Dataprojektor, nový fenomén firemních prezentací

1.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Obstát v konkurenci znamená i držet krok v oblasti nových technologií. Mnohé z firem se dnes už neobejdou bez prezentačních aktivit, a tedy ani bez odpovídajícího vybavení. Patří k němu bezesporu například dataprojektory a potřebné příslušenství.

Dataprojektor, nový fenomén firemních prezentací   - foto, Hyperbydleni.cz

Porady nejvyššího vedení, návštěvy klienta, firemní školení pro větší počet posluchačů, prezentace na výstavách, ale i večírek, tam všude najdou uplatnění nejmodernější způsoby prezentací. Zatímco dříve se hodně využívaly zpětné projektory s předem připravenými nebo i na místě zhotovovanými fóliemi, dnes už mají dobu své slávy dávno za sebou. Místo nich nastoupily projektory datové, díky nimž lze promítat soubory nejen z počítače (notebooku), ale prostřednictvím napojení na síť aktuálně i data ze serveru nebo z internetu. Ve větších místnostech se vyplatí instalovat projektor napevno, nejlépe do speciálního držáku pod stropem, pokud je ovšem nutné přístroj neustále stěhovat a přenášet, lze ho například jednoduše pokládat při prezentaci na stůl. 

Než se rozhodnete

Dataprojektor lze obecně charakterizovat jako zařízení určené pro větší počet diváků. Přístroje mají zpravidla vysoký jas, dostatečný kontrastní poměr, a také přirozené rozlišení, ve kterém je obraz nejostřejší a nejkvalitnější. Ještě než se rozhodnete pro konkrétní investici, je dobré si ujasnit veškeré důležité parametry, k nimž kromě zmíněného rozlišení, kontrastu a jasu patří například také velikost, formát, barevné podání… V případě, že počítáte s možností mobilního použití zařízení, neměla by jeho hmotnost být větší než 4 kg. Pokud jde o příslušenství, neobejdete se bez projekčního plátna (přestože v nouzi je možné se spokojit i s holou stěnou), hodit se bude dálkové ovládání (může posloužit zároveň jako myš nebo laserové ukazovátko), potřebovat budete adekvátní uchycení, vhod přijdou náhradní lampy či dálkové ovládání. Oceníte i náhradní kabeláž, interaktivní tabuli, a pokud počítáte s mobilitou zařízení, také kufry a brašny, zkrátka obaly na přenášení. Moderní a lehké projektory disponují vysokým světelným výkon pro kvalitní obraz i při vyšší hladině osvětlení v místnosti a spoustou užitečných funkcí – prezentace po WiFi, z USB flash disku či paměťových karet a další, proto je dobré zkontrolovat, zda vybraný typ přístroje má adekvátní vstupy. Zajímejte se také o zabezpečení proti neoprávněnému použítí, buď heslem, nebo klasickým osobním identifikačním číslem (PIN).

Dataprojektor, nový fenomén firemních prezentací   - foto, Hyperbydleni.cz

Jaký typ vybrat

Na trhu jsou plnohodnotné datové projektory v neuvěřitelně malém provedení a s extrémně nízkou hmotností, tzv. ultralehké. Díky svým parametrům změnily pohled na využití datové projekce při prezentacích na cestách, kdy už není nutná další brašna s potřebnou technikou. Rozměry špičkových přístrojů z této kategorie jsou blízké formátu A5, při velmi slušném světelném výkonu jejich váha nepřesahuje 1,5kg. Bez problémů se vejdou třeba do boční kapsy brašny od notebooku nebo do přihrádky u auta. Přístroje v kategorii osobních datových projektorů vycházejí vstříc požadavku na jednoduchost, názornost a eleganci. Jejich instalace na místě je díky plně automatickému nastavení veškerých paramatrů nastavení rychlá a jednoduchá. O něco větší a zároveň výkonnější mobilní datové projektory dokonale splňují požadavek na univerzálnost a všestrannost použití. 

Dataprojektor, nový fenomén firemních prezentací   - foto, Hyperbydleni.cz

Technologie a další parametry

Kromě převažujících technologií LCD a DLP jsou na trhu také další, jako CRT, LCoS, SXRD (Sony), D-ILA (JVC), LED. Přístroje, které vsadily na LCD technologie, mají výhodu nenáročné údržby, obraz v jejich podání je charakteristický jemnými barevnými přechody a méně výrazným kontrastem. U technologie DLP je poměr kontrastu mezi nejsvětlejší a nejtmavší barvou dostatečně vysoký, zařízení dosahuje i solidního světelného výkonu. U rozlišení (celkový počet pixelů schopných měnit svůj jas a barvu) hraje důležitou roli kvalita digitální projekce a pozorovací vzdálenost. K základním parametrům soustav s cizím zdrojem světla (projektorů) patří svítivost ovlivňující kvalitu výstupu. Požadavky na světelný výkon jsou přímo úměrné osvětlení a velikosti projekční plochy, má na ně vliv rovněž intenzita okolního osvětlení v mísntosti. Obecně je pro úhlopříčku 3 metry při 100 % zatemnění dostačující výkon 850 ANSI lm. S rostoucími hodnotami roste i kvalita promítaného výstupu. Pokud jde o další důležitou veličinu, jíž je kontrast (poměr jasů nejsvětlejšího a nejtmavšího místa v obraze), na rozdíl od domácí projekce, která potřebuje vysoký (1 000:1 a více), stačí pro účely prezentací nižší.  

Dataprojektor, nový fenomén firemních prezentací   - foto, Hyperbydleni.cz

Příslušenství 

Bez některého se neobejdete, jiné může usnadnit práci nebo rozšířit možnosti prezentace. K nezbytnostem patří uchycení (například pod strop, na stěnu nebo díky speciálním úchytům na stůl). Náhradní řešení nabízejí i různé podstavné stolky, které jsou často kombinací podstavce pro projektor a stolečku na notebook. Nutností je speciání projekční plátno, ať už na stativu, v rámu nebo s možností zavěšení na stěnu či na strop. U stativových pláten jde v podstatě o systém podobný tomu, jaký se užívá při fotografování, rámová plátna jsou přichycena na obvodovou konstrukci a stojí většinou na dvou nožkách. Navíjení je manuální či elektrické, v případě automatiky je také často možné využít dálkového ovládání. Na trhu je i rámové projekční plátno pro zadní nebo přední projekci. Pokud je projektor používán často a dlouho, je rozumné mít v zásobě i náhradní lampy. Liší se v závislosti na konkrétním modelu, a to nejen tvarem a vlastnostmi, ale také životností. Při prezentacích se uplatní také dálkové ovládání s laserovým ukazovátkem. Další sofistikovanou součástí přislušenství může být interaktivní tabule s dotykovým povrchem, která je připojena k počítači (nejlépe notebooku) USB kabelem, s nímž komunikuje a předává mu data. Ta jsou na tabuli zpětně promítána dataprojektorem, jenž je k notebooku připojen pomocí klasického VGA kabelu (běžný výstupní port na noteboocích). Zařízení je kompatibilní se všemi typy projektorů, jeho prostřednictvím je možné například vyznačit na daném snímku důležité body. Do obrazu lze zasahovat také prostřednictvím tablet, ovšem pomůcka už není tak názorná. 

Text: Pavel Kotrč, Foto: Sony, BenQDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Dataprojektor, nový fenomén firemních prezentací zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »