Crossový trenažér - král aerobního tréninku

2.12.2008 | Redakce Hyperbydlení.cz | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Běh je nejznámějším, velmi oblíbeným, a v podstatě také nejpřirozenějším typem pohybu. Praktikovat ho v přirozeném prostředí však každému nevyhovuje, nejen kvůli nedostatku přirozeného prostředí nebo eventuální nepřízni počasí. Jak známo, běh v terénu může přetěžovat klouby. Lidí proto hledají méně agresivní alternativy. Tou v současné době nejmodernější je crossový (eliptický) trenažér.

Crossový trenažér  - král aerobního tréninku  - foto, Hyperbydleni.cz

Dokáže procvičit celé tělo, aniž by neúměrně zatěžoval klouby. Nástupce kdysi tak populárního rotopedu je logickým důsledkem nejen pokroku v poznatcích o ergonomii pohybu, ale zároveň také zlepšujících se technologií. Zatímco cenově přístupnější rotoped procvičuje především spodní polovinu těla, nákladnější, leč mnohem univerzálnější crossový trenažér zapojuje i další partie (šíje, prsou, ramen, rukou i zad) a posiluje oběhový systém. Při efektivním tréninku celého těla se spaluje velké množství kalorií, navíc cvičení na crossovém trenažéru většinu lidí skutečně baví, což je základní podmínka pro to, aby trénink byl pravidelný, a tím i efektivní. Extended Motion, který minimalizuje zatížení kloubů při pohybu (dlouhý plochý krok) a zajišťuje správný průběh pohybu. Díky tomu je velmi vhodný i pro rehabilitační trénink. Eliptické trenažéry se staly vyhledávané i pro rehabilitační zdravotní trénink, podle odhadu povolaných se právě eliptické trenažéry stanou v sezoně 2008/2009 nejprodávanějším typem aerobních trenažérů.

Jako ve skutečném terénu

Díky vyspělým výrobním technologiím se grossové trenažery nové generace mohou pochlubit skutečně dokonalou imitací pohybu při běhání. Technologie Extended Motion vytváří délkou kroku 48 cm (standardně 39 cm) skutečný pohyb jako při běhu, takže svalstvo dolních končetin zatěžuje stejnoměrně při minimálním namáhání kloubů a ergonomičtějším provedení. Jak tvrdí Ondřej Varga z firmy Kettler, tento nový typ pohybu poskytuje zatím nepoznaný tréninkový komfort a potěšení. Kromě plynulého klouzavého pohybu patří k přednostem crossových trenažérů také počítačem regulovaná zátěž založená na permanentním magnetu (u vyšších modelů na indukční cívce). Dovedou se přesně přizpůsobit tréninkovým potřebám každého jednotlivce, který si díky elektronické regulaci může zvolit pulsem řízený program se zátěží nastavenou přesně v souladu s jeho věkem, kondicí a s cílem, jehož chce cvičenec dosáhnout. Pro zhubnutí je totiž potřeba jiná tepová frekvence než pro růst svalové hmoty nebo zlepšení fyzické zdatnosti. Pro dokonalý efekt tréninku na crossovém trenažéru je důležitá také správná technika cvičení. I když Extended Motion běžné chyby, jichž se cvičící dopouštějí na „běžných" crossových trenažérech - kolíbání (přenášení váhy z jedné nohy na druhou) či „hopsání“ (způsobené nedostatečným uvolněním nohou) eliminuje, je určitě dobré si před prvním cvičením nastudovat všechny důležité zásady. Součástí samozřejmé výbavy trenažéru by měl být podrobný tréninkový manuál, navíc byste měli dostat šanci si v prodejně správný pohyb za dohledu zkušeného odborníka nacvičit.

Crossový trenažér  - král aerobního tréninku  - foto, Hyperbydleni.cz

Design a komfort ruku v ruce

V duchu hesla, že dokonalost se projevuje v detailu, zvolili designéři pro nové modely ergometrů Kettler plynulé křivky s vysokým leskem v základní bílé barvě a se stylovými prvky v různých tónech hnědé a krémové. Je to reakce na zvyšující se nároky na vzhled kondičních strojů pro domácí použití, které se tak stávají integrovanou součástí interiéru. Komfort ryze sportovní doplňuje komfort uživatelský: ať už jde například o snadné přizpůsobení délky kroku (postavení a pohybu protiskluzových nášlapných ploch) nebo o možnost nastavit si sklon displeje tak, aby pohled na údaje o tréninku byl v optimálním úhlu pro kohokoliv. Uživatelskou přívětivost trenažéru doplňuje držák na láhev, na ručník a odkládací plocha na  mobil nebo dálkové ovládání. Ocenit lze určitě i tichý chod crossových trenažérů Satura a jejich nově vyvinutá speciálně měkká kolečka, která jsou šetrná k podlaze a usnadňují přemisťování.

Crossový trenažér  - král aerobního tréninku  - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Crossový trenažér - král aerobního tréninku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »