Správná izolace šetří energii domu

27.12.2007 | Jiří Hájek | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Spotřebu energie v domácnostech z 80 % tvoří vytápění místností a ohřev vody. Spotřeba energie je hodně závislá na vnější teplotě, ale ovlivnit ji můžete i vy sami. V tomto ohledu se vám jako spotřebiteli otevírá několik možností, protože ušetřit elektřinu lze i správnou volbou materiálů a stavebních řešení. Kvalitní tepelnou izolací vnějších stěn, střechy, sklepa a oken je možné ušetřit až 40 % energie.

 

Abychom zajistili trvale udržitelný rozvoj životního prostředí a ušetřili finanční prostředky, je třeba elektrickou energií šetřit. Dobrá tepelná izolace budovy přináší tepelnou pohodu. Budete příjemně bydlet a ještě ušetříte.

 

Začínáme od sklepa

Správně izolovaný sklep uspoří až 30 % nákladů na vytápění. Špatná tepelná izolace sklepa způsobí nejen studené nohy, ale také vyšší spotřebu energie na vytápění. Ve sklepě je vhodné izolovat strop, podlahy i stěny. Nejpoužívanějším materiálem jsou XPS desky. Svůj význam má také vnější izolace stěn sklepa, které jsou neustále v kontaktu s vlhkou zemí. Při úpravě hotové budovy je jednoduchým a výhodným řešením izolace stropu sklepa přímo ve sklepě pomocí desek z tvrzené pěny. Tím je odizolována studená strana a nedojde ke zvýšení podlahy v prvním podlaží. U novostaveb je výhodnější tepelnou izolaci pokládat společně s kročejovou izolací do podlahy přízemí. Jako materiál se doporučují XPS desky, které se mohou připevnit na strop sklepa nebo položit na podlahu přízemí.

 

Studená půda

Izolace stropů střešních pater šetří energii i náklady na vytápění - zateplení horních pater se většinou vrátí už za jednu topnou sezónu. Pokud je půda neobývaná a není plánována žádná vestavba, izoluje se pouze strop nejvyššího patra. Potom nevyhřátá půda funguje jako tepelně izolující vzduchový polštář. Pokud jsou izolovány krokve, ale ne strop nejvyššího patra, pak je neobývaná půda vytápěna během topné sezóny také a dochází k nesmyslnému plýtvání energií a penězi. U propustné deskové konstrukce (například desky z dřevěných trámů) se před natažením izolace nebo před položením tepelně izolačních desek pokládá parotěsná fólie, která brání pronikání vzdušné vlhkosti ze spodních místností do izolačního materiálu. Starší betonové desky parotěsnou izolaci nepotřebují.

 

Teplo uniká střechou

Po izolaci střechy uspoříte 20 % tepelné energie. Přibližně 20 % tepla uniká neizolovanou střechou, proto je třeba použít účinnou a profesionální izolaci. Půdní prostory jsou velmi exponované a při špatné izolaci silně pocítíme letní horka, zimní mrazy a vítr během všech ročních období. Co je tedy třeba? Položit tepelnou izolaci, namontovat parozábranu a stěny pokrýt sádrokartonovými deskami, umístit střešní okna a izolovat podlahu. Kutilové mají v oblibě minerální a skelnou vlnu, které vyhovují všem nárokům: ochrání proti letním vedrům a zimním mrazům, mají výborné zvukově izolační vlastnosti a jsou nehořlavé. Minerální vlna se lehce stříhá a dobře se s ní pracuje. Proti vlhkosti je chráněna parotěsnou fólií.

 

Kutilův rádce

Nejjednodušší metoda, při které potřebujete pouze skládací metr a nůž na řezání izolačního materiálu; samotná montáž tepelné izolace je snadná a rychlá. Fólie oddělí izolační materiál od střešních tašek a izolace zcela zaplní mezery mezi jednotlivými krokvemi. Ze strany místnosti se vkládá parozábrana, aby se zabránilo tvorbě kapek na střeše z vlhkosti, která uniká z vnitřku budovy.Izolace střechy pod krokvemi zlepší vlastnosti málo izolované starší střešní vestavby. Z vnitřní strany se po odizolování prostoru mezi krokvemi umístí druhá izolační vrstva. Kolmo na krokve se připevňují latě a prostor mezi latěmi je vyplněn filcem. Pokud se rozhodnete pro izolaci krokví shora, pak izolační vrstvu prvků z tvrzené pěny kladete přes krokve. Vytvoří půdnímu prostoru teplý „kabát“ a zabraňuje vzniku tepelných mostů. Pro zlepšení izolace postačí nepříliš silná vrstva. Nesmíte zapomenout ani na štítové zdi. Ty jsou často o mnoho slabší než ostatní zdi domu, proto se provádí vnitřní izolace. Konstrukce z dřevěných latí je vyplněna tepelně izolačním filcem a opatřena parotěsnou fólií.

 

Důležitá příčka

Příčky vylepší vestavěná střešní patra a velké místnosti nejen vizuálně, ale také z hlediska hospodaření s teplem: není přece nutné vytápět všechny místnosti na stejnou teplotu. Mnoho lidí si neuvědomuje, že snížení teploty v místnosti o jeden stupeň znamená 6 % úspory energie. Nejčastěji se budují jako dělící zdi s dřevěnou či kovovou konstrukcí, která nese sádrové nebo sádrokartonové desky a uvnitř obsahuje izolaci z minerální vlny. Práce jde rychle od ruky a při dodržení pracovního postupu dosáhne i neprofesionál výborných výsledků.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 15

Diskuze

Článek Správná izolace šetří energii domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »