Ceny tuhých paliv rostou, tepelná čerpadla zůstávají stejně výhodná

30.9.2016 | Redakce | Klimatizace a vytápění | Komentářů 0 |

Ceny zemního plynu na finančních trzích vzrostly za uplynulý rok o cca 17 %, cena uhlí pak o cca 8 %. Pokud bude stávající trend růstu komodit pokračovat, budou distributorské firmy nuceny navýšit ceny koncovým zákazníkům. Majitelé nemovitostí, kteří v uplynulých 3 – 4 letech volili jako zdroj tepla zemní plyn, uhlí či elektrickou energii (její cena v ČR se zčásti odvíjí od ceny uhlí), mohou brzy zaplakat nad účty za teplo. A naopak, jako správné rozhodnutí se pravděpodobně ukáže volba tepelného čerpadla.

Ceny tuhých paliv rostou, tepelná čerpadla zůstávají stejně výhodná - foto, Hyperbydleni.cz

Výhodnost tepelných čerpadel je zřejmá i v době (stále) nízkých cen tuhých paliv, viz níže přiložená tabulka, ze které vyplývá, že tepelná čerpadla se systémy země/voda jsou i při současných cenách tuhých paliv výhodnější než elektřina a zemní plyn. Jen díky nižším pořizovacím nákladům je  „chlup“ levnější hnědé uhlí. Nutno ovšem podotknout, že níže uvedená tabulka nepočítá s tím, že by potenciální majitel tepelného čerpadla využil některou ze státních pobídek, která vstupní investice do tohoto zdroje tepla výrazně snižuje.

Pokud jde o samotné náklady na vytápění, tepelná čerpadla země/voda a vzduch/voda s odstupem poráží všechny ostatní zdroje tepla. Nejnižší jsou u tepelných čerpadel i roční náklady na ohřev vody a náklady na elektrickou energii spotřebovanou při výrobě tepla. Zejména u první položky (roční náklady na vytápění) jsou majitelé kotlů na tuhá paliva a lidé topící elektrickou energií silně závislí na externích vlivech. Cena vzduchu či geotermálního tepla, ze kterého čerpají energii majitelé tepelných čerpadel, zůstává stále stejná – je zdarma. 

Ceny tuhých paliv rostou, tepelná čerpadla zůstávají stejně výhodná, fotka

 

Nejde o to, jaké levná jsou tuhá paliva nyní, ale kolik budou stát za 5 či 10 let

Ceny tuhých paliv rostou a klesají v průběhu životnosti kotle či tepelného čerpadla i o desítky procent (např. cena zemního plynu klesla za uplynulých 11 let o 78 %, v porovnání s loňským rokem však cena naopak vzrostla o cca 17 %). Zdroj tepla je tedy vhodné vybírat na základě dlouhodobých trendů a ne současné situace. Pouze takto si zajistíte, že vyberete zdroj, který má příznivé podmínky po celou dobu své životnosti. Otázka, kterou by si měli položit majitelé nemovitostí, kteří aktuálně vybírají zdroj tepla, je: Kam se mohou vydat ceny tuhých paliv v době, kdy se současné ceny pohybují na historicky podprůměrných úrovních, které jsou navíc likvidační pro samotné těžaře uhlí či zemního plynu.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Ceny tuhých paliv rostou, tepelná čerpadla zůstávají stejně výhodná zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »