Topíme – ale čím?

26.12.2007 | Jiří Kropylák | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Se začínající topnou sezónou lidé potřebují hlavně seřídit kotle. Je to tak každý rok. Když se začne topit, tak se buď objeví nějaká závada, nebo je zapotřebí kotel před zimou odborně prohlédnout a seřídit. Před dvaceti lety, když lidé ještě daleko více topili v kotlích na tuhá paliva, si ti šikovnější drobné závady dokázali spravit sami.

Topíme – ale čím? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Šetrné dřevo

Vytápění kotlem na dřevo stále patří mezi nejúčinnější a k naší peněžence nejšetrnější zdroj. Řada z nás pořizuje kotel na dřevo nebo kamna ať už kachlová, krbová nebo krbové vložky jako doplňkový zdroj topení. Pouhý pohled na plápolající oheň dodá totiž hřejivý pocit tepla. Použitím rozvodů do ostatních místností v domě nemusíte prakticky topit ničím jiným. Dřevem jsme topili po staletí a opět se k němu vracíme, díky moderním technologiím již však na jiné úrovni. Kamna a kotle dnešní generace dokáží při spalování dosáhnout účinnosti až 90 procent, čímž se odpad minimalizuje a také protopíme až o 1/3 méně dřeva než dříve.

 


Spalujeme dvojitě

Dvojím spalováním docílíme spalování až 90 % plynů a prachových částic a tím šetříme nejenom vlastní peněženku, ale také životní prostředí. Pokud rekonstruujete stávající systém vytápění a chcete zvýšit komfort obsluhy nebo chcete levně vytápět nový rodinný dům, zplyňovací kotle mohou být zajímavým řešením. Díky velké zplyňovací komoře a plynulé regulaci výkonu od 40 do 100 procent je dřevokotel schopen pracovat až 12 hodin na jedno naložení. To výrazně ulehčuje jeho provoz. Zapojení akumulačního zásobníku a směšovacího ventilu zajišťuje komfort provozu porovnatelný s běžnými zdroji tepla. Ideální pro přitápění v přechodném období, přičemž přitápěním lze ušetřit nezanedbatelnou část nákladů na vytápění. Je-li s tímto zdrojem tepla počítáno již při stavbě domu, je vhodné zvážit možnost rozvodu teplého vzduchu do více místností nebo prostřednictvím tepelného výměníku zapojení a vytápění do celého topného systému. Novinkou jsou krbová kamna na dřevní pelety, která po naplnění zásobníku nevyžadují delší dobu doplňování paliva.


Topíme plynem

Při topení plynem odpadá mnoho starostí a práce se zajišťováním paliva, odpadají starosti s jeho skladováním a proti kotlům na tuhá paliva i pravidelné čištění a vynášení popela. Komfortem užívání se tak plynové systémy dají srovnat s elektrickými. Také díky kondenzační technice se plynové kotle staly i o 11% výkonnější. Technologie využívá faktu, že když teplota stěn topných ploch na straně spalin klesne pod rosný bod vodní páry, vzniká z vodní páry obsažené ve spalinách kondenzát. Jeho odpařováním vznikne výparné teplo, které vytvoří dodatečný tepelný zisk. Kondenzační kotle jsou posledním výkřikem tepelné techniky. Dokáží ochladit spaliny až na teplotu kondenzace (kapalnění). Teplota rosného bodu spalin se pohybuje kolem 57 stupňů Celsia. Pro využití kondenzačního efektu je tedy nutné, aby teplota vratné topné vody byla nižší než teplota rosného bodu spalin. Kondenzační kotel je tedy předurčen do nízkoteplotních soustav s teplotou vratné topné vody kolem 30 až 40 stupňů Celsia, například podlahové vytápění. Nové konstrukce hořáků umožňují plynule regulovat výkon kotle tím i teplotu topné vody v rozsahu 30-100 procent výkonu jmenovitého. Podle zvolených topných křivek pak průtočný kotel zajišťuje plynulou dodávku topné vody o teplotě vhodné k zajištění tepelné pohody. Nespornou výhodou je omezení počtu cyklů (spínání kotle) a tím snížení ztrát tepla cyklováním a zvýšení životnosti zařízení. Příznivou skutečností je také využívání jen takového množství zemního plynu, které je skutečně požadováno a lepší regulovatelnost soustavy.

Nechte to na počasí

Nejlepší regulační soustava je v současnosti ekvitermní regulace Pro správnou funkci je nutné pomocí čidla snímat venkovní a vnitřní teplotu. Pro automatický provoz je nutné u kotle instalovat elektricky ovládaný směšovací ventil. Ekvitermní regulace nastavuje teplotu topné vody podle venkovní teploty. Ventil snižuje teplotu topné vody vystupující z kotle tím, že k ní přimíchává ochlazenou vodu, která se z topných těles vrací do kotle. Topná voda tak má v každém okamžiku teplotu, zajišťující výkon topných těles potřebný na krytí tepelných ztrát. Při nižší venkovní teplotě je do oběhu hnána voda teplejší; pokud je venku tepleji, teplota topné vody klesá. Tím se plynule mění výkon otopné soustavy v závislosti na venkovní teplotě. Tepelné ztráty domu závisí na venkovní teplotě a při dané ploše topných těles tedy existuje pro každou venkovní teplotu teplota topné vody, která právě zajistí požadovanou teplotu v místnostech. Tato závislost se nazývá ekvitermní křivka. Výhodou ekvitermní regulace je, že stačí jeden regulátor pro celý dům. Nevýhodou je, že neumožňuje zohlednit různé tepelné zisky nebo ztráty v jednotlivých místnostech. Proto se nepoužívá samostatně, ale kombinuje se například s termostatickými ventily, které eliminují pasivní nebo jiné tepelné zisky jednotlivých místností.

Topíme – ale čím? - foto, Hyperbydleni.cz

Záloha je v elektřině

Využití elektřiny k vytápění představuje přijatelnou variantu zajištění dodávky tepla bez složitých zásahů do stavby. Vytápění elektřinou téměř nevyžaduje obsluhu, je takřka bezporuchové a dovoluje snadnou instalaci i v místech, kde by bylo zavedení teplovodních rozvodů problematické a ekonomicky nevýhodné. Z ekologického hlediska je sice elektrokotel čistým zdrojem v místě vytápění, ale při globálním pohledu se jedná o vysoce neefektivní využívání ušlechtilé energie elektřiny. Protože u nás je většina elektřiny vyrobena z tepelných a jaderných elektráren, nelze elektrické vytápění považovat za příliš ekologické. Elektrické akumulační vytápění využívá nízkého tarifu elektrické energie (8 nebo 16 hod/den). V tuto dobu je tepelná energie ukládána do nádrží s vodou a následně z nich používána na vytápění.


Nezapomeňte na komín

Kotel s komínem je pro vytápění nedělitelný celek, nevhodný komín může vytápění jinak kvalitním kotlem úplně znehodnotit.  Nyní je to ještě více důležitější než u starých kotlů, protože výrobci ve snaze získat z paliva co nejvíc tepla dělají kotle složitější a ty jsou o to více náročnější na ty komíny.  Komín musí být tedy přesně udělaný podle konkrétního kotle, škodí příliš velký i příliš malý, o použitý starých jednovrstevných obezdívaných komínů typu o duté zdi ani nemluvě, ty jsou pro dnešní kotle nevhodné. U plynového kondenzačního kotle platí, že v důsledku nízkých teplot spalin, které jsou nižší než 85 °C, a nebezpečí kondenzace zbytkové vlhkostí ve spalinovém systému nejsou konvenční, jednovrstvové komíny vhodné na instalaci kondenzačního zařízení. Nízká teplota spalin není vždy dostatečná na to, aby vznikl tepelný vztlak v komínu, takže kondenzační zařízení musí být často provozováno s pomocí ventilátorů, které vytvářejí příslušný přetlak. Z toho vyplývají výrazně odlišné požadavky oproti konvenčním komínům.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek Topíme – ale čím? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »