Nebuďte unaveni sluncem

15.8.2007 | Vladimír Iliev | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Rolety, žaluzie, plisé nebo protisluneční fólie odrážejí díky své povrchové úpravě tepelné záření a zajišťují příjemné klima v interiéru. Teplota lamel meziokenních žaluzií však dosahuje v létě teplot kolem 70 stupňů Celsia, což stačí, abyste si na nich usmažili vajíčka.

Nebuďte unaveni sluncem - foto, Hyperbydleni.cz

Zařízení k ochraně člověka proti negativním účinkům slunečního záření mají svůj zcela jasný smysl. Nejsme přitom sami, komu horko vadí. I na sluneční záření tak otrlí živočichové, jako jsou pouštní ještěrky, vyhledávají (pokud teplota přesáhne 30 C) bezpečný stín. Při teplotě 50 C je s nimi dočista amen. V lidském racionálním světě je jisté, že s okolní teplotou výrazně klesá výkonnost zaměstnanců, zvyšuje se počet chybných úkonů i pracovních úrazů.

Začínáme roletami


Pro moderní interiéry jsou interiérové rolety opět návratem na výsluní. Jsou náhradou všem druhům žaluzií. Rozměr upravuje výrobce na přání zákazníka. Používá se pro okna svislá a střešní. Moderní ovládání je pružinou, řetízkem, klikou nebo motorem. Průměr roletového systému se odvozuje od výrobních rozměrů a zátěže stínícího média. Spodní závaží zajišťuje napínání látky a můžete vybírat dřevěné nebo hliníkové s možností výběru barev.

Do kanceláře nehořlavé


Stínící materiál, doletována, je vysoce kvalitní technická textilie. Pro kanceláře a PC sály doporučujeme používání roletových látek s perlexovou a nehořlavou úpravou. Náročného zákazníka uspokojí moderní trendy roletového média. Je to materiál - Soltis a špičkou je Screen. Tyto materiály nabízí průhled do exteriéru přírody, zároveň utlumí intenzitu světla, ale nezatemní, sníží průchod tepla, některé typy jsou nehořlavé.

Kazety


Kazetové rolety je možno v menších rozměrech používat jako horizontální zastínění ve spojení motoru a silné pružiny. Pro vetší rozměry musí být rolety osazeny podpůrnými tyčkami proti prověšení stínícího materiálu. Hliníkové kazety rolet je možné komaxitováním dobarvit dle přání zákazníka.
Žaluzie ustupují
Horizontální a vertikální hliníkové žaluzie patří bezpochyby mezi nejrozšířenější druhy zastínění. Pro žaluzie mluví příznivá pořizovací cena, dlouhá životnost, snadná obsluha a regulace průchodu světla do interiéru. Nevýhodou žaluzie jsou poněkud horší tepelně-izolační vlastnosti. Lamely žaluzie vyrobené z hliníku se na slunci rozehřívají a část tepla předávají do interiéru sáláním.

Moderní plisé


Moderním hitem, který se tradičně řadí mezi žaluzie, je takzvané plisé. Dokáže nejen komfortně zastínit, ale i zpříjemnit vzhled oken a tím samozřejmě i celého interiéru. Výrobek je kombinací látkových rolet a horizontálních žaluzií, kde pravidelně skládaná látka v podobě harmoniky zastává funkci stínících lamel. K dispozici je velký výběr různých tvarů a barev. Plisé se používají pro svislá i střešní okna a své uplatnění nejčastěji nachází při zastínění zimních zahrad.

Noc a den


Pro střešní okna trh nabízí oblíbenou variantu dvojitého plisé nazvanou NIGHT AND DAY (Noc a Den) podle slavného songu, který proslavil Frank Sinatra. Přes den můžete použít textilii průhlednou, přes noc neprůhlednou nebo opačně. Do PVC oken lze umístit plisé s takzvanou. „bezespojovou“ montáží. V takovém případě je plisovaná žaluzie do okna připevněna bez použití jakéhokoliv šroubku či vrutu. Pokud se časem rozhodnete pro jiný typ stínění, jsou vaše okna bez děr po předchozích montážích.

Nebuďte unaveni sluncem - foto, Hyperbydleni.cz

Roleta od Římanů


Římská roleta je dalším atraktivním doplňkem k oknům, jejím vytažením se vytváří efektní pravidelné sklady. Velikou výhodou této rolety je její snadná údržba. Látka římské rolety je připevněna k hliníkovému profilu pomocí suchého zipu, což umožňuje její snadné odejmutí. Navíc materiály z nichž je vyrobena, lze prát. Roleta je ovládána pomocí řetízkového mechanismu, který umožňuje zastavení v jakékoli poloze a regulovat tak míru zastínění interiéru. Neustálý vývoj stínící techniky a poptávka architektů po netradičních formách stínění přispěly ke vzniku jedné z největších zajímavostí posledních let - kombinaci žaluzie a rolety. Výrobek účelně a efektivně kombinuje vlastnosti klasické rolety, horizontální žaluzie a dokáže nahradit také záclonu nebo závěs. Ovládání se provádí pomocí řetízku.

Úplné zatmění


Stále silnější obliba půdních vestaveb výrobce přiměla vyvinout roletu, která je svou konstrukcí a stínícími vlastnostmi primárně určena pro střešní okna. Součástí rolety pro střešní okna je kovová lišta umožňující fixaci do bočních háčků. Tyto háčky umožňují zastavit roletu ve dvou základních polohách a regulovat tak intenzitu světla přicházejícího zvenčí. Jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto výrobku je, že rovnoměrně tlumí sluneční paprsky a významnou měrou tak zabraňuje přehřívání interiérů. Roleta pro střešní okna je konstruována tak, že látka má stálý tah a nedochází tedy k jejímu prověšování. Rozměry této rolety jsou závislé na parametrech střešního okna, obecně však platí, že maximální šířka je 140 cm a výška 180 cm. Celostínící roleta pro střešní okna je špičkový produkt, který zaručuje dokonalé stínění po celém obvodu okna. Při použití materiálu Blackout navíc dosáhnete úplného zatemnění. Tento typ rolety je možno použít na většinu střešních oken. Roletu lze jednoduchým způsobem zastavit v jakékoli poloze a zvolit nejpříjemnější možnost zatemnění nebo stínění. Díky důmyslnému pružinovému mechanismu a speciálnímu aretačnímu kolíčku nedochází k prověšování látky nebo jejímu vypadávání z bočních lišt. Montáž rolety na okno je velice snadná a zvládne ji snadno každý.


Text: Vladimír Iliev

Foto: archiv autora Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Nebuďte unaveni sluncem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »