Vybíráme projektor

23.1.2008 | Milan Loucký | Domácí elektronika | Komentářů 1 |

Základem fungování moderní firmy jsou prezentace. Toho, jak jsme dopadli minule, toho, jak postupovat, abychom příště dopadli ještě lépe. Co udělat pro to, jak dosáhnout cílů, jaké nápady vymyslel marketing. I na cestách mnohdy potřebujeme předvést to, co prodáváme, nabízíme a nebo na seminářích seznámit posluchače s vašimi vědomostmi, které jim chcete předat…

Vybíráme projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Tohle vše je potřeba. Existuje možnost rozdat všem papíry s vytištěnou prezentací předem a pak probírat bod po bodu – má to ale jednu nevýhodu: účastnící sezení po třech obrazovkách začnou být nervózní, listují v prezentaci dopředu, a to všechno odvádí jejich pozornost od prezentovaného tématu. Je možné promítnout prezentaci z displeje notebooku nebo z obrazovky monitoru. Tady ale zase hrozí nebezpečí, že ne všichni uvidí malé popisky u směle vyprojektovaných grafů, nebo nebudou moci přečíst důležitá čísla v tabulkách. Vše prostě směřuje k tomu, abychom si do firmy pořídili projektor. Nabídka na trhu je obrovská, existují laciné modely, i dražší, dokonce i takové, u kterých se šéfovi při pohledu na cenu protočí panenky. Ale: ono všechno má své, a tak cena projektoru je hodně závislá na tom, co takový projektor dovede a co umí.

Posviťme si na ně

Úkolem každého projektoru je zobrazit na stěně obraz, který do promítačky dodáváte prostřednictvím rozhraní (kabelem) VGA, DVI nebo HDMI (u projektorů, které jsou vybaveny i reproduktory). U každého pak hodně záleží na tom, jaké má parametry. Je jasné, že jiné budou u malého, který můžete s sebou vozit na služební cesty a váží kilo a něco a jiný u profesionálního projektoru, který se nainstaluje napevno v místnosti, kde se promítá. Důležité je rovněž i to, kam se bude promítat a z jakého úhlu. Pokud budeme promítat na plátno, jehož plocha je odkryta ze světlo odrážejících „kamínků“, nanesených na jeho ploše, pak máte jistotu, že dostanete brilantní obraz -s vysokým kontrastem. Pokud budete promítat na bílou stěnu, výsledky budou o něco horší, ale jsou stále použitelné pro účel, kterému slouží. V případě promítání na barevnou stěnu – nedej bože na stěnu s mnoha barvami – pak už jde opravdu o nouzové řešení. Podání barev nestojí za nic a podkladové barvy mění to, co na stěnu promítáte, takže může dojít i ke snížení pozornosti publika, protože někdy mohou vystoupit při osvětlení kontury na zdi, které nejsou za běžných podmínek ani vidět.

Vybíráme projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Odstraníme zkreslení

Podmínky k promítání nejsou vždy ideální, tedy takové, aby osa objektivu směřovala kolmo do středu promítací plochy. Převážná většina projektorů ale dokáže eliminovat v nastavovacím menu tzv. lichoběžníkové zkreslení, které vznikne tehdy, když plátno není umístěno kolmo k ose objektivu o obou rovinách – vertikální i horizontální. Pokud je tedy projektor nakloněn a promítá vzhůru, pak obraz je dole na plátně užší než nahoře a nelze ho většinou zaostřit na celou plochu rovnoměrně. Podobně je to i když je projektor vychýlen doprava či doleva od ideální kolmice vedoucí středem plátna nebo plochy, kam budeme promítat. V každém případě lze tyto „extravagance“ korigovat a v případě umístění projektoru mimo ideální osu jedním či druhým směrem eliminovat vznik lichoběžníkového zkreslení tak, aby promítaný obraz byl (ideálně) obdélníkem, nebo se k němu pokud možno co nejvíce přiblížil. 

Vybíráme projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Mít dost ANSI

Čím vyšší hodnoty jasu v ANCI lumenech a čím vyšší je kontrastní poměr (viz přiložený rámeček), tím lépe pro vás. Protože se totiž dostáváte do řešení problému zvaného zatemnění. Má-li výrobek dostatečně vysoký jas i kontrast, pak nemusíte zatemňovat vůbec, v případě nižších hodnot pak stačí i lamelové vertikální bílé světlo propouštějící žaluzie. V případě malých hodnot – typicky u projektorů „na cesty“ musíte použít zatemnění hodně silné, abyste vůbec něco viděli.  Problematika „malých cestovních“ projektorů je většinou ale dost zásadní. Abyste netahali zbytečná kila, pořídíte si jeden a půl kilo vážící projektor – ovšem jedete do neznáma, kde většinou prezentujete v místnosti, kterou nelze solidně zatemnit a zrovna jak na potvoru svítí slunce, když bylo celý týden pod mrakem! Proto při výběru se nenechejte prodavačem odbýt a raději vezměte větší kus s vyšším výkonem, protože ten vám zaručí, že na místě, kam přijedete prodávat a prezentovat své výrobky nebo učit lidi, se nedostanete do problémů s tím, že nic není vidět, protože váš miniaturní a krásný projektor má malý výkon a místnost nejde zatemnit.

Vybíráme projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Zcela zásadní věci

Pokud se budete rozhodovat o volbě projektoru, máte tu, kromě výše uvedených poznámek ještě další tři činitele, které rozhodují o ceně přístroje a o výhodnosti investic v něj vložených, při běžném provozu.
První je zcela jistě cena přístroje, ale pozor – podívejte se, jak dlouhou dobu životnosti lampy výrobce stanovuje. U dražších přístrojů s vysokým světelným výkonem  bývá totiž kratší než u malých a levných přístrojů, řeknete si – ale pozor! Ono to tak vždy není a proto posuďte, jestli malou lampu do přenosného přístroje za 2000 korun budete měnit po 1000 hodinách (vřele to doporučujeme dodržovat, když si o to přístroj na základě napočítaných hodin provozu sám řekne, aby se výbuchem lampy nepoškodil projektor uvnitř) nebo jestli budete ve velkém přístroji měnit lampu za 3000 korun, ovšem každých 2000 hodin. Lampa je prostě spotřebka, podobně, jako u tiskáren inkoustové náplně nebo toner.

Vybíráme projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Jak složit obraz

A dalším prvkem pro rozhodnutí je i technologie, jakou projektor používá. Tedy, jestli je DLP nebo LCD. Technologii LCD znáte asi nejlépe – světelný zdroj prochází před barevné buňky, které se zprůchodňují pro chod světla a tak na stěně se složí obraz. Pro každou barvu se zde nechá procházet obarvené světlo, které se ze tří složek pak skládá na zdi. 3LCD projektory od firmy Epson ale mají pro každou „barevnou cestu“ extra LCD panel a proto je promítaný obraz křišťálové čistý a ostrý.  Technologie DLP pochází od firmy Texas Instruments a jejím základem je malý čip s mikrozrcátky, které dovedou vychýlit chod paprsku na čip dopadající. Ten je osvětlován postupně třemi základními barvami a právě prostřednictvím malých mikrozrcátek vychylován tam, kam je třeba. Obraz se pak zase složí na zdi. Nevýhodou je „blikání“ obrazu, které ale nemusíte vnímat. Proto se používají promítačky se třemi DLP čipy, které dodávají obraz každý pro jednu barvu (RGB – red, green, blue: červenou, zelenou a modrou). Zde jsou výsledky podstatně lepší, ale celé „to“ je zase logicky dražší…

Vybíráme projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Doplněk

K tomu, abyste na stěnu dostali co nejkvalitnější obraz, potřebujete znát i rozlišení. Klasické 800 x 600 je stále více vytlačováno rozlišením 1024 x 768 obrazových bodů, u projektorů, zobrazujících signál televizního vysílání ve vysokém rozlišení najdete až oněch úžasných 1080 řádků, které projektor dokáže zobrazit neprokládaně. Věnujte pozornost při výběru i možnostem připojení, je jasné, že u moderních projektorů, které dokážou zobrazit 1080p, musí být konektor HDMI nebo DVI, jinak „tam“ prostě signál s tímto rozlišením nedostanete. Úžasné ovladače dostanete skoro se všemi přístroji a s jeho pomocí můžete provádět nastavování přístroje. To je dnes už základ a neměli byste pořizovat projektor bez ovladače. 

Vybíráme projektor - foto, Hyperbydleni.cz

Instalujeme

Při instalaci projektoru počítejte s jeho nejvýhodnějším umístěním na strop, pomocí speciálního držáku. Pokud máte na stropě instalovány podhledy nebo sádrokartony, není problém s přivedením vodičů – jinak je to záležitost složitější. K projektoru totiž musí jít minimálně jeden kabel – síťový, protože zatím nikdo nezrealizoval přenos energie bezdrátově. Signál můžete k projektoru přivést prostřednictvím Wi-Fi sítě nebo prostřednictvím modulu bluetooth. Zeptejte se na to při koupi, ušetří vám to kupování speciálních dlouhých propojovacích kabelů. A ještě něco: pokud chcete projektor instalovat ke stropu, tento musí mít možnost přepnou zobrazení „vzhůru nohama“, protože bude na stropě skutečně přišroubován a umístěn „nožičkami vzhůru“. To, že by vertikální rovina osy projekce měla být kolmá na plátno a měla by procházet jeho středem, snad ani nemusíme připomínat.
Nejdůležitější charakteristiky projektoru
Světelný výkon – udává množství světelného toku, vysílaného bodovým zdrojem do prostorového úhlu. Základní jednotka svítivosti v soustavě SI je sice cd (candella), ale v oboru projektorů se setkáte jen a pouze s označením cd/m2 a nebo ANSI lumen (lm). U projektorů se jako špičková považuje hodnota 2500 ANSI lm, pro základní práce dostačuje 800 ANSI lm. Čím vyšší hodnota, tím pro vás lepší.
Kontrast – udává poměr mezi nejsvětlejší a nejtmavší plochou, kterou je projektor schopen vyzářit. Udává se jako poměr hodnota ku jedné, přičemž čím vyšší je ona hodnota, tím lépe pro vás, protože rozdíly mezi světlými a tmavými plochami jsou více rozdílné a lépe vnímáte obraz – čím menší je hodnota poměru, tím je více obraz rozplizlý.
Rozlišení – čím vyšší rozlišení, tím lepší zobrazení detailů. Pro vás při volbě platí – čím vyšší nativní (přirozené) rozlišení projektoru máte, tím lépe budou zobrazeny detaily. Rozlišení může být i menší, než nativní, ale počítejte s tím, že obrázky nebudou ostré.
Cena projektoru – závisí na vybavení projektoru (svítivost, rozlišení, kontrast, dálkové ovládání, přípojná místa, možnosti) a je povětšinou dost silně závislá na nabídce trhu u srovnatelných výrobků. U nás jsme na ni dost citliví a tak se stává, že mnohdy šetříme na nepravém místě!
Cena lampy a její životnost – lampa je nejdražší částí celého projektoru, je to spotřební materiál. Vysoce výkonná lampa svým zářením emituje kousky kovu ze spirály a ty se usazují na vnitřních stěnách baňky a tím snižují výkon světelného zdroje a tím klesá svítivost. Pokud se kovu na vnitřní stěně baňky uloží mnoho (pokud tedy lampu včas nevyměníme), díky odlišené tepelné roztažnosti může dojít k samovolnému prasknutí lampy, což může mít za následek zničení elektroniky nebo optiky projektoru. Proto součástí projektoru je počitadlo provozních hodin lampy, kdy jste včas upozorněni na nutnost výměny lampy, aby se předešlo havárii.
Zobrazovaný obraz – může být v podstatě v poměru 4 : 3 nebo ve stále oblíbenějším formátu širokoúhlém 16 : 9.
Možnosti změny velikosti obrazu – projektor umístíte v místnosti na místo, ze kterého se promítá obraz na stěnu. Pomocí optiky můžete měnit velikost obrazu. V návodu tedy najdete nejmenší vzdálenost od stěny, ze které je projektor schopen promítnout a vzdálenost maximální. Pro tyto dvě mezní hodnoty výrobci udávají velikost úhlopříčky obrazu na stěně nebo na plátně, kam promítáte.
Možnosti připojení – klasický projektor můžete připojit kabelem VGA, kterým připojujete klasický monitor k počítači nebo notebooku. Dále bývají vybaveny konektorem
Vybavení DVI nebo HDMI umožní propojit projektor s počítačem digitálně přímo, takže zobrazovaná obraz bývá o „trochu“ lepší, než když jej přivedete pomocí analogového konektoru VGA.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

A_alexis: Do bytu bych spíš volil tu...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »