Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu

3.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Klimatizace a vytápění | Komentářů 1 |

Konvekce je jeden ze způsobů šíření tepla, k němuž dochází prostřednictvím proudění a promíchávání různě ohřátých částí hmoty. Otopná tělesa založená na tomto principu se jmenují konvektory: aplikují se do podlah, na stěny a do parapetů. Na trhu jsou i produkty samostojné, takzvaná lavičková otopná tělesa, konvektory existují i jako elektrické přímotopy.

Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu - foto, Hyperbydleni.cz

Podlahové teplovodní konvektory (Fan-Coily) si už získaly velkou přízeň, ovšem parapetní tělesa lze považovat za poměrnou novinku. Podle funkčnosti se podlahové otopné konvektory dělí na dva základní typy: bez ventilátoru (přirozená konvence), které jsou kvůli menšímu výkonu vhodné jako přídavná otopná tělesa, a s ventilátorem (s vynucenou konvekcí), jež se osvědčily jako hlavní otopná tělesa.

 

Důležitým plusem ventilátorových konvektorů je především dynamika jejich výkonu i účinku: ventilátor totiž umožňuje okamžité prohřátí vzduchu v místnosti na potřebnou teplotu, a to ihned po spuštění tělesa. V létě konvektor navíc dokáže fungovat i jako klimatizace. Podlahové konvektory jsou určené k zabudování do interiéru (podlaha, parapety, sokly), najdou své uplatnění hlavně před francouzskými okny, v zimních zahradách a před vstupy na balkóny nebo terasy. Ocení je také majitelé prostor, kde klasická otopná tělesa vůbec nelze použít, například v interiérových bazénových halách, kde musí vzdorovat korozním vlivům vnitřního prostředí.

Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu - foto, Hyperbydleni.cz

Teplo od podlahy

Podlahové konvektory vlastně zaplnily mezeru v portfóliu způsobů vyhřívání interiérů. Nikoliv v podobě rozvodů pod podlahou, které slouží k celoplošnému temperování prostoru: vtipem, na němž je funkce konvektorů založena, je účelné umístění nerezových topných žlabů (s ventilátorem nebo bez něj) do exponovaných součástí místnosti. Jde především o prostory v podlaze podél velkých prosklených ploch, kam nelze instalovat jiné otopné těleso. Taková řešení sice byla dříve výhradním postupem používaným pro vytápění administrativních budov, ovšem díky finanční dostupnosti pronikly konvektory do obytných budou a jsou umísťovány pod francouzská okna a dveře v bytech, v domech, v zimních zahradách i kolem bazénů (konvektory mají trubici pro odtok vody).

Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu - foto, Hyperbydleni.cz
 

Jedinou jejich viditelnou částí je pak nášlapná mřížka, i ta však může ve správném provedení (například dřevěná ve stejném dezénu jako podlahová krytina) s interiérem dokonale splynout. Kvalitní konvektory se vyrábějí z nerezového plechu, jsou vybaveny nehlučnými ventilátory a jejich cena by kromě elektrické regulace měla zahrnovat veškeré vybavení. Některé typy podlahových konvektorů mohou v letních měsících fungovat i jako dochlazování.

Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu - foto, Hyperbydleni.cz
 

Parapetní konvektory

Nový typ teplovodních těles na našem trhu se zaslouženě hřeje v centru zájmu projektantů i konečných uživatelů. Zabudovává se přímo do parapetu, který je součástí dodávky topení. Eliminuje se tak nutnost umisťovat do prostoru na stěnu pod oknem klasický radiátor. Parapetní konvektor si navíc dokonale poradí s problémem rosení skel u oken s nízkou infiltrací vzduchu. Tím, že dojde ke zvýšení povrchové teploty skleněných ploch, zároveň vzniká lepší tepelná pohoda v místnosti. Systém umístěný těsně pod okenním sklem nasává studený vzduch, ohřeje ho a vyfukuje do interiéru. Kvůli zachování předepsaného tepelného výkonu v daném interiéru se vyrábějí pouze parapetní konvektory s vynucenou konvekcí. Topné těleso tvoří nosná konstrukce, lamelový výměník tepla, kvalitní ventilátor s bezpečným 12V napětím, vanička pro odtok vody (u chlazení) a kryt včetně hliníkové mřížky. Aby konvektor co nejvíce vyhovoval konkrétním podmínkám daného interiéru, dokončuje se povrchová úprava parapetů až přímo na místě.

Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu - foto, Hyperbydleni.cz
 

Teplo na stěně

Estetické a moderní nástěnné konvektory mají přirozenou i vynucenou konvekci. Jejich kryty mohou být například z eloxovaného hliníku v několika barevných odstínech včetně klasické bílé. Výška konvektoru se odvíjí od počtu dílů, jež lze stavět na sebe, což s sebou přináší i zajímavou možnost nejrůznějších barevných kombinací. Tato tělesa najdou uplatnění ve všech typech interiérů. Zajímavou novinkou na trhu je například nástěnný konvektor s ventilátorem, k němuž není nutné instalovat jakoukoliv kabelovou přípojku. Elektřinu totiž zařízení dokáže díky termoelektrickému generátoru získat z teplé vody přiváděné k výměníku tepla přes systém PTG. Dokonalou funkčnost doplňuje sofistikovaný design hliníkového krytu tělesa ve stříbrném, bílém a světle či tmavě bronzovém laku.

Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu - foto, Hyperbydleni.cz
 

Samostojné konvektory

V místech, která z technických a praktických důvodů nelze osadit podlahovými konvektory, nebo si investor vybral pohledově přiznané a esteticky hodnotné řešení, je šance pro volně stojící konvektory. K dokonalému designu je nutno přičíst další plusy v podobě nízké stavební výšky, široké škály rozměrových kombinací nebo možnost instalace lavicové desky. Lavičkové konvektory jsou skvělým příkladem souladu funkčních a vzhledových vlastností vytápěcích těles, k jejichž působivosti rozhodně přispívají použité přírodní materiály jako dřevo, žula a eloxovaný hliník.

Teplo na stěnu, do podlahy i parapetu - foto, Hyperbydleni.cz
 

Text: Alena Müllerová

Foto: Minib, Kermi, Jaga, BokiDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Petr Oplatek: V článku se nehovoří o...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »