BOJLER SE VŽDY VYPLATÍ

5.11.2007 | Zdeněk Lodyha | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Mnoho domácností využívá pro ohřev užitkové vody osvědčené bojlery. Ale co když zastaralý model selže? Jaký je aktuální výběr a jaké jsou v nabídce parametry a rozměry? Čím se jednotlivé typy liší a jakým způsobem probíhá ohřev vody? Nejvýhodnější situace je, nejsme-li omezeni prostorem určeným pro umístění bojleru. Pak můžeme jednoduše vybírat a zvolit nejvhodnější a nejekonomičtější variantu. Podle čeho a z čeho budeme ale vybírat?

BOJLER SE VŽDY VYPLATÍ - foto, Hyperbydleni.cz

 

Neustále dochází k růstu kvality, k inovaci ve výrobě a používání špičkových nerezových materiálů. Škála výrobků a jejich variabilita se stále rozrůstá a do nabídek se dostávají i žádané alternativní modely jako jsou například bojlery pro solární ohřev. Díky této pestré nabídce se do velké míry mohou co nejpřesněji splnit přání a požadavky zákazníků.

Domů, na chatu i firmy

Exkluzivní design, systémy s nízkým zanášením vodního kamene, nádrž z kvalitního plastu, nekorodující materiály, snadné ovládání, malé tepelné ztráty a další kvality k výrobkům neodmyslitelně patří. Ohřívače vody se hojně používají nejen v bytech a rodinných domech, na chatách a chalupách, ale své využití najdou i v místech průmyslové sféry s velkou spotřebou vody. Takové velkokapacitní ohříváky mají objem až 2200 litrů.

Svisle nebo vodorovně

Elektrické bojlery se vyrábí s objemem od 50 až do 1000 litrů vody. Větší objemy nám poskytují možnost ohřívat vodu mimo místo jejího odběru. Naopak postačí-li nám objem od 5ti do 30ti litrů, vybíráme z malých bojlerů. Nutnou podmínkou se ale stává příprava teplé užitkové vody přímo v místě jejího odběru, tedy u umyvadla nebo dřezu. Konkrétní druhy nabízí možnost umístění nad nebo pod umyvadlo, takže vždy máme otevřený výběr právě pro typ našeho interiéru.

Různé typy ohřevu

Bojlery stojatého tvaru jsou určeny pro montáž ve svislém směru a obecně platí, že jejich provoz patří k těm ekonomičtějším. Pokud takovou prostorovou výhodu nemáme a jsme poměrně omezeni, zvolíme bojler ležatý pro horizontální instalaci. Výměník ohřeje nejprve vodu v horní části nádoby a pak ohřívá spodní vrstvy objemu. Tento způsob postupného ohřevu je vhodný zvláště k samotížným ústředním vytápěním a malým samotížným solárním systémům. Výměník pracuje v nuceném oběhu i v samotížném systému. Čidlo regulace topné vody lze vložit do společné jímky s čidly elektroinstalace.

Vodorovný ohřívač

Vodorovný ohřívač vody se používá většinou tam, kde není dostatek místa. Obecně, funkčně výhodnější jsou ohřívače vody umístěné svisle, protože teplá a studená voda se nemísí tolik jako u ohřívačů umístěných vodorovně, kde je větší styčná plocha mezi teplou a studenou vodou. Pouze u vodorovných typů s výměníkem, má vodorovné provedení výhodu v tom, že voda ohřátá na maximální teplotu je k dispozici téměř okamžitě, neboť výměník ohřívá hned od vršku nádoby.

Doba ohřevu

Celková doba ohřevu elektrickou energií je u obou typu stejná, při ohřevu výměníkem je rychlejší vodorovný ohřívač - přibližně o čtvrtinu. Ovšem svislý kombinovaný typ OKC X/1m2 je přibližně stejně rychlý (při stejném průtoku otopné vody). U vodorovného kombinovaného ohřívače je velmi důležité, aby výměník fungoval jako protiproudý (je výkonnější než souproudý). Při nedodržení směru proudění topné vody lze samozřejmě ohřát celý objem též, ale za mnohem delší dobu. Ohřívač se potom špatně dohřívá a nefunguje „samotíž“.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek BOJLER SE VŽDY VYPLATÍ zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »