Nepodceňte výběr kancelářské židle do domácí pracovny

21.4.2010 | Helap, s.r.o. | Domácí kancelář | Komentářů 1 |

I doma si můžete přivodit pracovní úraz. Lidí, kteří pracují z domova a jejich hlavním pracovním nástrojem je přitom počítač, přibývá. Čím dál důležitější proto je zabývat se ergonomií vašeho domácího pracovního koutu nebo kanceláře. Vše začíná výběrem vhodné kancelářské židle.

Nepodceňte výběr kancelářské židle do domácí pracovny - foto, Hyperbydleni.cz

Podceňovat výběr kancelářské židle, ignorovat rizika a řídit se především cenou nebo vzhledem, to je obvyklá chyba lidí, kteří si zařizují domácí pracovnu. Co všechno vám hrozí, trávíte-li dlouhé hodiny shrbení na nevhodně vybrané židli nebo křesle?

  • Mohou se objevit potíže se zápěstím, rameny i obojím.
  • Dochází ke stlačení meziobratlových tkání, tím se omezuje výživa těchto tkání. Není totiž zabezpečen přísun tekutin pro ně.
  • Nevhodný profil sedáku nebo jeho špatně zvolená výšky mohou způsobit svalovou dysbalanci nebo přetížení.
  • Nedosáhnete-li nohama na zem, hrozí vám přetížení bederní páteře.
  • Příliš tvrdý sedák může způsobovat utlačování sedacího nervu. Projevuje se mravenčením i bolestmi nohou.
  • Může dojít k blokaci žeber, která vede v krajních případech až k potížím s dýcháním.
  • Špatné sezení může způsobovat i napětí v trapézech (šíje a ramena), které je pro člověka subjektivně velmi nepříjemné.

Jak se pozná kvalitní židle

Kancelářská židle, která vyhovuje všem moderním poznatkům o zdravém sezení duševně pracujících lidí, splňuje několik základních podmínek. „Všechno začíná u koleček, správné kancelářské křeslo nebo židle mají totiž pětiramennou základnu, která je dostatečně stabilní. Některé modely kancelářských židlí zde mají i nastavitelné podnožky. A opravdovou lahůdkou je pak takzvaná váhová brzda. Odblokuje se až po dosednutí, takže se nemusíte bát, že by pod vámi židle ujela, když si na ni sedáte,“ vysvětluje ing. Petr Čarek z firmy HELAP, která dodává i kvalitní kancelářský nábytek Hobis a podložky pod židle.

Moderní křesla pro práci s počítačem nabízejí svým majitelům systém aktivního posedu. Při něm flexibilní spojení opěradla a sedáku na spodní části sedačky udržuje trup v neustálém mikropohybu. Nedochází tak k ustrnutí a velké statické zátěži svalů v této oblasti zad. „Kromě aktivního sezení bych doporučil ještě zaměřit se na anatomický tvar opěradla, které má poskytovat podporu především bederní páteři. Zdravotně ideální židle by k tomu měly umožňovat výškově židli přizpůsobit majiteli na míru,“ říká ing. Petr Čarek. Podle něj jsou dostatečně kvalitní kancelářské židle cenově dobře dostupné, příkladem je třeba kancelářská židle Calypso XL.

Nepodceňte výběr kancelářské židle do domácí pracovny - foto, Hyperbydleni.cz
 

Kancelářská židle by měla umožňovat pohyb těla dopředu (do pracovní polohy), i dozadu pro relaxaci. Přední okraj sedáku by měl být zaoblený, aby nezpůsoboval tlak na oblast podkolení, který by mohl utlačovat žíly v této oblasti a způsobovat otékání nohou.

Co umí nejmodernější kancelářské židle

Ty opravdu chytré kancelářské židle nabízejí vedle zmiňovaných základních vlastností i některé skutečně hi-tech vychytávky. Umožňují velmi rozmanité nastavení mnoha prvků, mají synchronní mechanismy s ještě lepší podporou zádového svalstva, které neochabuje. Člověk sedící na takové židli má možnost úplného zaklonění trupu, spodní část těla přitom zůstává ve stejné poloze, takže tělo je v ideální pracovní pozici.

Nepodceňte výběr kancelářské židle do domácí pracovny - foto, Hyperbydleni.cz

Příkladem takové chytré židle je například kancelářská židle Sirius, která vedle dokonalé funkčnosti a pohodlného sezení nabízí i luxusní a efektní design. Je tak nejen užitečným doplňkem domácí kanceláře, je zároveň krásná. Protože pěkné prostředí je další podmínkou příjemné práce.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Jarda H: Tohle je myslim hodne...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »