Designové plameny hřejí i zdobí

8.12.2009 | PhDr. Alena Müllerová | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Hřejivá atmosféra s vůní praskajícího hořícího dřeva, s kapkou romantiky a trochou mystiky… tyhle ingredience dovede interiéru dodat jenom živý oheň. Ba co víc, kromě vytvoření tepelné pohody umí působit i jako estetický doplněk obytného prostoru.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz

Hřejivá atmosféra s vůní praskajícího hořícího dřeva, s kapkou romantiky a trochou mystiky… tyhle ingredience dovede interiéru dodat jenom živý oheň. Ba co víc, kromě vytvoření tepelné pohody umí působit i jako estetický doplněk obytného prostoru. Ať už půjde o klasiku v podobě otevřeného krbu, o těleso s krbovou vložkou nebo o krbová kamna, vždy by mělo působit naprosto přirozeně a integrovaně. Bez ohledu na to, jestli spíš místnost nenápadně doplňuje, nebo jí naopak kontrastně dominuje. Pokud jde o vzhled, existuje naštěstí možnost výběru z celé řady různorodých materiálů, jež jsou v souladu s použitými technologiemi a souvisejícími předpisy. Nebude tedy žádný problém přizpůsobit krb stylu konkrétního prostoru: rustikálnímu s očekávanou venkovskou bytelností a jistou zdobností, minimalisticky technicistnímu ani střídmé a jednoduché klasice.

Podle čeho vybírat

Důležitým hlediskem při volbě vhodného topného tělesa a systému je pochopitelně také velikost místnosti nebo obecně prostoru, jemuž je nutné dodat prostřednictvím krbu tepelnou pohodu. I na tom závisí, jestli bude topidlo vystupovat ve velkorysé roli volně stojícího či od stropu visícího solitéru, nebo mu bude muset stačit například místo v rohu či u zdi. Nepřehlédnutelným artefaktem se však může stát v každém případě, a to i v podobě krbu integrovaného do stěny. Na zřetel je nutné brát rovněž statiku, či spíše dostatečnou nosnost podlahy. Pro instalaci krbu je rozhodující mimo jiné i adekvátní komínové těleso, na jehož výšce a průměru závisí nejen tah, ale opět také typ zvoleného krbu. Ve výčtu parametrů, z nich je nutné vycházet, pak nesmí chybět velikost místnosti, výška jejího stropu, zapomenout nelze ani na průměr komínu a jeho stav (pokud komín schází, je nutné ho vybudovat). Za zvážení rozhodně stojí, zda prostřednictvím krbu vytápět pouze konkrétní místnost, nebo jestli ho s pomocí rozvodů zbytkového tepla využít i pro zlepšení tepelné pohody v dalších prostorách domu.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz
 

Otevřené ohniště

Topeniště s volným přístupem, neuzavřené dvířky, sice poskytne nejefektnější pohled na „naturální“ oheň a bezprostřední pocity doprovázející jeho sálavé teplo, ovšem za cenu poměrně nízké účinnosti (cca 15%). Takový typ vytápění je také náročnější na odtah spalin, což se projevuje nutností komína s velkým průměrem (v závislosti na velikosti a konstrukci krbu). Další nezbytnou součástí je zabezpečení okolí krbu proti eventuálnímu vzniku požáru. Znamená to umístit před ohniště dostatečně velkou nehořlavou podložku (pokud podlahovou krytinu tvoří dřevo, korek, PVC, koberec, linoleum či laminát) například ze skla či nerezové oceli. Okolí krbu lze také obložit keramickou či skleněnou dlažbou nebo přírodním kamenem, oblíbeným materiálem je i kámen umělý a beton se strukturovaným povrchem.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz
 

Není nad krbovou vložku

Současnost charakteristická úsporami nahrává díky jejich vysoké účinnosti spalování a topnému efektu krbovým vložkám. Hovoří pro ně i fakt, že se díky chytrému a designově promyšlenému zpracování umějí tvářit jako otevřené ohniště: to v případě, že místo klasického otevírání zvolí výrobce různě vysouvací díly. Modelů rok od roku přibývá, na trhu jsou krbové vložky s čelním sklem, rohové, dvoustranné, půlkulaté, kulaté... Konečný efekt celého krbu podstatnou měrou závisí na způsobu obezdění: krb lze stejně tak zapustit celý do stěny a přiznat pouze dvířka vložky, eventuálně jejich lemování, jako obložit například hrubým přírodním kamenem nebo různými typy kachlů. Skvěle vyzní i hladký povrch z omítkoviny, luxusního vzhledu dodá krbu obklad z leštěné žuly a mramoru nebo z nerezové oceli. Nově se na trhu objevují i materiály, které dokonale imitují například kůži.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz
 

Teplovzdušné a teplovodní vytápění krbem

Krbem lze také vytápět ostatní místnosti v domě: buď prostřednictvím cirkulace ohřátého vzduchu a jeho přivedení do vzdálenějších místností (to umožňuje soustava s nuceným oběhem vzduchu a příslušné rozvody), nebo s využitím vody. K tomu je však nutná krbová vložka (nebo krbová kamna) s teplovodním výměníkem. Krb se napojuje na teplovodní systém vytápění, který současně ohřívá i teplou užitkovou vodu. Je-li krb hlavním zdrojem vytápění, je systém možné osadit akumulační nádrží, jejímž úkolem je uvolňovat teplo do systému v čase, kdy se v krbu netopí. Teplovodní krbová vložka je efektivním řešením vytápění celého domu bez nutnosti rozvodu objemných hadic na horký vzduch, jaké potřebují krby teplovzdudušné. Teplovodní vložku lze jednoduše napojit do systému ústředního topení. Tento způsob vytápění se osvědčil i u saun a bazénů, vložku lze navíc připojit i k podlahovému vytápění.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz
 

Efektní a bezpečný plyn

Plynový krb je efektivní, a také efektní volbou pro místa, kde nelze topit dřevem. Slouží jako lokální topidlo s velkou účinností: zvyšuje tepelný komfort bez ohledu na centrální topný systém, čímž pochopitelně snižuje náklady na vytápění. K provozu některých produktů ani není nutné připojení k elektrické síti. Plynový krb lze díky elektronice programovat na jednotlivé dny v týdnu. O plameny se stará speciální hořák, imitaci popelové vrstvy má za úkol izolační vrstva, která se nahřeje „do červena“. Iluzi přirozeného ohně pomáhají evokovat keramická polena, celou plochu hořáku lze také pokrýt speciálními bílými oblázky. V závislosti na typu mají krby speciální pojistku proti zpětnému tahu komína, která při problému s odváděcím potrubím přeruší dodávku plynu. Výhodou je i termostat a piezozapalovač, který zapaluje věčný plamínek, jenž může hořet po celou topnou sezónu. Oheň, a tím i teplo v místnosti, lze snadno regulovat díky zabudované elektronice. Komfort obsluhy zvyšuje dálkové ovládání.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz
 

Oheň na elektřinu

Nová generace živého ohně si dokonce vystačí s bioalkoholem nebo pouze s elektřinou. Takové krby nepotřebují komín, protože neprodukují kouř, a tedy ani žádné škodlivé zplodiny, díky nenáročné váze je lze jednoduše zavěsit na stěnu nebo dokonce položit na stůl. Krbové vložky na elektřinu je však možné také obezdít podobně jako klasický krb, takže mohou působit nejen subtilně, ale také poměrně bytelně. Jejich efekt je založen buď na pouhých pocitech a těží z pohledové dojmologie, ale elektrický krb může také přispívat k dosažení tepelné pohody v místnosti. Některé z modelů krbů mají také termostat. Nejnižší spotřeby energie dosahují elektrické krby využíváním LED lamp a kompaktních fluorescentních žárovek.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz
 

Designový biolíh

Bio-ethanol je denaturovaný 96% alkohol v podobě tekutiny nebo gelu, jehož spalováním vzniká pára a kysličník uhličitý (srovnatelné s produkty dýchání). Krb je navýsost ekologický, s čistým provozem bez popela a sazí. Musíte se ale pochopitelně spokojit s ohněm bez typického praskání polen a bez charakteristické vůně hořícího dřeva, a také s nízkou výhřevností, proto se tyto krby využívají pouze na přitápění. Výhodou je nízká váha a rozměry takové, že krb lze nejen umístit na libovolné prostranství, ale také podle potřeby přesunovat (zejména typy na kolečkách). Dalším způsobem umístění je zavěšení na stěnu, používá se však i klasická obezdívka.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz

Design těchto „topidel“ je jejich důležitou předností, díky němu dokonale umocní vzhled prostoru. K výrobě krbů se používá nejčastěji kombinace skla a oceli, lze zvolit i sklolaminát. Krby je však možné také klasicky obložit například mramorem. Protože biolíh potřebuje k hoření dostatečný přísun vzduchu, měla by být místnost poměrně velká.

Designové plameny hřejí i zdobí - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Alena Müllerová

Foto: Ardo, BHS Portes, Eurokrby, Pražská plynárenská, Semaco, TopsysDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Designové plameny hřejí i zdobí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »