Centrální vysavač už není luxus

1.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domácí elektronika | Komentářů 0 |

Pro moderní domácnost se tento způsob údržby podlahovin a čalouněného nábytku stává nezbytností. Díky skvělým užitným vlastnostem se centrální vysavač zařadil ke špičkovým technologiím současnosti a zejména budoucnosti. Elegantní řešení vycházející ze zabudování rozvodů do konstrukcí domu minimálně zasahuje do vzhledu interiéru.

Centrální vysavač už není luxus   - foto, Hyperbydleni.cz

S realizací je ideální počítat už při hrubé stavbě nebo rekonstrukci domu, samotnou instalaci centrálního vysavače lze rozdělit na dvě fáze. První etapa spočívá v zabudování rozvodů se zásuvkami, probíhá ještě před dokončením omítek a podlah. Montáž agregátu a zásuvek je možné sladit s dokončovacími stavebními pracemi. Pořízení centrálního vysavače je samozřejmě reálné i pro ty, jejichž dům je už hotový. Je však nutné počítat s tím, že se nebude možné vyhnout určitým zásahům do objektu. Firemní pracovníci se ovšem snaží masivní destrukční činnost eliminovat a vždy hledají šetrný způsob provedení vycházející z konkrétních podmínek. Využívají například nefunkčních komínů, rozvody lze vést také různými podhledy nebo pódii a podobně. Některé firmy nabízejí i návod na svépomocnou montáže zařízení. 

Hluk i prach mimo interiér

Ideálním místem pro sací jednotku s odlučovačem prachu, která je hlavní součástí celého systému, je garáž, sklad nebo jiná technická místnost. Hluk se tedy do obytného interiéru vůbec nedostane a vysávání je téměř neslyšné. Sofistikovaný rozvod potrubního systému centrálního vysavače umožňuje instalovat speciální zásuvky v počtu a dispozicích odpovídajících rozloze a členění domu, množství místností a velikosti vysávané plochy. Ideální rozložení zásuvek zaručuje komfortní pohyb hadice s příslušenstvím po celém interiéru, přičemž z jednoho napojení by se mělo vysávat maximálně 65 m2 plochy. Díky propojení kontaktů nízkonapěťového ovládání v zásuvkách s ovládacím modulem začně vysavač pracovat okamžitě, jak se hadice zasune do zásuvky. Veškeré nečistoty se díky cyklónovému efektu odloučí a vzduch odchází přes speciální filtr mimo objekt. V místnosti proto výrazně klesá prašnost, což oceňují zejména lidé, kteří trpí alergiemi.
 

 

Hadice a hubice

Délka hadic může dosáhnout až 10, 5 m. Český trh nabízí hadice, které sací proces spouštějí pouhým zastrčením do zásuvky, i produkty s ovládáním, jež chod celého systému aktivují pomocí vypínače na rukojeti. K centrálním vysavačům je pochopitelně možné přikoupit celou řadu doplňků a příslušenství, které se prodává buď jednotlivě, nebo v sadě. Nástavce umožňují vysávat pevné podlahy, koberce nebo například prach ze žaluzií či počítače. Užitečným přídavným zařízením patří rovněž separátory, teleskopické trubky, věšáky na hadice a podobně. K velmi zajímavým doplňkům patří takzvaná štěrbinová zásuvka VAC PAN nebo VacuSweep, jejíž místo je ve spodní části podstavce pod kuchyňskou linkou. Stačí k ní namést veškeré okolní nečistoty, které pohodlně vysaje.

Vybírejte podle prostoru

Výkon a velikost vlastního agregátu musí odpovídat tomu, jestli chceme systém instalovat do bytu, nebo do rodinného domu. Se zvětšující se vzdáleností hadicového vstupu od agregátu by měl také růst výkon zařízení. Vzhledem k tomu, že v bytě se agregát umisťuje nejčastěji do komory, skříně s úklidovými prostředky nebo na balkon, postačí přístroj s menším tahem. Pro dům bude nutné sáhnout po výkonnějším typu zařízení. Cena se u středně výkonných agregátů pohybuje kolem 15 000 korun, roste však v závislosti na velkosti výkonu. Na její výši se však odrazí rovněž náročnost montáže, typ vybraného vysavače nebo množství přídavných zařízení.

 

Údržba a čištění

Nečistoty vysávané Bezdíčkovými systémy se hromadí v prachových kanystrech, které stačí vysypat zhruba čtyřikrát do roka, podle četnosti vysávání a intenzity prašnosti v interiéru. Některé centrální vysavače lze díky pohyblivému samočisticímu filtru, který není nutné prát, považovat za úplně bezúdržbové. Sáčkových centrálních vysavačů je minimum, možná i proto, sáčky je nutné měnit jako u klasických spotřebičů. Vzhledem k objemu, který se pohybuje kolem 20 litrů, však nejsou intervaly tak krátké. 

Text: Alena Müllerová, Foto: Beam, Electrolux, Sot-Eko, Smart-VacDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Centrální vysavač už není luxus zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »