Klimatizace chladí, hřeje, čistí, zdobí

4.11.2008 | Alena Müllerová | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Myslíme na ni hlavně v létě, v horkých dnech, kdy nám pomáhá přežít bez pocení a přehřátí organismu. Dnešní klimatizace však dovede mnohem více: kromě toho, že v létě vzduch v místnosti ochlazuje, v zimě ho naopak může ohřívat a ještě si poradí s jeho čistotou a vlhkostí. Při tom všem navíc ještě umějí dobře vypadat: jsou totiž tenčí, méně nápadné a prostorově nenáročné.

Klimatizace chladí, hřeje, čistí, zdobí  - foto, Hyperbydleni.cz

 Díky současných technologiím se už nemusíme obávat nepříjemných průvodních následků kdysi běžných výkyvů teploty, tedy opakovaného nárazového ochlazení nebo naopak vyhřátí místnosti, které byly častým zdrojem onemocnění. Klimatizace jsou vybaveny elektronickou regulací napětí, proudu a frekvence, což se projevuje schopností mnohem jemněji odstupňovat teplotní změny, nastavenou teplotu navíc dovedou snadno udržovat, a to dokonce s menšími nároky na spotřebu energie, s minimem hluku nebo vibrací. Vždy platí, že teplota v místnostech by ani době úporných veder neměla klesnout o více než 5 – 7° C oproti venkovnímu klimatu.

Čistička vzduchu

Soudobé typy klimatizací mají zabudované čidlo, které nepřetržitě – i v případě, že je jednotka vypnutá - sleduje čistotu okolního vzduchu, kontroluje například koncentraci cigaretového kouře, pachů z vaření a odpadků, odér domácích mazlíčků… Pokud intenzita znečištění přesáhej  nastavenou úroveň, speciální mechanizmus vypustí do vzduchu kolem 3 trilionů aktivních iontů, které díky svému zápornému náboji zneškodní bakterie a plísně navážou se na prachové částice. Kladný náboj filtru (pokrývá celý povrch přívodní mřížky) všechny nečistoty přitáhne zpátky do klimatizační jednotky. Vzduch se do místnosti vrací důkladně pročištěný, bez cizorodých částic a bakterií.

Klimatizace chladí, hřeje, čistí, zdobí  - foto, Hyperbydleni.cz

Jak to funguje

Klimatizace v podstatě funguje na stejném principu jako lednička, proto je jejím základem chladicí zařízení. Výparník odebírá z vnitřního prostoru teplo, které kondenzátor odvádí do okolí. Výparník a kondenzátor spojuje měděné potrubí s cirkulujícím ekologickým chladivem, proces chlazení pohání kompresor umístěný mezi výparníkem a kondenzátorem. Kondenzační a výparníková část mohou být pohromadě (kompaktní přístroj), nebo oddělené (SPLIT systém). Přístroje používané i k vytápění pracují na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch (funkce výparníku a kondenzátoru je opačná), tedy teplo z venkovního prostředí přečerpává dovnitř. Tyto klimatizace představují hospodárný způsob přitápění v přechodném období (jaro a na podzim), k provozu totiž spotřebují pouze třetinu energie, kterou dodají.

Klimatizace chladí, hřeje, čistí, zdobí  - foto, Hyperbydleni.cz

Na zeď, na strop, do podlahy

Nejběžnější klimatizace typu Split jsou dělené klimatizace s kondenzační jednotkou ve venkovním prostředí a výparníkovou jednotkou v klimatizovaném prostoru. Vnitřní jednotky mohou být ve formě nástěnného, parapetního, podstropního, kazetového, kanálového a sloupového provedení. Jsou nejvhodnější pro udržení stálé teploty, při provozu mají menší hlučnost a zajišťují celkově lepší proudění vzduchu v místnosti. Klimatizace označované jaké Mulstisplit mají větší počet vnitřních jednotek, které lze napojit na jedinou vnitřní jednotku a ovládat samostatně. Kompaktní klimatizační jednotky mají kondenzační a výparníkovou část v jednom plášti (okenní a mobilní klimatizace). Okenní klimatizace se umisťuje jednoduše do obvodové konstrukce (stěna nebo okno) jednou stranou obrácenou do venkovního prostředí a druhou do interiéru. V porovnání s dělenými split systémy jsou kompaktní okenní jednotky hlučnější. Jejich výhodou je nižší cena a nízké náklady na montáž. Mobilní klimatizace se umísťují přímo do interiéru, k činnosti však potřebují odvod tepla do venkovního prostředí prostřednictvím teleskopické plastové hadice s výstupem skrz stěnu nebo okno. Tento typ klimatizace je nejvhodnější pro nárazové ochlazování místnosti.

Klimatizace chladí, hřeje, čistí, zdobí  - foto, Hyperbydleni.cz

Jako nástěnný obraz

Na trhu jsou velmi tenké (129 mm) designové klimatizace se speciálním průhledným rámem, pod nějž lze vložit jakoukoliv kresbu, obrazovou reprodukci nebo fotografii. Díky snadnému otevírání panelu je možné obraz kdykoliv. Doposud bílé zboží se tak stává interiérovým artefaktem, nový trend designu klimatizačních jednotek zahrnuje také speciální „starožitné“ odstíny, jako jsou například zlatá, stříbrná, modrá a červená. Velmi netradiční vzhled těmto klimatizačním jednotkám neubírá nic na funkčnosti a výkonnosti: nová koncepce trojrozměrné distribuce vzduchu zajišťuje rychlé a rovnoměrné ochlazování místnosti proudem upraveného vzduchu zepředu i ze stran zařízení.

Klimatizace chladí, hřeje, čistí, zdobí  - foto, Hyperbydleni.cz

Jak vybírat

Na trhu jsou různé modely, které se liší nejen výkonem a umístěním, ale i tvarem, provedením a dokonce i barvou. Výběr konkrétního typu klimatizační jednotky podřídíme počtu místností a jejich ploše. Pro výpočet potřebného výkonu je nutné znát veškeré tepelné faktory místnosti, její orientaci na světové strany, plochu a typ oken, počet osob žijících v bytě, typ izolace domu, zastínění atd. Úsporné – prostorově a energeticky - jsou rozhodně systémy sestavené z jedné vnější jednotky, která je schopna obsloužit až čtyři vnitřní.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Klimatizace chladí, hřeje, čistí, zdobí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »