Jak vybavit domácí posilovnu

20.5.2008 | PhDr. Alena Müllerová | Doplňky pro domácnost | Komentářů 1 |

Jste-li již rozhodnuti zařídit si vlastní domácí posilovnu a máte také vybraný prostor, kam ji umístíte, zbývá už jen jediné – zařídit ji. Poradíme vám, co ve vaší tělocvičně rozhodně nesmí chybět.

Jak vybavit domácí posilovnu - foto, Hyperbydleni.cz

Základem je aerobní stroj, místo na posilování na zemi, strečink a relaxaci. Chcete-li cvičit podle videokazet nebo instruktážních CD nebo DVD, budete potřebovat také televizní obrazovku nebo monitor počítače na dohled. Pokud nemáte v tomto ohledu žádné zkušenosti, můžete začít třeba jen s ribstoly, lavičkou a ručními činkami. Podle odborníků však rozhodně nevystačíte pouze s jedním typem stroje, statická a dynamická část cvičení by se měla doplňovat.

Správný postup

Silový trénink by totiž neměl začít bez „rozpumpování“ a zahřátí organismu, které připraví svaly a klouby na silovou zátěž (navíc se přitom spalují tuky). Takzvanou kardiozónu může tvořit například klasický rotoped, více sportovně zaměřený člověk si vybere spíš cyklotrenažér. Odborníci doporučují také v současnosti moderní crossový trenažér (lidově „orbitrek“), který optimálně zapojuje do pohybu celého tělo a zabezpečuje ideální křivku tepové frekvence a solidní energetický výdaj. Milovníci běhu budou asi preferovat běžecký pás, další možnou variantou je cyklotrenažér, veslování nebo stepper.

Jak vybavit domácí posilovnu - foto, Hyperbydleni.cz

Posilování

Silový trénink v domácí posilovně zabezpečí buď lavice a činky, nebo posilovací věž. Činky s různě nastavitelnými zátěžemi se však hodí spíše pro poučenější, méně zkušení by měli vsadit na multifunkční věž, která eliminuje složitou manipulaci se závažím, které je integrované do zařízení a bezpečně zakryté. Věž pohyb i posed cvičence spolehlivě a efektivně vede, takže výrazně omezuje riziko chyb a následných zranění. Pro cvičení s činkami je dobré pamatovat na speciální podložky (nejlépe pryžové) tlumící nárazy například při pádu činek. Do silové části posilovny patří také samostatná lavice s polohovatelnou zadní opěrkou, možností zapřít se nohama, oceníte i opěrku na biceps. Důležitá je rovněž samostatná lavice s benchovým stojanem. Silovou zónu lze doplnit i hrazdami, žebřinami, lavicemi na posilování břišních a zádových svalů. Hodit by se mohla i velká nástěnná zrcadla – dobře se v nich dají sledovat pokroky v kondici a zlepšující se vzhled.

Jak vybavit domácí posilovnu - foto, Hyperbydleni.cz

Kolik za to

Na standardně kvalitní (základní) vybavení domácí tělocvičny (při dodržení dobrého poměru kvality, funkčnosti a ceny) by měla stačit částka od 40 000 až 100 000 korun, samozřejmě s ohledem na požadovaný rozsah cviků. Před nákupem bychom si však měli ujasnit, jaký druh posilování nebo fyzické zátěže nám bude vyhovovat nejen s ohledem na cíl, jehož chceme dosáhnout, ale i z hlediska zálib a preferencí pohybových aktivit. Nuda je vrahem motivace ke cvičení a posilování. Nemocní musí vhodnost a typ fyzické zátěže stejně jako druh strojů konzultovat s lékařem, rada odborníka v tomto ohledu se hodí i zdravému člověku: se rostoucím věkem může příliš mnoho silových cviků organismu uškodit.
Cena profesionálních strojů není zrovna zanedbatelná, ale musíme si uvědomit, že zahrnuje i ověřovací testy, certifikáty, záruky, návody a nářadí k sestavení, základní instruktáž o vhodném cvičení a správném zacházení. Je dobře vybírat si mezi zavedenými a osvědčenými značkami. Osvědčená rada může v tomto ohledu znít: kvalita ve spojení s racionalitou. Pokud vám někdo slibuje poměrně nízkou cenou a obrovský a hlavně rychlý a snadný efekt, je to vždycky poněkud podezřelé.

Jak vybavit domácí posilovnu - foto, Hyperbydleni.cz

Všeho s mírou

Je jasné, že má-li mít fyzická aktivita žádoucí účinek, bude nutné věnovat jí dostatek času, úsilí a trpělivosti. Určitě je však rozumné vyhnout se cvičení nárazovému stejně jako přílišné zátěži. Obecně vzato: čtyřicetiletí nemohou cvičit to samé, co osmnáctiletí, natož se stejným výsledkem. Frekvence, délka a intenzita pohybu také závisí na tom, proč a za jakým účelem cvičíme. S pětiminutovými aktivitami denně rozhodně nedosáhneme zlepšení funkce kardiovaskulárního systému ani nárůstu svalů. Ale určitě zmenšíme ohrožení organismu civilizačními chorobami (cukrovka, ischemická choroba srdeční, hypertenze…), možná se dožijeme i vyššího věku. Začít lze třeba s chůzí do schodů místo jízdy výtahem. Pro zvětšení svalové tkáně a redukci podkožního tuku budeme muset podstoupit alespoň čtyřicet minut pohybové aktivity několikrát v týdnu (nejlépe obden). Začátečník však musí s délkou i náročností cvičení postupovat obezřetně, nikoliv s plným nasazení, zátěž je dobré přidávat po částech.

Jak vybavit domácí posilovnu - foto, Hyperbydleni.cz

Co na sebe – a do sebe

Vhodné oblečení nejen motivuje při pohledu do zrcadla, ale také zabezpečuje žádoucí teplotu organismu. Dbejte na pohodlí, vyvarujte se umělých vláken a vsaďte na přírodní, savé materiály. Na igelity a zábaly raději zapomeňte, můžete se sice více potit, ale také si nejspíš zaděláte na zapařenou pokožku, plísně a jiné polízanice. Zásadní je neprochladnout, proto se hodí mít na dosah vždy něco, čím lze zakrýt šíji a ramena. Nejlepší je vrstvení – věci pak můžeme podle potřeby odkládat nebo znovu oblékat. A nezapomeňte na dodržování zásad zdravého stravování a pitný režim. Pokud jde o potravinové doplňky a přípravky, budou smysluplné spíše pro vrcholové sportovce a kulturisty.

Jak vybavit domácí posilovnu - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Radek: Zdravím, a děkuji za...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »