Kam a jaká krbová kamna

25.2.2009 | Lubomír Klobušník | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Výrobců, kteří nabízejí krbová kamna, je v současné době na trhu celá řada. O svých produktech tvrdí, že dokážou bez problémů vytopit prostor o velikosti až 200 m2 , v dalším prospektu se píše o schopnosti vyhřívat 45 až 120 m2. Laik tak snadno může nabýt dojmu, že kamna určitě zvládnou právě jeho dům nebo byt.

Kam a jaká krbová kamna - foto, Hyperbydleni.cz

Odborník nebo poučený laik však ví, že důležité je vztáhnout uvedené údaje na typ té které stavby. Jinak totiž bude realita vypadat v případě  staré chalupy, která nemá z dnešního pohledu cen energií ani závazných norem dostatečné tepelně technické vlastnosti, jinak při vytápění nízkoenergetického domu, který je v současné době téměř standardem. O výběru správných krbových kamen je proto rozumné se poradit, nejlépe s projektantem vytápění nebo s nezávislým energetickým poradcem. Každý zdroj tepla pro vytápění domu či bytu by měl být navržen se zřetelem na účelné a efektivní využití, proto je důležité v první řadě znát tepelné ztráty místnosti, v níž bude nainstalován. Pokud naše volba padne na krbová kamna s teplovodním výměníkem tepla, který umožňuje navíc vytápět i další místnosti, je nutné samozřejmě znát zmíněná data také u těchto prostor. Jinak se může stát, že zvolený zdroj tepla bude výkonově předimenzován či poddimenzován.

Tepelné ztráty versus výkon a normy

Situaci je  možné si vysvětlit na příkladu místnosti v novostavbě, která má tepelnou ztrátu pouze 1,5 kW. Budou-li v ní osazena krbová kamna o výkonu 6 a více kW, ohřeje se interiér po zatopení až na 40°C, což je na naše zvyklosti poněkud příliš. První pomoc, která se v takovém případě nabízí, a sice zavření přívodu vzduchu do kamen, může mít za následek nedokonalé spalování a vznik kouře, jenž zamoří okolí a negativně přispěje k ekologické bilanci krajiny. Je také důležité vědět, k jakým účelům budete krbová kamna využívat. Tepelné ztráty se totiž vypočítávají podle norem na extrémní klimatické podmínky, například na teplotu -15 °C, zatímco vy budete topit v krbových kamnech třeba jen v době svátků, kdy se venkovní teplota bude pohybovat kolem -5 °C a tepelné ztráty vytápěného objektu jsou pochopitelně výrazně nižší. Proto je tak důležité brát při výběru krbových kamen kromě estetiky v úvahu i jejich provozní a technické parametry. Projektant vytápění by měl nejen navrhnout potřebný výkon zdroje tepla podle vypočtené velikosti tepelných ztrát, ale měl také by měl navíc vysvětlit, proč je důležité dodržovat pokyny výrobců týkající se jak vlastního zatápění v kamnech, tak jejich údržby a předepsaného paliva.

Krbová kamna s výměníkem


Při instalaci krbových kamna s teplovodním výměníkem, díky němuž lze  teplo rozvádět pomocí otopných těles i do dalších místností, je nutno počítat s tím, že bude nutné zajistit určitý prostor k umístění akumulační nádrže. Ta umožní provozovat krbová kamna na optimální výkon, navíc zlepšuje komfort obsluhy a snižuje spotřebu paliva. Výjimkou jsou pouze speciální teplovodní peletová krbová kamna s plynulou regulací, která dosahují vysoké provozní účinnosti i při sníženém výkonu. Díky standardizovanému ekologickému palivu (dřevní pelety) splňují také povolené emisní limity. Jediným jejich negativem je fakt, že při hoření i automatickém přikládání paliva mohou peletová krbová kamna vykazovat určitou hlučnost. Pokud budou krbová kamna sloužit pouze jako doplňkový zdroj tepla k hlavnímu zdroji tepla (například v extrémních mrazech či v přechodném topném období na jaře a na podzim), měl by projektant vytápění oba zdroje vůči sobě správně výkonově nadimenzovat a začlenit do otopné soustavy.

Prostorové nároky


V případě stavby nového nebo rekonstrukce staršího domu je třeba myslet na to, že provoz každého technického zařízení, k nimž patří i zdroje tepla, potřebuje konkrétní podmínky. Před zdrojem tepla i kolem něho musí být například dostatečný prostor nutný k čištění teplosměnných ploch, je třeba také zabezpečit přívod dostatečného množství spalovacího vzduchu pro hoření paliva, potřebovat budeme také místnost na uskladnění paliva, která by měla být pokud možno suchá a dobře přístupná pro zavážení otopu.

Kam a jaká krbová kamna - foto, Hyperbydleni.cz

Dostatečná tepelná izolace

Hlavním předpokladem úspor nákladů na vytápění je dostatečně tepelně izolovaný dům. Veškeré obvodové konstrukce domu sousedící s venkovním prostředím a přilehlou zeminou (obvodové zdi, okna, dveře, stropy nejvyššího podlaží, podlahy) by měly splňovat požadované normy (zejména ČSN 73 0540), které řeší mimo jiné tepelně-technické vlastnosti budov a napomáhají úsporám energie. Nevíte-li, jestli je právě váš dům nebo byt je dobře tepelně izolován, doporučujeme vám obrátit se na nezávislého energetického poradce či na stavebního projektanta, kteří vám také poradí, jak případně dům dodatečně zateplit a snížit jeho energetickou náročnost. Můžete využít bezplatného energetického poradenství sdružení ENERGY CENTRE České Budějovice, které za deset let své existence poskytlo už více než 7000 konzultací.

Bližší informace o sdružení Energy Centre České Budějovice lze získat na www.eccb.cz. Zájemci o energetické poradenství se mohou objednat na poradu na telefonním čísle: 387 312 580, popřípadě e-mailem na [email protected]

Dřevní pelety patří mezi paliva budoucnosti, protože se jedná o obnovitelný zdroj energie a navíc toto palivo lze automaticky dopravovat ze zásobníku pelet (většinou je nedílnou součástí peletových krbových kamen) na hořák do procesu spalování. Také cena pelet je ve srovnání s ostatními palivy příznivá.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Kam a jaká krbová kamna zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »