Podlahové vytápění

29.10.2008 | Petr Brynda | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Pohoda. Slovo, které pro každého z nás může představovat něco jiného. Stejně jako slovní spojení tepelná pohoda: obecně je sice lze charakterizovat jako něco příjemného, bez čeho se člověk neobejde zejména v bydlení, leč i tato hodnota může být pro každého jiná.

Podlahové vytápění - foto, Hyperbydleni.cz

 

Teplo pod nohama


Pohoda. Slovo, které pro každého z nás může představovat něco jiného. Stejně jako slovní spojení tepelná pohoda: obecně je sice lze charakterizovat jako něco příjemného, bez čeho se člověk neobejde zejména v bydlení, leč i tato hodnota může být pro každého jiná. Není nic horšího, než když spolu bydlí dva protichůdné typy lidí: jeden se neustále choulí zimou, druhý by zase nejraději pořád větral, jak je mu horko. Toto dilema za vás nejspíš tak úplně nevyřešíme, takže raději zůstaňme v oné obecnější rovině. Takže: tepelná pohoda místnosti se odvíjí od teploty vzduchu a stěn v místnosti, důležitá je i vlhkost. A protože důležitou roli tu hraje také teplota podlahy, může právě vaši představu tepelné pohody naplnit instalace podlahového vytápění.

Nízkoteplotní sálavý systém, jak se podlahové topení odborně nazývá, pracuje s velkou plochou, která má akumulační schopnosti. Z ní pak nashromážděné teplo velmi rovnoměrně vyzařuje do okolí. Velkou výhodou je pocitový efekt: člověk se s teplou podlahou pod nohama cítí v chladnější místnosti mnohem lépe. Lze to vysvětlit jako důsledek látkové výměny v lidském těle, jehož různé části mají různé nároky na teplotu okolí. Jejich uspokojení pak lze vyjádřit oním výše zmíněným výrazem „tepelná pohoda“. Z tohoto pohledu lze zobecnit pravidlo, že člověk se cítí lépe v klimatu, kde se jeho hlava pohybuje ve studenějším „pásmu“ než nohy, které naopak potřebují větší teplo. Ovšem pozor: neznamená to, že by nás od nohou mělo pálit: stojíce bosou nohou na vytápěné podlaze bychom při správném nastavení mechanismu v podstatě neměli cítit nic, ani chlad, ani teplo. Zkrátka mělo by vám být tak akorát. Teplota podlahy by neměla přesahovat 29 °C, což znamená, že v trubkách bude proudit voda zhruba o teplotě 50 °C (pro srovnání: v radiátorech to může být až 90 °C).   

Co všechno dovede

U podlahových sálavých systémů vytápění vychází teplo z podlahy, takže se nejdřív ohřívá dolní část místnosti, v níž se člověk pohybuje. Rozvrstvení tepla v místnosti se tak blíží téměř ideálu, a to je důvod, proč adekvátní tepelná pohoda nastane už při teplotě asi o 2 – 3° C nižší než u konvenčních topných systémů; každý ušetřený stupeň přitom představuje zhruba 5-6 % financí vynaložených na vytápění, což ve výsledku znamená úsporu mezi 10 – 15 % celkových provozních nákladů. Sálavé teplo totiž místnost ohřívá, i když teplota vzduchu v ní nedosáhla ani 18° C.
V prostorách s podlahovým vytápěním se navíc mnohem méně víří prach, na rozdíl od bytů vytápěných klasickými radiátory ústředního topení není vzduch tak suchý. Díky tomu, že teplo sálá od podlahy, stěny se dobře vysoušejí hned odspodu, což předurčuje podlahové vytápění do místností vlhkých (koupelny) nebo do přízemních či suterénních prostor. Systém dobře funguje také proti vzniku plísní, v důsledku stabilního a dlouhodobého vysoušecího efektu vyhřívané podlahy potlačuje do určité míry i množství bakterií a roztočů. A protože teplota potřebná pro tuto topnou soustavu je ve srovnání s jinými systémy nízká, výborně se při jejím získávání uplatňují alternativní a obnovitelné zdroje, jako jsou například tepelná čerpadla nebo solární kolektory. Vhledem k tomu, že systém je skryt v podlahové konstrukci, šetří také místo (nejsou potřeba žádná topná tělesa) a neruší interiér a jeho zařízení.

Typy topných podlah

Konstrukční typy podlahového topení lze rozdělit na elektrické a teplovodní.  Elektrické podlahové vytápění pracuje s topnými kabely, rohožemi nebo fóliemi uloženými buď přímo pod podlahovou krytinou, nebo pod nižší vrstvou mazaniny či jiného materiálu. Protože topná část podlahy je oproti teplovodnímu systému nižší, nedochází k takové akumulaci tepla, a také setrvačnost vyhřívacího efektu je nižší. Tyto tenkovrstvé topné podlahy se však dají snadno a rychle montovat, nepotřebují tolik stavebních úprav a lze je dobře využít i při menších rekonstrukcích. Systémy mohou fungovat i jako doplněk jiných topných systémů, například centrálních nebo teplovodních. Využít je lze k temperování částí malých přízemních objektů, například koupelen, kde si v případě špatného počasí můžete „přitopit“ i v létě. Pro teplovodní vytápění jsou charakteristické trubky, jimiž protéká ohřívaná voda. Akumulační vrstva je vyšší než u elektrického systému, minimálně 4,5 cm, ale skutečný rozměr se přizpůsobuje použitému výrobku a dalším materiálům (každý výrobce má svá doporučení). Systém bez problémů zvládne celkové vytápění větších domů.

Mokrý versus suchý systém

Otopná deska mokrého systému je z cementové nebo samonivelační anhydritové směsi. Samotné potrubí lze klást přímo na rovnou plochu tepelné izolace, kterou je však nutné pokrýt krycí fólii, aby cementová směs nemohla pod tepelnou izolaci protéci (vznikaly by tak tepelné mosty). Tento postup je sice finančně méně náročný, ovšem také náchylnější k poškození při dalších návazných stavebních pracích. Z tohoto hlediska je lepší pokládka pomocí systémové izolační desky s vylisovanými výstupky, do nich se potrubí snadno, rychle a bezpečně montuje. Zámky po obvodu desky usnadňují instalaci a významně omezují výskyt tepelných mostů. Deska zároveň působí jako tepelná a protihluková izolace a jako ochrana před vlhkostí.
Suché podlahové vytápěcí systémy se hodí do prostor, kde je nutné sledovat zatížení vodorovné stavební konstrukce, tedy do půdních vestaveb, střešních nástaveb nebo do dřevostaveb. Základem jsou systémové izolační desky, do jejichž vylisovaných výstupků se vtlačí teplovodivé lamely z pozinkovaného plechu nebo oceli a slouží k uložení potrubí a lepšímu přenosu tepla. Montáž je rychlá, protože není nutné čekat na zasychání betonové desky, systém lze okamžitě zprovoznit, navíc se teplota snadno reguluje. Realizace je však náročná na profesionální zručnost a výběr a pokládku krycích desek i vrchní podlahové krytiny (dlažba, lamino, koberec atd.).

Podlahové vytápění - foto, Hyperbydleni.cz

Není trubka jako trubka

Moderní systémy podlahového vytápění využívají k rozvodu topné vody plastových trubek, které nepodléhají korozi, eliminují průnik kyslíku do topné vody, odolávají i mechanickému poškození. Jsou pružné i pevné zároveň, lze je snadno ohýbat, takže se dobře pokládají. V závislosti na potřebném výkonu systému a dalších konkrétních okolnostech lze vybírat z trubek o průměrech od 10 do 20 mm. Mimo plastových se někdy používají i rozvody měděné, jsou ovšem méně odolné vůči mechanickému poškození.

Aby podlahové vytápění dobře fungovalo

Jak už bylo řečeno výše, je důležitá vyvarovat se vzniku tepelných mostů, zajistit, aby se vytápěly pouze požadované části domu nebo bytu. Podstatná je eliminace tepelných ztrát například do stěn a podobně. Další úspory lze docílit při transportu tepla od zdroje do místa určení v místnosti. Napájecí trasy, tedy hlavní vedení tepla od zdroje k rozdělovačům topných okruhů, by měly být vždy co nejkratší. Pokud pomocí podlahového systému vytápíte například chatu, při silných mrazech podlahové vytápění na dostatečně rychlé vytvoření ideální tepelné pohody samo nestačí. Potřebuje pomoc – nejčastěji v podobě doplňkového zdroje tepla s rychlejším náběhem. Může jím být například krb, krbová kamna, konvektor, elektrický radiátor nebo stropní či stěnové vytápění atd. Doplňkový zdroj tepla bude potřeba i v případě nutnosti pokrývat tepelné ztráty místnost a nebo pokud podlahové vytápění stoprocentně nepokryje potřebu tepla. S doplňkovým zdrojem tepla je nutné počítat už při návrhu komplexního vytápěcího systému domu. Teplovodní podlahové vytápění lze také kombinovat s dalšími způsoby vytápění založenými na využití teplé vody, které mají rychlejší náběh – stěnové vytápění nebo radiátory. Předpokladem pro úspěšné fungování podlahového vytápění je také kvalitní zateplení domu, které nejen snižuje tepelné ztráty během provozu, ale i výši pořizovací částky.

Regulace

Při výběru tepelného zdroje vycházejte z ceny a kvality regulace. Ne vždy totiž lze aplikovat přímou úměru čím vyšší cena regulačních prvků, tím vyšší úspory. Vyplatí se průzkum trhu a orientace na levnější regulační prvky domácí provenience.
V místnostech, kde se bude montovat podlahové vytápění, je třeba také v konstrukci podlahy počítat s dostatečným prostorem pro tepelnou izolaci (v přízemí a nad nevytápěnými místnostmi je to nejméně 60 mm, nad vytápěnými prostorami 30 mm, v obou případech připočítejme ještě sílu topné desky). A konečně kvalita potrubí: tady se nevyplatí šetřit, levnější materiály mívají nízkou životnost.

Doporučené teploty v místnostech (stupně Celsia)

 • Obytné místnosti 18 – 22
 • Kuchyně 15
 • Koupelna 24
 • WC 16
 • Chodba, schodiště 10 – 15


Doporučená teplota při činnostech (stupně Celsia)

 • Při odpočinku 19 – 22 stupňů
 • Lehká fyzická práce 18 – 20 stupňů
 • Středně těžká fyzická práce 14 – 17 stupňů
 • Těžká fyzická práce 10 – 15 stupňů


Co všechno je nutné připravit pro montáž podlahového vytápění:

 • kompletně dokončit vnitřní stavební práce
 • plochy pro montáž topení musí být rovné bez výstupků a nerovností
 • omítky hotové až po spodní část topné desky (kvůli dilatačním pásům)
 • výšky zárubní a parapetů musí respektovat vrstvu podlahy stanovenou projektem
 • prostupy pro potrubí musí být prosekány, skříňky rozdělovačů dobře přimontovány
 • Pod omítkami musí být s předstihem instalované kabely pro ovládání automatického provozu 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Podlahové vytápění zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »