Jak na domácí počítačovou síť

11.12.2008 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Stavba nového domu je výbornou příležitostí k vyladění domácí počítačové sítě, abyste mohli bez problémů mohli sdílet rodinné dokumenty, fotografie, hudební i video soubory, a také všechno důležité snadno a kompatibilně zálohovat. Zvláště pokud jste doma všichni počítačoví maniaci a každý máte svůj.

Jak na domácí počítačovou síť - foto, Hyperbydleni.cz

 

S kabely, nebo bez nich?

Obě řešení mají svá pro a proti: kabeláž má sice vyšší přenosovou kapacitu a je odolnější proti narušení, nicméně musí se „tahat dráty“.  Bezdrátovou síť lze zase vybudovat poměrně snadno bez zásahu do konstrukce, ovšem je poněkud pomalejší a podléhá rušivým vlivům. Navíc se musí zabezpečit proti nežádoucímu připojení nějakého piráta.  Řešením je vybrat a skombinovat z obou možností to nejlepší. V době hrubé stavby pokrýt kabelovými rozvody veškerá důležitá „počítačová stanoviště“ (nezapomeňte na obývací pokoj a půdu, usnadníte si připojení k internetu a příchod multimediálích přehrávačů). Centrální uzel, cosi jako domácí ústřednu, je vhodné umístit tak, aby byla snadno přístupná, a přesto stranou. K propojení a oživení celého systému pak lze zvolit například bezdrátový router, který díky firewallu bezpečně odděluje internet od počítačové sítě, kombinovaný se switchem.

Windows Home Server

Snadno se instaluje, perfektně zvládá zálohování počítačů, centrální ukládání dat i jejich obnovu, automaticky se zapíná i vypíná, takže je úsporny, navíc je skladný a vejde se do domácí ústředny. Po instalaci klientského konektoru dělat nic dalšího. Jenoduše lze nastavit sdílené i privátní složky a zabezpečení proti ztrátě dat. Díky podpoře funkce Media Streaming se Windows Home Server domluví i se spotřební elektronikou. Hlídá také sám sebe, na nebezpečí problému upozorní a nabídne jeho řešení. V kombinaci s Windows Vista umí sledovat zabezpečení, stav antiviru, antispyware, firewall a instalace aktualizací systému. Používáte-li rozumně rychlé připojení k internetu, můžete si svá data a dokonce i počítače zpřístupnit i jinde než doma. Kapacita se rozšíří pouhým přidáním nového disku, bez nutnosti cokoliv znova nastavovat. Windows Home Server lze používat jako plnohodnotný web server, řídit jím domácnost, po připojení dalších komponent (některé lze zdarma stáhnout na  http://forum.wegotserved.co.uk/index.php?autocom=downloads) zabezpečit budovu atd.

Na co je nutné se při tvorbě domácí počítačové sítě soustředit:

  • - na jednoduché, efektivní a kapacitně dostatečné propojení všech počítačů v domácnosti
  • - na centrální úložiště dat, které bude jednoduše dostupné pro všechny počítače v domácnosti, ideálně pomocí hesla přístupné i z internetu
  • - na jednoduché, avšak účinné zálohování všech počítačů v domácnosti
  • – na jednoduchý mechanismus obnovy dat, což nicméně praxi obvykle  poněkud pokulhává

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek Jak na domácí počítačovou síť zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »