Jak funguje klimatizace

28.8.2007 | Jiří Kropylák | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Je víc věcí, které dotvářejí pohodu v bytě nebo v domě. Pod pojmem pohoda si mnoho lidí představí třeba prima klima doma. Takovou pohodu vám dokáže navodit třeba klimatizace. Mylný je ovšem názor, že klimatizace slouží jen ke snížení teploty v rozpáleném bytě. Ty dnešní umí i temperovat a tak dotvářet pohodu, i když venku leje a je tam zima.

Jak funguje klimatizace - foto, Hyperbydleni.cz

Klimatizace v moderním bytě jsou díky designu spíše doplňkem než násilným umístěním za každou cenu.

Kompresorová chladnička


Klimatizace funguje podobně jako kompresorová chladnička. Klasická klimatizace, jak ji znáte, má v externí jednotce umístěné vně místnosti výměník a kompresor, které se společně starají o snižování teploty chladicího média. Tato kapalina se pak dostává pomocí trubek do místnosti, kde se v dalším výměníku ofukovaném ventilátorem s možností nastavení intenzity stará o příjemné klima v místnosti. Taková klimatizace má nevýhodu: její umístění je provždy dané a nelze ho měnit. Externí i interní jednotku najdete vždy poblíž okna nebo vnější obvodové zdi. Dnešní klimatizace nesou označení splitové a sestávají se opět ze dvou dílů – kondenzoru, umístěného vně a výměníku, umístěného uvnitř místnosti. Společně jsou propojeny trubkami nebo hadicemi s rychlospojkami, ve kterých koluje chladící kapalina.

Ochladí i ohřejou


Výměníková jednotka bývá většinou esteticky dobře provedená a svým vzhledem ani provozem neruší okolí. Dnešní klimatizace mohou pracovat i opačně – tepelně vodivé médium dokážou ohřát a dopravit do místnosti – pak se klimatizace chová jako topidlo. Ty tam jsou doby, kdy se topilo pomocí žhaveného odporového drátu a díky provedení „topící klimatizace“ je možné i hodně ušetřit. I když je venku zima, v místnosti se topí – a účinnost takové výměny udává topný faktor COP, který najdete na energetickém štítku spotřebiče. Označuje zisk, udávající kolik kilowatthodin „tepla“ získáte provozem jednotky v poměru ku „spáleným“ kWh na její provoz (spotřeba kompresoru a ventilátoru).

Filtr vyčistí prach


V současné době bývá součástí klimatizací i několikanásobný filtr, který čistí vzduch od pevných prachových částic, částic cigaretového kouře. Vzduch, který z ní vychází, je očištěn od těchto částic. Součástí klimatizace může být i ionizační jednotka, která štěpí molekuly kyslíku a záporně nabité částice vhání do místnosti, což pocítíme jako svěží vzduch po letní bouřce. Klimatizace samotná se ovládá dálkovým ovládáním, kterým nastavujete intenzitu vyfukovaného vzduchu, nastavení i sklon lamel a samozřejmě zapnutí i vypnutí. S výhodou se může klimatizace ovládat i prostřednictvím univerzálních dálkových ovládání nebo mohou být součástí systému rozvodu tzv. inteligentního domu. V tom případě pak není problém ovládat klimatizaci na dálku, například z mobilního telefonu.

Jak funguje klimatizace - foto, Hyperbydleni.cz

Klimatizace Panasonic ¨


používají revoluční způsob čištění a zvyšování kvality vzduchu s názvem e-ion. Jednotka je vybavena čidlem čistoty vzduchu, které sleduje nečistoty v něm, jako cigaretový dým, pachy z vaření, zápach odpadků, pach domácích mazlíčků. Pokud míra znečištění překročí nastavenou úroveň, uvede se do chodu mechanizmus, který do vzduchu vypustí asi tři triliony aktivních iontů. Ty díky zápornému náboji zneškodní bakterie a plísně ve vzduchu a naváží se na prachové částice. Nečistoty jsou přivedeny zpět do jednotky díky přitažlivosti kladně nabitého filtru, který pokrývá celý povrch přívodní mřížky, takže je schopen zachytit větší množství nečistot.

Nové typy


V letošním roce přichází na trh široké portfolio klimatizačních produktů Panasonic typu split s možností variabilní instalace do všech typů budov od kanceláří, přes rodinné domy, byty, až po samostatné místnosti. Celé portfolio je rozděleno do tří produktových řad. Nejvyšší řada E nabízí obě technologie: e-ion se systémem pro zvyšování kvality vzduchu a Inverter, který umožňuje efektivní dvojí účinnost klimatizace, tedy jak chlazení v letním období, tak topení v chladných měsících.

Na přenosnou klimatizaci si připravte několik tisícovek


Malá a přenosná se dá pořídit i za 1600 Kč. Horní hranice není stanovena, cena závisí na provedení i na objemu místnosti v m3, který chcete chladit (zjistíte ho prostým vynásobením délky, šířky a výšky pokoje v metrech). Abyste si udělali představu, uvádíme ceny firmy LG. Klimatizace LG Art Cool Gallery – s možností vložení obrázku má spotřebu 2,6-3,4 kW (pro místnosti 65 a 90 m3) a její cena je 13,5 a 14,5 tisíce korun. Venkovní jednotky s příkonem od 4 do 9 kW pořídíte od 22 do 40 tisíc. K nim ale musíte pořídit ještě vnitřní jednotku (50 – 200 m3) za 7 až 12 tisíc. Nástěnná vnitřní klimatizace s příkonem od 3 do 10 kW (pro objem místnosti 65 – 300 m3) můžete mít za ceny zhruba od 13 do 55 tisíc korun. Při koupi sledujte spotřebu a vyberte výrobky, které splňují požadavky energetické třídy A nebo lepší (A+, A++). Běžně se ale spotřeba při provozu klimatizace pro menší pokoj vejde do jednoho kilowattu ( její provoz stojí kolem 1,60 Kč/ hod), pro středně velký obývák ale už počítejte s tím, že se spotřeba minimálně zdvojnásobí (od 3,20 Kč/hod). A jmenovaná Art Cool Gallery pro 90metrový pokoj spolkne za elektřinu až 5,50 Kč/hodinu.
Klimatizace řady Artcool od LG Electronics umožňují montáž na stěnu a vložení libovolného obrázku dané velikosti. Pak se stávají naprosto neotřelým rámečkem na obraz s vysokou funkčností.

Jak funguje klimatizace - foto, Hyperbydleni.cz

Dálkové ovládání


pro klimatizaci umožňuje i oboustrannou komunikaci mezi ním a klimatizací. Díky tomu má uživatel informace o tom, jaké hodnoty jsou na klimatizaci nastaveny a může je snadno ovlivňovat.


text: Jiří Kropylák

foto: Archiv autora, Daikin, De Longi, LG Electronics, PanasonicDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Jak funguje klimatizace zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »