Tepelné čerpadlo - optimální pro vytápění i ohřev vody

10.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Maximální využití energie i vložené investice, to je stručná charakteristika tepelných čerpadel se systémem vzduch – voda. Z okolního vzduchu, tedy zdarma, je totiž schopen získat až dvě třetiny energie potřebné pro vytápění objektu nebo ohřev teplé vody.

Tepelné čerpadlo - optimální pro vytápění i ohřev vody - foto, Hyperbydleni.cz

Na trhu je samozřejmě řada výrobců odpovídajících technologií, přednost by však měli dostat ti, kteří se zmíněné problematice věnují poučeně a hlavně komplexně. K nim patří například firma Buderus, o jejíž produkty z řady Logafix WPL je stále větší zájem. Nejen kvůli ceně, která v posledních měsících klesla, ale zejména z důvodu snadné instalace. Velkým přínosem je také to, že jde o stavebnicové, optimálně sladěné a technicky ucelené řešení, které značka Buderus v oblasti těchto tepelných čerpadel vzduch – voda nabízí. Tepelná čerpadla řady Logafix jsou na trhu jak pro venkovní, tak pro vnitřní použití, a to v pěti výkonových variantách od 8,8 do 22,3 kW.

Provoz i v mrazu

Umožňují jak monoenergetický, tak bivalentní provoz. V obou případech je vysokého topného výkonu a maximální energetické úspory dosaženo díky vysoce účinným Scrollovým kompresorům osazeným na izolátorech chvění, speciálním axiálním ventilátorům se srpovitými lopatkami a velmi účinným výměníkům tepla. Díky masivní protihlukové izolaci je hluk provozu čerpadla minimální. V chladivovém okruhu proudí bezpečné nehořlavé chladivo R404A, jehož zásluhou – vedle celého konstrukčně propracovaného uspořádání tepelného čerpadla Logafix – lze zařízení využívat pro vytápění až do teploty venkovního vzduchu –25° C. V souladu s aktuální potřebou tepla Modely Logafix WPL 150 IR/AR až WPL 220 IR/AR pracují se dvěma kompresory, což umožňuje flexibilitu výkonu s ohledem na měnící se potřebu tepla. Například v přechodném období zvládne čerpadlo provoz pouze s jedním kompresorem. Součástí dodávky tepelného čerpadla je nástěnný regulační přístroj WPM 2006 plus, který umožňuje řízení ohřevu teplé vody a dvou nezávislých topných okruhů (například okruh otopných těles a podlahového vytápění), včetně možnosti řízení doplňkového zdroje tepla pro monoenergetický či bivalentní provoz. Za doplňkový zdroj přitom není nutné považovat jenom elektropatronu v akumulačním zásobníku či v zásobníku teplé vody, ale i kotel na plynná či kapalná paliva, který se do výroby tepla zapojuje beznapěťovým kontaktem. Regulační přístroj pomáhá také při procesu odtávání námrazy, která se vytvoří za nepříznivých klimatických podmínek na šikmo uloženém výparníku.

Tepelné čerpadlo - optimální pro vytápění i ohřev vody - foto, Hyperbydleni.cz

Bez příslušenství to nejde

Buderus dodává k tepelným čerpadlům Logafix WPL široké spektrum příslušenství. Jde především o akumulační zásobníky, které eliminují krátké pracovní doby běhu kompresu, čímž zvyšují energetickou účinnost systému. V nabídce jsou i zásobníky teplé vody s velkou teplosměnnou plochou výměníku tepla, elektrické topné patrony, rychlomontážní systémy, v případě tepelného čerpadla určeného do interiéru domu jsou to vzduchové kanály z lehčeného betonu armovaného sklovláknitou tkaninou.

Speciální produkty

Buderus vyrábí i „speciální“ verze tepelných čerpadel. Jde o čerpadla WPL 60 I/ IL o výkonu 7,5 kW (A2/W35) v kompaktním provedení s 50-ti litrovým taktovacím zásobníkem, topnou patronou o výkonu 2 kW, pojistným ventilem, expanzní nádobou a přepouštěcím ventilem. Další variantou jsou reverzibilní tepelná čerpadla Logafix WPL 80 IRR/ARR a WPL 120 IRR/ARR pro venkovní a vnitřní instalaci. Tato reverzibilní tepelná čerpadla jsou schopna v zimním období topit, v letním zase fungují jako zdroj pro tiché chlazeni (velkoplošné systémy) a dynamické chlazení (fan-coily). Kromě regulačního přístroje WPM 2006 plus je k čerpadlu dodáván regulační přístroj WPM 2006 R, který je v kombinaci se stanicí pro klima v prostoru a čidly pro hlídání rosného bodu schopen zamezit tvorbě kondenzátu při procesu chlazení na citlivých místech velkoplošných systémů (podlahové chlazení). Zajímavou možností těchto reverzibilních tepelných čerpadel je využití odpadního tepla při procesu chlazení pro ohřev teplé vody případně bazénové vody. Více informací o tepelných čerpadlech Logafix WPL se systémem vzduch – voda najdete na www.buderus.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Tepelné čerpadlo - optimální pro vytápění i ohřev vody zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »