Pitný režim podporuje pracovní výkonnost

30.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Organismus potřebuje tekutiny po celý rok, ovšem v horkých v letních měsících jejich důležitost stoupá. Pitný režim dokonce významně ovlivňuje i pracovní proces: už mírná dehydratace může být příčinou bolestí hlavy, únavy, špatného soustředění a nižší výkonnosti. Proto se odpovědní zaměstnavatelé starají o dostatečný přísun tekutin na pracovišti.

Pitný režim podporuje pracovní výkonnost - foto, Hyperbydleni.cz

Pocit žízně, sucho v ústech – to jsou většinou stimuly vedoucí k napití. Ovšem znamenají také, že organismus už trpí jejích nedostatkem, a proto by měly být v podstatě posledním apelem k jejich doplnění. Jde totiž o dodržení správné koncentrace vody a minerálních látek v těle. I když si tělo dokáže vodu do jisté míry z potravy samo vytvářet například z konzumovaných potravin, v horkém a vlhkém prostředí může být výdej vody i mnohonásobně vyšší než běžné tři kilogramy (například až 1,5 kg za hodinu). Už při pětiprocentní dehydrataci organismu se mohou objevit křeče a nevolnost, ztráta více než 10 % tekutin přináší mimo jiné například úpal, halucinace, vysokou tělesnou teplotu… Dlouhodobý výpadek přísunu tekutin a snížení celkového obsahu vody v těle o 20 % vede ke smrti. Nebezpečí však znamená i nadměrné množství tekutin, takzvaná hyperhydratace.

 

Co a kolik vypít

Dospělí by měli v průběhu celého dne vypít 2,5-3 litry tekutin v optimální teplotě (cca 20-25 °C). Základ pitného režimu by měla tvořit pramenitá neperlivá voda, voda z vodovodu nebo z nezávadné studny. Do denního příjmu lze zařadit i neslazené ovocné čaje, ředěné stoprocentní ovocné džusy, tekutiny z polévek, omáček, ovoce, zeleniny a dalších potravin. Mléko se přitom řadí spíše k potravinám. Při pití minerálek je nutné střídat jednotlivé druhy, aby nenastala nerovnováha mezi jednotlivými minerálními látkami v těle. Do pravidelného pitného režimu nepatří alkohol, silný čaj, káva ve větším množství ani bylinkové čaje s jednoznačně léčebnými účinky. Pokud jde o energetické nápoje, jejich vliv na zvýšení výkonnosti ani soustředěnosti není prokázán. Navíc Taurin, který tyto nápoje obsahují, může mít i nežádoucí vedlejší účinky, mezi něž patří i vznik určitého typu závislosti při vysoké konzumaci.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Pitný režim podporuje pracovní výkonnost zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »