Domácí kino - mimořádný filmový zážitek

24.10.2008 | Ivan Bohatý | Domácí elektronika | Komentářů 2 |

Filmových fanoušků, kteří si chtějí vychutnat to nejlepší z filmové nabídky, aniž by byli nuceni nechat se rušit šustěním sáčků s popcornem a pochechtáváním teenagerů, přibývá. Aby si mohli užít filmové dílo v celé kráse, včetně například opakování jeho zajímavých částí, s dabingem i v originále či s titulky, nebo i několikrát za sebou, pořizují si domácí kino.

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

 Filmových fanoušků, kteří si chtějí vychutnat to nejlepší z filmové nabídky, aniž by byli nuceni nechat se rušit šustěním sáčků s popcornem a pochechtáváním teenagerů, přibývá. Aby si mohli užít filmové dílo v celé kráse, včetně například opakování jeho zajímavých částí, s dabingem i v originále či s titulky, nebo i několikrát za sebou, pořizují si domácí kino.
Domácí kino přináší divákovi plnohodnotný zážitek přímo do vlastního prostředí, kde může být sám nebo jen s přáteli, které si pozve, bez nutnosti se za tímto kulturním zážitkem dopravovat mnohdy několik desítek kilometrů daleko. Navíc se nemusí při výběru filmu omezovat aktuální nabídkou kin.

Sestava domácího kina se skládá z vizualizační části (televize, plazma panel, LCD panel, nebo digitální LCD projector), AV přijímače nebo zesilovače, repro soustavy a DVD přehrávače nebo jiného rekordéru. Všechny tyto součásti lze samozřejmě sestavovat v různých variantách, DVD rekordéry, receivery nebo projektory, jejich role v domácím kině je však vždycky totožná: umět přečíst obraz a zvuk na DVD, zobrazit ho a přehrát. Má-li kino fungovat tak, aby některé komponenty nezůstaly nevyužité nebo aby sestava neměla slabiny, je nutné si odpovědět na následující otázky: budete sestavu používat pouze k  promítání filmů, nebo i ke kvalitnímu přehrávání hudby? Upřednostníte perfektní obraz na úkor kvality zvuku, nebo naopak?

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

Kvalita a velikost obrazu

Parametry vizualizační části sestavy domácího kina závisejí hodně na vybrané technologii. Klasické televizory jsou už prakticky za zenitem, vytlačily je plazmové a LCD technologie, jejichž výhodou je především jejich hloubka pohybující se zhruba od sedmi do patnácti centimetrů (na trhu jsou však i ultratenké obrazovky – cca 2 cm). Přínosem jsou i jejich velké úhlopříčky. Kromě ceny je limitujícím faktorem také velikost místnosti, ve které bude systém instalován: obecná poučka praví, že  vzdálenost diváka od obrazovky neměla být menší než trojnásobek úhlopříčky.

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

 

Zvukové parametry

Srdcem domácího kina je audiovideo přijímač nebo zesilovač. Kromě konektorů potřebných pro vstup a výstup a dekodérů pro podporu vhodných formátů zvuku (5+1 kanálů - Dolby Digital) je nejdůležitějším parametrem výkon zesilovače, který by měl být kompatibilní s výkonem repro-soustavy a velikosti místnosti. Nejběžnější repro-soustava u domácího kina se skládá z centrálního reproduktoru, dvou postraních reproduktorů předních, dvou postraních zadních a subwooferu, jehož úkolem je postarat se o basy. Reproduktory a obrazovka by měly tvořit kružnici, v jejímž středu divák sedí. V sestavách s tenkou LCD nebo plazmovou televizí lze dodržet potřebné geometrické uspořádání, aniž by přední reproduktory narušily vzhled interiéru. Středový reproduktor se často umisťuje nad obrazovku, subwoofer je možné na pomyslné kružnici umístit tak, aby nepřekážel. Najít místo pro surroundové reproduktory s dlouhými rozvody je trochu složitější, protože by měly být poměrně daleko od obrazovky. Někdo tuto situaci řeší stojanovým provedením a lištami, jiný vsadí na podhled a závěsné reproduktory.

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

DVD přehrávač nebo rekordér

DVD rekordér umí, na rozdíl od přehrávače, zaznamenávat vstupní signál (např. z antény) na DVD médium, což je často velice praktická funkce. DVD rekordéry umí pracovat až s pěti různými DVD formáty: DVD-R, DVD+R - vypalovací formáty, na jejichž disk je možné nahrávat pouze jednou, DVD-RW, DVD+RW - přepalovací formáty s diskem schopným opakovaného nahrávání a DVD-RAM - přepalovací formát - disk s možností opakovaného nahrávání, rekordér navíc vždy nabízí k nahrávání součet všech prázdných míst na disku. Protože většina přehrávačů a rekordérů není kompatibilní se všemi formáty, je dobré zvážit formáty, v nichž  potřebujeme vypalovat a číst. DVD rekordéry mohou také obsahovat pevný disk, na který lze nahrát několik hodin záznamu, a poté ho smazat nebo vypálit na DVD medium.

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

Vše v jednom

Mnoha lidem však už domácí kino poskládané z různých komponentů nevyhovuje: chtějí mít elegantní systém, takzvaně „vše v jednom“, který bude navíc ladit i s televizorem. Místo sbírky dálkových ovladačů preferují možnost ovládat celý systém jedním tlačítkem. Proto jsou nové řady systémů domácích kin od předních výrobců elektroniky vybaveny spoustou chytrých technologií, díky nimž nejsou potřeba například zadní reproduktory, stylová hlavní jednotka může být umístěna na stole, na poličce nebo na stěně, společně s kompaktními reproduktory a ukrytým subwooferem. Na všechno navíc stačí jediný ovladač.
K nejnovějším technologiím patří například Ambisound přinášející pohlcující vícekanálový prostorový zvuk, rozhraní HDMI pro přenášení digitálního videa s vysokým rozlišením a digitálního vícekanálového zvuku, a technologii zvýšení rozlišení videa, což znamená, že systém dokáže obraz ve standardním rozlišení z DVD disků převzorkovat na 1080p a přehrávat je v dokonalém barevném podání a působivé kvalitě i na těch největších obrazovkách. Obraz i zvuk jsou díky tomu hluboké a věrné,  zážitek ze sledování neomezuje ani divákova pozice, ani velikost nebo tvar místnosti, jejíž interiér nezahlcuje množství reproduktorů (zadní často nejsou potřeba) a kabelů (bezdrátové propojení). Systémy mají také noční režim, který i při ztišeném zvuku (omezení náhlých zvukových efektů)zajišťuje srozumitelnost dialogů.

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

Kompatibilnost s mnoha formáty

V závislosti na výrobci a typu zvoleného domácího kina kromě DVD přehrávače, který podporuje mnoho formátů DVD-Video, DVD+R/+RW, DVD-R/-RW, Video CD/SVCD, CDR/-RW, DivX Ultra, MPEG I, MPEG 2, MP3, WMA, JPEG, může výrobek disponovat i digitálním tunerem AM/FM, RDS, konektorem dokovací stanice pro iPod, MP3 Link, USB, HDMI výstup, TV vstup, scart. Lze využít také záznamy uložené na různých typech přenosných zařízeních a zpětně na ně ukládat.

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

Blu-ray přehrávače

Na trhu je výrobek, který jako první na světě umožňuje přehrávání interaktivních bonusových materiálů zcela novým způsobem, než dosud nabízely nosiče DVD. Z hlediska kvality obrazu, zvuku a zobrazení barev  splňuje i nejpřísnější měřítka hollywoodských tvůrců. Kromě jiných vychytávek nabídnou Blu-ray díky zvýšené kapacitě mnohem zábavnější a názornější komentáře, než jak je zvykem u DVD. Režisér nebo herci se budou objevovat v menším podokně (jako by stáli před filmovým plátnem) a během komentáře mohou ukazovat na konkrétní osoby nebo předměty. Režim „pohled do zákulisí“ zase zpřístupňuje doplňkové informace o lidech, místech a věcech, které jsou právě na obrazovce. Stačí pomocí dálkového ovladače vybrat prvek zvýrazněný na obrazovce a v podokně se zobrazí příslušné údaje například o oblečení, které má herečka na sobě, nebo o restauraci, kde se scéna odehrává. Při přehrávání celovečerních animovaných filmů lze zase v podokně sledovat práci dabéra kreslené postavy, přístroj vládne i funkcí přepínače mezi jednotlivými zvukovými stopami (lze poslouchat buď zvuk hlavního obrazu, nebo zvuk bonusů, nebo obě stopy současně).   

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.cz

Neviditelná domácí kina

Jsou přijatelným řešením pro uživatele, kteří sice mají plochý televizor, ale o systém prostorového zvuku by se nejspíš kvůli množství dalšího vybavení, složité instalaci i ovládání nebo nutnosti rozvést kabely po celé místnosti k pěti reproduktorům a jednomu subwooferu asi nezajímali. Nové modely se všem těmto problémům vyhýbají vestavěním veškeré technologie, zpracování, zesílení a reprodukce zvuku do jediné jednotky ukryté ve stylovém stolku, na který lze kromě televizoru umístit ještě další 4 zařízení. Jde o „nejčistější“ současný systém prostorového zvuku. Jediný dálkový ovladač řídí nejen práci celého sytému, ale umožňuje i synchronizaci celé soustavy pomocí jediného tlačítka. Speciální antivibrační prvky se postarají o co nejmenší přenos plných basů ze dvojice subwooferů přes kostru systému do podlahy a stěn, takže kvalitní zvuk neruší sousedy. Systému nechybí ani už zmíněný noční režim.

Domácí kino - mimořádný filmový zážitek  - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

radek.domik: Zapojení domácího kina to...< Odpovědět

David Krátký: Doporučuji tento typ...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »