Prezentace vaší firmy – kvalitní projektor

14.8.2007 | Milan Loucký | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Projektor slouží při rekapitulacích, školení či prezentování nových výrobků nebo postupů. Existuje celá škála projektorů – od velkých a drahých, které budou sloužit v jednom místě až po menší cestovní. Při výběru projektoru byste se měli zaměřit na několik důležitých vlastností, které budete určitě vyžadovat.

Prezentace vaší firmy – kvalitní projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Jak složit obraz


Jedním z prvků pro rozhodnutí je i technologie, jakou projektor používá. Tedy, jestli je DLP nebo LCD. Technologii LCD znáte asi nejlépe – světelný zdroj prochází před barevné buňky, které se zprůchodňují pro chod světla a tak na stěně se složí obraz. Pro každou barvu se zde nechá procházet obarvené světlo, které se ze tří složek pak skládá na zdi. 3LCD projektory od firmy Epson ale mají pro každou „barevnou cestu“ extra LCD panel a proto je promítaný obraz křišťálové čistý a ostrý. Technologie DLP pochází od firmy Texas Instruments a jejím základem je malý čip s mikrozrcátky, které dovedou vychýlit chod paprsku na čip dopadající. Ten je osvětlován postupně třemi základními barvami a právě prostřednictvím malých mikrozrcátek vychylován tam, kam je třeba. Obraz se pak zase složí na zdi. Nevýhodou je „blikání“ obrazu, které ale nemusíte vnímat. Proto se používají promítačky se třemi DLP čipy, které dodávají obraz každý pro jednu barvu (RGB – red, green, blue: červenou, zelenou a modrou). Zde jsou výsledky podstatně lepší, ale celé „to“ je zase logicky dražší…

Doplněk


K tomu, abyste na stěnu dostali co nejkvalitnější obraz, potřebujete znát i rozlišení. Klasické 800 x 600 je stále více vytlačováno rozlišením 1024 x 768 obrazových bodů, u projektorů, zobrazujících signál televizního vysílání ve vysokém rozlišení najdete až oněch úžasných 1080 řádků, které projektor dokáže zobrazit neprokládaně. Věnujte pozornost při výběru i možnostem připojení, je jasné, že u moderních projektorů, které dokážou zobrazit 1080p, musí být konektor HDMI nebo DVI, jinak „tam“ prostě signál s tímto rozlišením nedostanete. Úžasné ovladače dostanete skoro se všemi přístroji a s jeho pomocí můžete provádět nastavování přístroje. To je dnes už základ a neměli byste pořizovat projektor bez ovladače.

Prezentace vaší firmy – kvalitní projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Instalujeme


Při instalaci projektoru počítejte s jeho nejvýhodnějším umístěním na strop, pomocí speciálního držáku. Pokud máte na stropě instalovány podhledy nebo sádrokartony, není problém s přivedením vodičů – jinak je to záležitost složitější. K projektoru totiž musí jít minimálně jeden kabel – síťový, protože zatím nikdo nezrealizoval přenos energie bezdrátově. Signál můžete k projektoru přivést prostřednictvím Wi-Fi sítě nebo prostřednictvím modulu bluetooth. Zeptejte se na to při koupi, ušetří vám to kupování speciálních dlouhých propojovacích kabelů. A ještě něco: pokud chcete projektor instalovat ke stropu, tento musí mít možnost přepnou zobrazení „vzhůru nohama“, protože bude na stropě skutečně přišroubován a umístěn „nožičkami vzhůru“. To, že by vertikální rovina osy projekce měla být kolmá na plátno a měla by procházet jeho středem, snad ani nemusíme připomínat.

Prezentace vaší firmy – kvalitní projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Nejdůležitější charakteristiky projektoru


Světelný výkon – udává množství světelného toku, vysílaného bodovým zdrojem do prostorového úhlu. Základní jednotka svítivosti v soustavě SI je sice cd (candella), ale v oboru projektorů se setkáte jen a pouze s označením cd/ m2 a nebo ANSI lumen (lm). U projektorů se jako špičková považuje hodnota 2500 ANSI lm, pro základní práce dostačuje 800 ANSI lm. Čím vyšší hodnota, tím pro vás lepší.

Kontrast – udává poměr mezi nejsvětlejší a nejtmavší plochou, kterou je projektor schopen vyzářit. Udává se jako poměr hodnota ku jedné, přičemž čím vyšší je ona hodnota, tím lépe pro vás, protože rozdíly mezi světlými a tmavými plochami jsou více rozdílné a lépe vnímáte obraz – čím menší je hodnota poměru, tím je více obraz rozplizlý.

Prezentace vaší firmy – kvalitní projektor - foto, Hyperbydleni.cz


Rozlišení – čím vyšší rozlišení, tím lepší zobrazení detailů. Pro vás při volbě platí – čím vyšší nativní (přirozené) rozlišení projektoru máte, tím lépe budou zobrazeny detaily. Rozlišení může být i menší, než nativní, ale počítejte s tím, že obrázky nebudou ostré.

Cena projektoru – závisí na vybavení projektoru (svítivost, rozlišení, kontrast, dálkové ovládání, přípojná místa, možnosti) a je povětšinou dost silně závislá na nabídce trhu u srovnatelných výrobků. U nás jsme na ni dost citliví a tak se stává, že mnohdy šetříme na nepravém místě!

Cena lampy a její životnost – lampa je nejdražší částí celého projektoru, je to spotřební materiál. Vysoce výkonná lampa svým zářením emituje kousky kovu ze spirály a ty se usazují na vnitřních stěnách baňky a tím snižují výkon světelného zdroje a tím klesá svítivost. Pokud se kovu na vnitřní stěně baňky uloží mnoho (pokud tedy lampu včas nevyměníme), díky odlišené tepelné roztažnosti může dojít k samovolnému prasknutí lampy, což může mít za následek zničení elektroniky nebo optiky projektoru. Proto součástí projektoru je počitadlo provozních hodin lampy, kdy jste včas upozorněni na nutnost výměny lampy, aby se předešlo havárii.

Zobrazovaný obraz
– může být v podstatě v poměru 4 : 3 nebo ve stále oblíbenějším formátu širokoúhlém 16 : 9.

Prezentace vaší firmy – kvalitní projektor - foto, Hyperbydleni.cz


Možnosti změny velikosti obrazu
– projektor umístíte v místnosti na místo, ze kterého se promítá obraz na stěnu. Pomocí optiky můžete měnit velikost obrazu. V návodu tedy najdete nejmenší vzdálenost od stěny, ze které je projektor schopen promítnout a vzdálenost maximální. Pro tyto dvě mezní hodnoty výrobci udávají velikost úhlopříčky obrazu na stěně nebo na plátně, kam promítáte.

Možnosti připojení – klasický projektor můžete připojit kabelem VGA, kterým připojujete klasický monitor k počítači nebo notebooku. Dále bývají vybaveny konektorem Vybavení DVI nebo HDMI umožní propojit projektor s počítačem digitálně přímo, takže zobrazovaná obraz bývá o „trochu“ lepší, než když jej přivedete pomocí analogového konektoru VGA.


Text: Milan Loucký

Foto: Barco, BenQ, Epson, Herma, Panasonic, ToshibaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Prezentace vaší firmy – kvalitní projektor zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »