Jak správně vybrat plynový kotel

31.8.2017 | Redakce | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Rekonstruujete nebo stavíte nový dům či byt a rozhodli jste se topit, případně i ohřívat vodu plynovým kotlem? Gratulujeme k volbě – aktivně tím totiž přispíváte k ochraně ovzduší a životního prostředí. Navíc jste zvolili efektivní a bezkonkurenční účinnost 98 % při přeměně zemního plynu v teplo.

Jak správně vybrat plynový kotel - foto, Hyperbydleni.cz

Jak na to

Jak vybrat plynový kotel není lehce zodpověditelná otázka a určitě se vyplatí konzultace s odborníkem – topenářskou firmou, která váš dům či byt navštíví a podle toho určí ten správný kotel, který bude vyhovovat objektu a vašim požadavkům.

Co by vás mělo zajímat na prvním místě, je výkon plynového kotle. Pokud stavíte nový dům či se stěhujete do novostavby, součástí projektu bývá i určení tepelné ztráty objektu – tuto ztrátu by tedy měl váš nový kotel pokrýt.

Pokud se jedná o rekonstrukci či výměnu, musíte si nechat tepelnou ztrátu vypočíst – vše tedy budete konzultovat s projektantem TZB. Nemůžete-li z jakéhokoli důvodu konzultaci uskutečnit, pak se držte přibližného výpočtu: kubaturu vytápěného objektu vynásobíte koeficientem 40-50 a dostanete přibližně potřebný výkon plynového kotle. Je-li objekt špatně zateplený, tím bude koeficient vyšší. Jde ale pouze o informativní výpočet.

Další věc, kterou musíte vyřešit je, jak bude propojen plynový kotel s kouřovými (spalinovými) cestami.

Existují 2 možnosti připojení, a tím pádem i 2 typy plynových kotlů:

  • Plynový kotel s odkouřením do komína – spaliny odchází do komínového tělesa, které musí být vyvložkováno.
  • Plynový kotel s nuceným odtahem spalin (tj. plynový turbokotel) – jde o typ, který použijete v případě, že nemůžete z jakéhokoli důvodu instalovat kotel s odtahem do komína. Tento typ kotle odvádí spaliny pomocí zabudovaného ventilátoru a odtahového systému (ten většinou nebývá do ceny kotle zahrnut). Odvádí spaliny z kotle do vnějšího prostředí rovnou přes zeď, na které je umístěn.

V obou případech je nutné kontaktovat odbornou kominickou firmu, která vydá na spalinové cesty revizi.

Jak správně vybrat plynový kotel, fotka

Typy kotlů

Otázka „jak vybrat plynový kotel“ v sobě zahrnuje i další, a to: „K čemu bude plynový kotel sloužit? Pouze k vytápění, nebo i na ohřev teplé užitkové vody?“

Z tohoto hlediska se plynové kotle dělí na:

  • Plynové kotle topné – slouží pouze k vytápění.
  • Plynové kotle s výrobou teplé užitkové vody – ty jsou buď průtokové (s průtokovým ohřevem vody), nebo s ohřevem v zásobníku. Plynové kotle s ohřevem vody v zásobníku zajišťují majiteli větší komfort a vyplatí se pro rodiny s více členy domácnosti – vyrábí se buď ze smaltované oceli, nebo z nerezu.
  • Kondenzační plynové kotle – účinnost těchto kotlů je vyšší než u klasických, protože využívají k dohřevu teplé vody i zbytkové teplo spalin, které u klasických kotlů odchází do komína. Úspora spotřebovaného plynu u kondenzačních kotlů je tak neoddiskutovatelná. Jsou nízkoteplotní a fungují skvěle pro podlahové vytápění. Nemusíte však mít obavy, že by kotel neuměl topit i na vyšší teplotu topné vody – poradí si s tím stejně hravě jako klasické kotle.

Vzhledem k použitým technologiím bývají kondenzační kotle dražší než ty klasické, nicméně finanční rozdíl počáteční investice se stále zmenšuje.

Posledním faktorem, který byste měli vzít v potaz, je výrobce kotle. Na českém trhu se jich pohybuje celá řada. Dbát byste měli např. na to, zda má vámi vybraný výrobce ve vašem regionu proškolené servisní zaměstnance. Pokud by s kotlem v budoucnu nastal problém, blízkost odborně vyškoleného personálu se vám bude jistě hodit.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jak správně vybrat plynový kotel zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »