Domácí posilovna: nutnost, nebo móda?

17.1.2008 | PhDr. Alena Müllerová | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Být ve formě je heslo současnosti. S tím, jak se zvyšuje zátěž lidského organismu vyčerpávaného tlakem tržního mechanismu, nabývá rovnováha psychické a fyzické svěžesti a odolnost člověka organismu na významu. Profesionální fitnesscentra jsou plná k prasknutí, sehnat dobrého cvičitele je umění. Média nás zahlcují hesly o štíhlých pasech a pevných svalech doslova nás zavalují nabídkou těch stoprocentně nejúčinnějších „svalocvičů“, které rozhodně nemohou v naší domácnosti chybět.

Domácí posilovna: nutnost, nebo móda? - foto, Hyperbydleni.cz

Zdá se tedy, že domácí posilovna je dnes už nezbytností. Ostatně, doma jsme se naučili dělat už ledasco z toho, co vlastně spadá do působnosti odborníků, proč tedy k různému kutilství nepřidat i zvyšování fyzické kondice podomácku? Jste-li vyznavači tohoto životního stylu a ptáte se, jak by část bytu nebo domu určená k posilování těla mohla a měla vypadat a jakými „mašinkami byste si ji měli vybavit,  mohl by vám měla pomoci tento článek.

Kdo cvičí

Hvězda pohybu – jakéhokoliv – i v České kotlině opravdu stoupá. Chceme si zkrátka něco dokázat, podpořit a vybudovat si sebevědomí, mnohem častěji však jde o společenskou prestiž. Některé ze sportů se dokonce stávají nutností, je-li člověk v určitém postavení, během sportování se odehrávají i obchodních jednání. Módou se stalo i cvičení ve fitnesscentrech a zřizování domácích posiloven. Naštěstí však je mnohem více lidí, kterým jde spíše než o kult těla o vlastní zdraví. Nejen pokud jde o prevenci a fyzickou kondici, ale také v důsledku snahy napravit následky nezdravého způsobu života. Například kardiakům může taková půlhodina řízeného a kontrolovaného pohybu někdy způsobit více užitku než příslušné léky.   

Doma, nebo v posilovně?  

Ve prospěch soukromé posilovny hovoří mnohé argumenty, podstatné však je udělat si jasno o svém naturelu. Pokud člověk dokáže cvičit sám se sebou (nebo s rodinou), určitě stojí za to vyhradit si příslušný prostor pro tuto aktivitu doma. Ostatně, rostoucí tržby prodejen specializovaných na odpovídající sportovní vybavení a zájem o výstavní stánky s posilovacími stroji stoupající zájem o domácí tělocvičny potvrzují. S postupem času lze zaznamenat změnu preferencí: zatímco dříve se domů kupovaly hlavně rotopedy, které lze umístit téměř kamkoliv (ložnice, chodba, koupelna, dokonce i obývací pokoj), dnes roste poptávka hlavně po multifunkčních posilovacích zařízeních (lavičky, věže). Přibývá navíc zákazníků, kteří mají nejen naprosto jasno o tom, že chtějí cvičit doma, ale vědí také, co k tomu potřebují.


Doma ano, ale kde?

Posilovna nemusí být vždy jen v samostatné místnosti, i když by to bylo pochopitelně optimální. Co odborníci rozhodně nedoporučují, je udělat si domácí „fitko“ v bazénové hale nebo v prostoru na bazén přímo navazujícím. Organismus cvičení v těžkém vlhkém vzduchu ne zrovna dobře snáší. Pro tělesnou aktivitu tohoto typu není vhodný ani suchý vzduch, který negativně působí na sliznici dýchacích cest. Optimální vlhkost vzduchu v prostoru domácí posilovny by se měla pohybovat v rozmezí 60-70 %.
Vhodným místem pro domácí posilovnu není ani sklep, protože tam obvykle nebývá dostatek denního světla a čerstvého vzduchu. Místnost by měla být dobře větratelná, s regulací teploty (pro cvičení je optimálních 19 stupňů Celsia). Kromě vybavení adekvátními stroji je dobré věnovat pozornost také vyhovující podlahové krytině (existují speciální povrchy – například parketové), která by měla být omyvatelná. Pokud byste chtěli dát přednost koberci, musíte se smířit s nutností jeho každoroční výměny, aby dostatečně plnil hygienické nároky. Kvůli možným nárazům činek při pádu se do posilovny rozhodně nehodí podlahová krytina laminátová nebo dlažba.
Plocha zastavěná stroji a dalšími náležitostmi by neměla zabírat více než třetinu rozlohy místnosti, jinak by bylo obtížné zajistit dostatek prostoru kolem strojů, který je nutný k dodržení bezpečnosti při manipulaci se cvičebními pomůckami. Velikost cvičební plochy by měla také stačit na potřebné zóny domácí tělocvičny: část aerobní (pro kardiotrenažéry) a část silovou. Hodit se určitě bude i rozcvičovací zóna pro strečink a odkládací místo na drobné nářadí či závaží.
 

Domácí posilovna: nutnost, nebo móda? - foto, Hyperbydleni.cz

Čím posilovnu vybavit

Základem je aerobní stroj, místo na posilování na zemi, strečink a relaxaci. Chcete-li cvičit podle videokazet nebo instruktážních CD nebo DVD, budete potřebovat také televizní obrazovku nebo monitor počítače na dohled. Pokud nemáte v tomto ohledu žádné zkušenosti, můžete začít třeba jen s ribstoly, lavičkou a ručními činkami. Podle odborníků však rozhodně nevystačíte pouze s jedním typem stroje, statická a dynamická část cvičení by se měla doplňovat. Silový trénink by totiž neměl začít bez „rozpumpování“ a zahřátí organismu, které připraví svaly a klouby na silovou zátěž (navíc se přitom spalují tuky). Takzvanou kardiozónu může tvořit například klasický rotoped, více sportovně zaměřený člověk si vybere spíš cyklotrenažér. Odborníci doporučují také v současnosti moderní crossový trenažér (lidově „orbitrek“), který optimálně zapojuje do pohybu celého tělo a zabezpečuje ideální křivku tepové frekvence a solidní energetický výdaj. Milovníci běhu budou asi preferovat běžecký pás, další možnou variantou je cyklotrenažér, veslování nebo stepper.  
Silový trénink v domácí posilovně zabezpečí buď lavice a činky, nebo posilovací věž. Činky s různě nastavitelnými zátěžemi se však hodí spíše pro poučenější, méně zkušení by měli vsadit na multifunkční věž, která eliminuje složitou manipulaci se závažím, které je integrované do zařízení a bezpečně zakryté. Věž pohyb i posed cvičence spolehlivě a efektivně vede, takže výrazně omezuje riziko chyb a následných zranění. Pro cvičení s činkami je dobré pamatovat na speciální podložky (nejlépe pryžové) tlumící nárazy například při pádu činek. Do silové části posilovny patří také samostatná lavice s polohovatelnou zadní opěrkou, možností zapřít se nohama, oceníte i opěrku na biceps. Důležitá je rovněž samostatná lavice s benchovým stojanem. Silovou zónu lze doplnit i hrazdami, žebřinami, lavicemi na posilování břišních a zádových svalů. Hodit by se mohla i velká nástěnná zrcadla – dobře se v nich dají sledovat pokroky v kondici a zlepšující se vzhled.     


Kolik za to

Na standardně kvalitní (základní) vybavení domácí tělocvičny (při dodržení dobrého poměru kvality, funkčnosti a ceny) by měla stačit částka od 40 000 až 100 000 korun, samozřejmě s ohledem na požadovaný rozsah cviků. Před nákupem bychom si však měli ujasnit, jaký druh posilování nebo fyzické zátěže nám bude vyhovovat nejen s ohledem na cíl, jehož chceme dosáhnout, ale i z hlediska zálib a preferencí pohybových aktivit. Nuda je vrahem motivace ke cvičení a posilování. Nemocní musí vhodnost a typ fyzické zátěže stejně jako druh strojů konzultovat s lékařem, rada odborníka v tomto ohledu se hodí i zdravému člověku: se rostoucím věkem může příliš mnoho silových cviků organismu uškodit.
Cena profesionálních strojů není zrovna zanedbatelná, ale musíme si uvědomit, že zahrnuje i ověřovací testy, certifikáty, záruky, návody a nářadí k sestavení, základní instruktáž o vhodném cvičení a správném zacházení. Je dobře vybírat si mezi zavedenými a osvědčenými značkami. Osvědčená rada může v tomto ohledu znít: kvalita ve spojení s racionalitou. Pokud vám někdo slibuje poměrně nízkou cenou a  obrovský a hlavně rychlý a snadný efekt, je to vždycky poněkud podezřelé.

Domácí posilovna: nutnost, nebo móda? - foto, Hyperbydleni.cz

Všeho s mírou  

Je jasné, že má-li mít fyzická aktivita žádoucí účinek, bude nutné věnovat jí dostatek času, úsilí a trpělivosti. Určitě je však rozumné vyhnout se cvičení nárazovému stejně jako přílišné zátěži. Obecně vzato: čtyřicetiletí nemohou cvičit to samé, co osmnáctiletí, natož se stejným výsledkem. Frekvence, délka a intenzita pohybu také závisí na tom, proč a za jakým účelem cvičíme. S pětiminutovými aktivitami denně rozhodně nedosáhneme zlepšení funkce kardiovaskulárního systému ani nárůstu svalů. Ale určitě zmenšíme ohrožení organismu civilizačními chorobami (cukrovka, ischemická choroba srdeční, hypertenze…), možná se dožijeme i vyššího věku. Začít lze třeba s chůzí do schodů místo jízdy výtahem. Pro zvětšení svalové tkáně a redukci podkožního tuku budeme muset podstoupit alespoň čtyřicet minut pohybové aktivity několikrát v týdnu (nejlépe obden). Začátečník však musí s délkou i náročností cvičení postupovat obezřetně, nikoliv s plným nasazení, zátěž je dobré přidávat po částech.

Co na sebe – a do sebe

Vhodné oblečení nejen motivuje při pohledu do zrcadla, ale také zabezpečuje žádoucí teplotu organismu. Dbejte na pohodlí, vyvarujte se umělých vláken a vsaďte na přírodní, savé materiály. Na igelity a zábaly raději zapomeňte, můžete se sice více potit, ale také si nejspíš zaděláte na zapařenou pokožku, plísně a jiné polízanice. Zásadní je neprochladnout, proto se hodí mít na dosah vždy něco, čím lze zakrýt šíji a ramena. Nejlepší je vrstvení – věci pak můžeme podle potřeby odkládat nebo znovu oblékat. A nezapomeňte na dodržování zásad zdravého stravování a pitný režim. Pokud jde o potravinové doplňky a přípravky, budou smysluplné spíše pro vrcholové sportovce a kulturisty.                   Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Domácí posilovna: nutnost, nebo móda? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »