Skleněné oči pro Vaši kancelář i domov

28.8.2007 | Miroslav Kubát | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Potíže se zrakem byly první oblastí, na kterou začali lidé při užívání počítačů upozorňovat. Tato technika zrak nepoškozuje, ale působí problémy vyvolané zrakovou únavou. Ale každý uživatel počítače potřebuje něco, na čem se mu budou zobrazovat zprávy, hlášení, hry, dopisy, korespondence. Něco, co mu zprostředkuje výstup z počítače, aby viděl, co se v něm děje. Ta věc se jmenuje dobrý monitor.

Skleněné oči pro Vaši kancelář i domov - foto, Hyperbydleni.cz

Dávno pryč jsou doby, kdy u každého počítače byl připojen skleněný monitor. Taková bedna s obrazovkou, kterou jste znali i dřívějších provedení klasických televizí. Označoval se jako CRT a bylo pro něj typické to, že spotřeboval hodně energie, a občas i zlobil. Po určité době používání se obraz zhoršoval a tím nejvíce trpěly vaše oči. Hlavní nevýhodou, kromě spotřeby, byla i velikost, který takový kus počítačového „nábytku“ zabíral na stole. Dále díky principu činnosti bylo nutné počítat s vyzařováním monitoru, protože proti světlu citlivému luminoforu na obrazovce byly vysílány energeticky nabité částice – elektrony – které po dopadu dokázaly luminofor rozsvítit. I když díky normám řady TCO zaručovaly CRT monitory minimální záření směrem dopředu, k očím uživatele, průzkumy a dlouhodobé zkušenosti s jejich používáním ukazují, že oči člověka, který pracuje s takovým monitorem jsou daleko dříve unaveny, než v případě používání monitorů LCD. Bohudíky se ale časy mění, technologie jde dopředu mílovými kroky a tak se dnes setkáte v podstatě jen s obrovskou nabídkou monitorů typu LCD.

LCD je budoucnost


Monitor LCD je charakterizován především nízkou spotřebou a během provozu se jeho parametry mění jen málo, ne- li vůbec. Výhodou LCD monitoru je prakticky nulové vyzařování směrem do očí uživatele, takže doba práce, ergonomie a pracovní pohoda se ocitly na daleko vyšší úrovni, než tomu bylo u monitorů CRT. Monitory LCD se vyrábějí v mnoha velikostech. Nejtypičtějším rozměrem včerejška je sedmnáctipalcový monitor, dnes je ale vytlačován nabídkou monitorů devatenáctipalcových nebo jednadvacetipalcových, i většími modely. Zákazník má radost, protože zvyšování nabídky na trhu mu přináší jedno jediné. Ceny plochých monitorů neustále klesají. V loňském roce se na trhu objevil hit poslední doby – monitory širokoúhlé formátu nejčastěji 16 : 10 nebo 16 : 9. Jejich hlavní přednost je v tom, že dokáží zobrazit na pracovní ploše mnohem víc, než klasický rozměr, vycházející z poměru stran 4 : 3. Uvítáte je především v kanceláři, kde si můžete nechat rozbalit bez obav excelovskou tabulku, kde uvidíte o několik sloupců víc, než kdybyste sledovali tabulku na monitoru klasickém. U monitorů LCD se rovněž s kvalitou do nich vestavěných panelů zlepšuje i pohled na ně. Teď nemyslíme ergonomické a estetické hledisko, které rovněž hraje svou roli, ale úhel pohledu, ze kterého vidíte obraz na monitoru. Vysoký úhel pohledu Dnes je základem minimální úhel pohledu 160° a více. A to jak ve vertikálním, tak i v horizontálním pohledu. Při rozho dování o koupi monitoru hraje své i jas a kontrast takového monitoru. Čím vyšší je jas dodávaného kusu, tím lépe jsou „nasvíceny“ plochy a lépe podány barvy a čím větší je kontrast, tím, lepší máte rozlišení monitoru především v herních scénách, kde například při střílečkách v temném lese vidíte detaily na botách útočníka a přitom dostatečně jasně máte zobrazenu třeba i tvář, osvětlenou obráncovou baterií. Je jasné, že totéž platí i pro případ, kdy na monitoru promítáte domácí video nebo filmy. Čím větší kontrast, tím zřetelnější je podání detailů ve tmavých i ve světlých částech obrazu. A poslední prvek je rychlost odezvy monitoru. Je to fyzicky dáno principem LCD panelu, kde v médiu plavou mikrominiaturní domény ( představte si to jako malé šištičky ) tak, že nepropouští světlo. Po přivedení elektrického náboje se všechny zorientují jedním směrem – a světlo dané barvy jimi projde. Je jasné, že „tekutina“, ve které šišky plavou, není ideální a proto jejich natočení určitou chvíli trvá. A to je právě ona reakční doba. U špičkových modelů se technologové dostali až na 2 ms odezvy, běžná hodnota je 8 ms a skutečně velmi dobré monitory především pro hráče a pro ty, kteří sledují video na monitoru, by měla být pod 6 ms, jinak se na ostře kontrastních přechodech objevují závojíčky a obraz není dokonale podán.

Překvapení v panelu


Pokud čekáte, že můžeme s monitory LCD skončit, pak jste právě teď na omylu. Protože monitory se prodávají, jak asi tušíte i s reproduktorovými soustavami. A nutno říci, že některé mají skutečně velmi dobrý zvuk. Najdete tu i takové výjimečnosti, jako jsou monitory, které mají v noze subwoofer pro přenos hlubokých frekvencí (basů) a na stranách pak směrové reproduktory – levý a pravý. Takový systém pak má zvuk podobný jako lepší domácí kino a můžete na něm sledovat i filmy. Dalším typem LCD monitorů dneška jsou modely, které mají v sobě vestavěnou webovou kamerku. A tak, pokud sedíte proti nim, můžete pomocí komunikačních programů, jako je Skype nebo ICQ nejen vidět svůj protějšek, sedící za moni torem počítače kdesi v dáli, ale díky této kameře vidí i on vás. Jistě znáte přehrávače MP3, a tak se nemůžete divit, že v noze některých modelů LCD monitorů najdete rozbočovač USB. Přehrávač nebo flash disk, vybavený USB zásuvkou, pak nemusíte strkat do počítače, který bývá někdy umístěn hluboko pod stolem, ale jednoduše je „píchnete“ do nohy monitoru. Zvláštním případem jsou pak například monitory ViewSonic, které mají v noze umístěnou kolébku i na geniální přehrávač iPod od firmy Apple. Existují dokonce i monitory, které mají v sobě vestavěný televizní přijímač. Tak můžete tento monitor využít ke dvěma účelům – jako televizi, tak i jako zobrazovač, monitor pro váš počítač. Některé monitory dokonce zakoupíte i s dálkovým ovládáním, abyste se neunavovali tisknutím některých ovládacích prvků na monitoru. Bývají nejčastěji umístěny na rámu kolem obrazovky. Někdy i na noze a někdy dokonce i klejete, jak nešikovně je výrobce umístil…

Skleněné oči pro Vaši kancelář i domov - foto, Hyperbydleni.cz

Domů nebo do práce


V každém případě, než se rozhodnete o koupi LCD monitoru, rozmyslete si, na co jej budete používat. Pokud pracujete profesionálně s grafikou, pak se vám určitě vyplatí dražší modely například od firmy Eizo, které v současné době asi představují na trhu úplnou špičku. Jejich výhoda totiž tkví v tom, že u nich můžete, podobně jako u CRT monitorů, nastavovat teplotu barev, a tak červená na obrazovce pak bude opravdu červená i po výjezdu z tiskárny. Můžete je totiž kalibrovat. Ostatní monitory jakoby byly všechny stejné – může to tak být, protože mnoho výrobců odebírá LCD panely od stejných výrobců – ale záleží hodně i na elektronice a výbavě a pro domov dnes už hodně důležitém designu. Podívejte se na nabídku – nejlepší tam, kde máte srovnány výrobky pěkně vedle sebe. A vyberte si ten, který má pro vás nejpříjemnější obraz. Ceny, ke kterým se ještě dostaneme, jsou v mnoha případech dost podobné – výrobci se v tomto směru dost hlídají. Určitě se ale přimlouváme za modely se širokoúhlou obrazovkou o úhlopříčce alespoň 21” nebo 22”, ty jsou totiž kupodivu levnější.

Kolik zaplatíte


Ceny LCD monitorů jsou velmi různé, ale počítejte s tím, že různé velikosti obrazovek jsou doprovázeny cenami v následujících rozmezích: 15” – cenové relace od cca 3500 do 18 000 korun, jsou vhodné tam, kde nemáte moc místa a nezáleží vám tolik na rozlišení; 17” – cena začíná zhruba na 3900 korunách a končí na 19 000 korunách, jde o nejprodávanější velikost monitoru, který vás uspokojí rozměrem i rozlišením; 19” – zde se cenové rozmezí pohybuje od zhruba 4500 Kč a končí na 20 000 korunách, špičkové monitory EIZO (viz výše) pořídíte ale i za 37 000 korun, v této oblasti je na trhu v současné době největší výběr v provedení klasickém i širokoúhlém; 20” začínají cenou na 5200 korunách a končí zhruba na 22 tisících korunách – tyto modely jsou zajímavé především v širokoúhlém provedení, protože dokážou zobrazit vedle sebe několik oken, například s textovým dokumentem a vedle ještě tabulku; 21” začínají kolem 10.tisíc korun a končí až na hranici 50 tisíc, jde o velmi vyspělé monitory vhodné pro zpracování videa, hry i pro kancelářské aplikace; 22” kupodivu, díky výhodnější technologii výroby posadili výrobci cenově mezi 7500 a 11 tisíc korun, platí o nich to samé, co pro předchozí případ – jsou jen cenově výhodnější; 23” monitor nabízí například ViewSonic za cenu 35 000 korun; 24” monitor pořídíte za cenu od 13 000 do 50 tisíc za špičkové modely EIZO; větší než 24” pak jsou už jen LCD televize, které díky existenci konektoru DVI a nebo HDMI můžete připojit digitálně k vašemu počítači. Jak vidíte, nabídka na trhu je obrovská a my vás chceme doprovodnými obrázky jen navnadit a ukázat, že si vybere opravdu každý. Béžové, hnědé, červené, modré, zelené, černé. Každému dle jeho gusta.


Text: Miroslav Kubát

Foto: archiv autora, Fujitsu-Siemens, Samsung, ViewSonicDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Skleněné oči pro Vaši kancelář i domov zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »