Projektor je výborný pomocník

14.8.2007 | Milan Loucký | Domácí kancelář | Komentářů 0 |

Základem fungování moderní firmy jsou prezentace. Toho, jak jsme dopadli minule, toho, jak postupovat, abychom příště dopadli ještě lépe. Co udělat pro to, jak dosáhnout cílů, jaké nápady vymyslel marketing. I na cestách mnohdy potřebujeme předvést to, co prodáváme, nabízíme a nebo na seminářích seznámit posluchače s vašimi vědomostmi, které jim chcete předat…

Projektor je výborný pomocník  - foto, Hyperbydleni.cz

Tohle vše je potřeba. Existuje možnost rozdat všem papíry s vytištěnou prezentací předem a pak probírat bod po bodu – má to ale jednu nevýhodu: účastnící sezení po třech obrazovkách začnou být nervózní, listují v prezentaci dopředu, a to všechno odvádí jejich pozornost od prezentovaného tématu. Je možné promítnout prezentaci z displeje notebooku nebo z obrazovky monitoru.

Projektor


Tady ale zase hrozí nebezpečí, že ne všichni uvidí malé popisky u směle vyprojektovaných grafů, nebo nebudou moci přečíst důležitá čísla v tabulkách. Vše prostě směřuje k tomu, abychom si do firmy pořídili projektor. Nabídka na trhu je obrovská, existují laciné modely, i dražší, dokonce i takové, u kterých se šéfovi při pohledu na cenu protočí panenky. Ale: ono všechno má své, a tak cena projektoru je hodně závislá na tom, co takový projektor dovede a co umí.

Posviťme si na ně


Úkolem každého projektoru je zobrazit na stěně obraz, který do promítačky dodáváte prostřednictvím rozhraní (kabelem) VGA, DVI nebo HDMI (u projektorů, které jsou vybaveny i reproduktory). U každého pak hodně záleží na tom, jaké má parametry. Je jasné, že jiné budou u malého, který můžete s sebou vozit na služební cesty a váží kilo a něco a jiný u profesionálního projektoru, který se nainstaluje napevno v místnosti, kde se promítá.

Na co budeme promítat


Důležité je rovněž i to, kam se bude promítat a z jakého úhlu. Pokud budeme promítat na plátno, jehož plocha je odkryta ze světlo odrážejících „kamínků“, nanesených na jeho ploše, pak máte jistotu, že dostanete brilantní obraz s vysokým kontrastem. Pokud budete promítat na bílou stěnu, výsledky budou o něco horší, ale jsou stále použitelné pro účel, kterému slouží. V případě promítání na barevnou stěnu – nedej bože na stěnu s mnoha barvami – pak už jde opravdu o nouzové řešení. Podání barev nestojí za nic a podkladové barvy mění to, co na stěnu promítáte, takže může dojít i ke snížení pozornosti publika, protože někdy mohou vystoupit při osvětlení kontury na zdi, které nejsou za běžných podmínek ani vidět.

Projektor je výborný pomocník  - foto, Hyperbydleni.cz

Odstraníme zkreslení


Podmínky k promítání nejsou vždy ideální, tedy takové, aby osa objektivu směřovala kolmo do středu promítací plochy. Převážná většina projektorů ale dokáže eliminovat v nastavovacím menu tzv. lichoběžníkové zkreslení, které vznikne tehdy, když plátno není umístěno kolmo k ose objektivu o obou rovinách – vertikální i horizontální. Pokud je tedy projektor nakloněn a promítá vzhůru, pak obraz je dole na plátně užší než nahoře a nelze ho většinou zaostřit na celou plochu rovnoměrně. Podobně je to i když je projektor vychýlen doprava či doleva od ideální kolmice vedoucí středem plátna nebo plochy, kam budeme promítat. V každém případě lze tyto „extravagance“ korigovat a v případě umístění projektoru mimo ideální osu jedním či druhým směrem eliminovat vznik lichoběžníkového zkreslení tak, aby promítaný obraz byl (ideálně) obdélníkem, nebo se k němu pokud možno co nejvíce přiblížil.

Projektor je výborný pomocník  - foto, Hyperbydleni.cz

Mít dost ANSI


Čím vyšší hodnoty jasu v ANCI lumenech a čím vyšší je kontrastní poměr, tím lépe pro vás. Protože se totiž dostáváte do řešení problému zvaného zatemnění. Máli výrobek dostatečně vysoký jas i kontrast, pak nemusíte zatemňovat vůbec, v případě nižších hodnot pak stačí i lamelové vertikální bílé světlo propouštějící žaluzie. V případě malých hodnot – typicky u projektorů „na cesty“ musíte použít zatemnění hodně silné, abyste vůbec něco viděli.

Cestovní projektory


Problematika „malých cestovních“ projektorů je většinou ale dost zásadní. Abyste netahali zbytečná kila, pořídíte si jeden a půl kilo vážící projektor – ovšem jedete do neznáma, kde většinou prezentujete v místnosti, kterou nelze solidně zatemnit a zrovna jak na potvoru svítí slunce, když bylo celý týden pod mrakem! Proto při výběru se nenechejte prodavačem odbýt a raději vezměte větší kus s vyšším výkonem, protože ten vám zaručí, že na místě, kam přijedete prodávat a prezentovat své výrobky nebo učit lidi, se nedostanete do problémů s tím, že nic není vidět, protože váš miniaturní a krásný projektor má malý výkon a místnost nejde zatemnit.

Projektor je výborný pomocník  - foto, Hyperbydleni.cz

Zcela zásadní věci


Pokud se budete rozhodovat o volbě projektoru, máte tu, kromě výše uvedených poznámek ještě další tři činitele, které rozhodují o ceně přístroje a o výhodnosti investic v něj vložených, při běžném provozu. První je zcela jistě cena přístroje, ale pozor – podívejte se, jak dlouhou dobu životnosti lampy výrobce stanovuje. U dražších přístrojů s vysokým světelným výkonem bývá totiž kratší než u malých a levných přístrojů, řeknete si – ale pozor! Ono to tak vždy není a proto posuďte, jestli malou lampu do přenosného přístroje za 2000 korun budete měnit po 1000 hodinách (vřele to doporučujeme dodržovat, když si o to přístroj na základě napočítaných hodin provozu sám řekne, aby se výbuchem lampy nepoškodil projektor uvnitř) nebo jestli budete ve velkém přístroji měnit lampu za 3000 korun, ovšem každých 2000 hodin. Lampa je prostě spotřebka, podobně, jako u tiskáren inkoustové náplně nebo toner.


Text: Milan Loucký

Foto: Barco, BenQ, Epson, Herma, Panasonic, ToshibaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Projektor je výborný pomocník zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »