Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem

14.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Investice do tepelného čerpadla je jasným vyjádřením touhy žít v souladu s přírodou. Uživatelé těchto ekologických zdrojů si chtějí sami rozhodovat o svých potřebách, bez závislosti na cenách energiea omezování se ve spotřebě tepla a teplé vody.

Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem - foto, Hyperbydleni.cz

Z dostupných informací je více než zřejmé, že realizační firmy sledují především nízké náklady na vytápění, maximální úspory energie a energetickou nezávislost. Tady fakta, jež jsou rozhodující i pro uživatele. Současně s tím roste zájem o životní prostředí a obliba alternativních zdrojů. Moderní technologie společně s atraktivním designem přístrojů a dobrým marketingem se dostávají natrvalo do všech výrobních programů. Teplo lze získávat nejen ze slunečního záření, větru nebo pohybové energie vody, ale také ze vzduchu, povrchové nebo podzemní vody a přirozeně také ze země – z geotermálních vrtů nebo horizontálních kolektorů. Přestože jsou to velmi pádné a určující argumenty, zůstávají podle průzkumů i nadále pro české zákazníky prioritní ceny energií. Ty určují, kolik tepelné čerpadlo ušetří a jak rychle se investice zaplatí. A v posledních třech letech rostly ceny opravdu neuvěřitelným tempem.

Za Evropou jsme stále pozadu

Podle spotřebitelských průzkumů je u nás tepelným čerpadlem vybavena každá desátá novostavba, což není – v porovnání se státy Evropské unie – nijak ohromující množství. Například ve Švédsku v roce 1994 využívalo tento systém vytápění 80 procent domácností, dnes je to podle odhadů ještě o deset procent více. Skandinávské země v tomto ohledu neohroženě vedou, tepelná čerpadla však hojně využívají také ve Švýcarsku, Francii a v Rakousku. Nárůst lze pozorovat i u německých sousedů, kde čerpadly nahrazují tisíce starých kotlů na topný olej. S tím, jak roste zájem o životní prostředí, potřeba nezávislosti a bytový komfort, zvyšuje se počet tepelných čerpadel i u nás. Důkazem může být například skutečnost, že titul Stavba roku 2008 získal obytný soubor Horní Počernice – V Lukách, který je vytápěn šestadvaceti tepelnými čerpadly odebírajícími teplo ze země. Zkrátka i zdejší investoři hledají spolehlivější zdroje tepla raději v domácí elektřině, než v problémovém sibiřském plynu. V důsledku nárůstu cen energií, společně s nutností snižování emisí, rostou také počty prodaných tepelných čerpadel.

Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Nové standardy ekologického bydlení

Zdravý způsob života, nízká spotřeba energie, moderní design, jednoduché ovládání přístrojů, komfort a pohodlí – to jsou hlavní předpoklady pro moderní ekologické bydlení. Koncepce nízkoenergetických budov s tepelnými čerpadly jsou tak stále častěji na pořadu dne. Zatímco ještě před několika lety byl takto ekologicky zaměřený stavebník považován za odvážlivce a experimentátora, dnes má dokonce možnost získat na realizaci svého záměru státní dotaci. V roce 2008 ji podle informací Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) dostalo 61 žadatelů (necelá 2 procenta) z přibližně 3 500 investorů. Letošní rok přinesl možnost získat v rámci programu Zelená úsporám příspěvek 50 nebo 75 tisíc korun, o nějž zájem pochopitelně roste, zejména po zmírnění podmínek pro podání žádosti.

Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem - foto, Hyperbydleni.cz

Novinky v technologiích

Odborníci si pochvalují hlavně tepelná čerpadla s plynule řiditelným výkonem (vzduch/voda i země/voda). Systémy s touto technologií se nejen mnohem lépe přizpůsobí nárokům na tepelnou pohodu v domě, ale mají navíc nižší spotřebu elektrické energie, a tedy i nižší provozní náklady. Příjemnou novinkou je prodloužení zákaznických záruk: některé firmy nabízejí například desetiletou záruku na kompresor.

Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Řešení pro nízkoenergetický dům

Obecně sice platí, že čím více energie dům spotřebuje, tím více se tepelné čerpadlo vyplatí, protože „má z čeho šetřit“. Rozhodně se však vyplatí i v domech s velmi malou spotřebou energie, i když by z logiky věci měla být výhodnost tepelného čerpadla nižší. Ovšem spojení nízkoenergetických domů s tepelnými čerpadly, která vedle vytápění dovedou zvládnout i klimatizaci, chlazení a větrání, dnes už nikoho nepřekvapí. Ceny energií totiž rostou o desítky procent ročně. Zatímco v roce 2006 stál celkový provoz malého nízkoenergetického domu přibližně 34 tisíc korun za rok, letos to je téměř o 40 procent více. U nízkoenergetických staveb se často tepelné čerpadlo kombinuje s řízeným větráním, což je provozně výhodnější než kombinace větracího systému například s plynovým kotlem. Jako vhodný typ tepelných čerpadel pak lze doporučit ta, jež jako zdroj tepla využívají odpadní teplo z větracího vzduchu. Odpadní vzduch z domu je ventilátorem nasáván z místností, které vyžadují největší oběh vzduchu, respektive větrání, tedy z WC a koupelen. Odtud putuje do výměníku, který je umístěn nad tepelným čerpadlem. Tento výměník je napojen na primární okruh tepelného čerpadla a odpadní teplo je předáváno mediu v tomto okruhu. V zimním období, kdy se topí, je teplo odpadního vzduchu ihned využito tepelným čerpadlem. V letním období je nadbytečné teplo z větracího vzduchu ukládáno do podzemního kolektoru. Ochlazený vzduch je z výměníku vypuštěn do venkovního prostředí.

Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Klimatizace a chlazení pomocí tepelného čerpadla

Podle posledních zpráv zaznamenává trh chlazení a klimatizace nevídané přírůstky i v bytovém sektoru. Část prodaných zařízení jsou reverzibilní systémy umožňující vytápění i chlazení. Někteří výrobci dokonce lákají na „klimatizaci zdarma“. V moderně řešených domech s tepelnými čerpadly s vrtem se místo klimatizačních jednotek instaluje přirozené chlazení využívající chlad akumulovaný ve vrtech. Chlazení místností probíhá pomocí konvektorů s vestavěným ventilátorem (Fan coil), jež se montují pod okna podobně jako radiátory, nebo do podhledů s vývodem/přívodem vzduchu přes mřížky vzduchotechniky. Jak vysvětlují odborníci, fan coily se s ohledem na dosažitelnou teplotu z vrtů dimenzují ve spádu 12/16 °C. U běžně prosklené místnosti o ploše 20 až 30 m2 lze počítat s chladicím výkonem asi 2 kW. Použitím 4-trubkové sondy narůstá chladicí výkon pro klimatizaci až o 50 procent (chladicí výkon 1 kW získáme u 4-trubkové sondy už ze zhruba 25 metrů vrtů, u 2-trubkové sondy ze 37 metrů). Pokud počet klimatizovaných místností přesáhne možnosti vrtů, lze použít aktivní chlazení nebo splitové jednotky.

Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Text: Jan Kamenický

Foto: AC – heating, Climatex group, Stiebel, Tepelná čerpadla IVTDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Nezávislost a osobní svoboda s tepelným čerpadlem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »