Jak vybrat televizi? Naučte se rozdíly mezi technologiemi

1.9.2020 | | Domácí elektronika | Komentářů 0 |

Trh s televizemi přichází s čím dál více zkratkami pro technologie: OLED, Mini LED, Micro-dimming nebo HDR. Výběr televize se pak stává obtížný a nepřehledný. Jak se ve zkratkách vyznat? A podle čeho si vybrat tu správnou televizi pro sebe?

Jak vybrat televizi? Naučte se rozdíly mezi technologiemi - foto, Hyperbydleni.cz

  Zdroj: Pixabay.com

Všechny televizní technologie prochází neustálým vývojem a zlepšují se každým rokem. V podstatě všechny dnes nabízené televize mají dobrý obraz a kvalitní zvuk, ale stále existují některé zásadní rozdíly, na které je nutné si dát pozor. Nejprve si probereme technické rozdíly mezi jednotlivými technologiemi a následně si zodpovíme, podle kterých kritérií televizi vybíráme, a která se tedy nejlépe hodí pro nás. 

Základní rozdělení technologií obrazovek

Technologie televizních obrazovek se obecně dělí na plasmové, LCD a LED. Produkce plasmových televizí byla již ukončena a proto nemá smysl se o nich při výběru bavit. Stejně tak typ LCD je dnes již starší, ale výrobci se snaží technologii aktualizovat a vylepšit, a má tedy stále nějaké zastoupení. Nás bude ale zajímat především OLED, QLED a ULED, Micro LED a Mini LED a vysvětlíme si pojmy související s High Definiton (HD). Vzhledem k tomu, že některé technologie jsou exkluzivní pro určité výrobce, výběrem televize tak řešíte i otázku, jakou značku TV kupujete.

 • LCD

LCD obraz vzniká díky fluorescenčnímu podsvícení, které prochází tekutými krystaly a barevnými a dalšími filtry. Výsledek tohoto procesu vnímáme na povrchu obrazovky jako obraz. Parametry kvality obrazu nedosahují výše jako u technologií QLED, ULED a OLED. Další nevýhodou je horší zpracování rychlých scén a sportovních přenosů, pro které se hodí vyšší obnovovací frekvence, neboli “rychlost blikání obrazovky”. Odborníci se domnívají, že LCD brzy dojde ke svému technologickému limitu a postupně zanikne.

 • LED

Technologie LED pracuje v jádru podobně jako LCD, akorát místo fluorescenční vrstvy zajišťují podsvícení LED diody. Jedna dioda znamená jeden barevný bod na obrazovce, kterých mohou být miliony. Klasické obrazovky LED se dnes kvalitou už nemohou porovnávat s modernějšími technologiemi. Snaha vylepšit rozlišení obrazovek, oživit barvy a podat realističtější obraz vedla ke vzniku OLED, QLED a ULED.

Jak vybrat televizi? Naučte se rozdíly mezi technologiemi, fotka

Zdroj: Pexels.com
 
 • OLED

Televizory OLED nepotřebují podsvícení, protože mají v obrazovce organický materiál, který při příjmu elektrického proudu svítí a zobrazuje barvy. Oproti klasickému LED displeji má OLED vyšší účinnost, hlubší kontrast, jasnější bílou a přirozenější černou barvu. Vyšší obnovovací frekvence zajišťuje plynulejší pohyb na obrazovce. Nevýhodou OLED je kratší životnost (cca po pěti letech začne obraz tmavnout) a vyšší pořizovací cenaMá nižší spotřebu energie než klasické LED televizory, ale vyšší než například ULED. 
 
Důležitým pokrokem technologie OLED bylo dosažení hluboké černé barvy. Plasmové a LED televize nedokáží zobrazit opravdovou černou, protože neumí vypnout podsvícení daného pixelu (bodu obrazovky). Na obrazovku stále proniká slabé světlo a je tudíž světlejší, než by měla - v případě některých televizí se dá mluvit dokonce o šedé barvě!
 
 • MicroLED

Funguje podobně jako OLED, jen místo organických diod používá diody anorganické. Představte si obrovskou velkoplošnou obrazovku, kdy má jednotlivý pixel velikost klasické žárovky, a pak ji zmenšete na velikost klasické domácí obrazovky. To je v kostce MicroLED. Jako první se na trhu objevila obrazovka The Wall od společnosti Samsung s úhlopříčkou přes 370 cm a rozlišením 8K, což je dvakrát 4K (definice těchto pojmů najdete níže). Samsung má v plánu vyrábět panely 30x30 cm, které bude možné pospojovat do jedné obrazovky. 
 
 • QLED

Jde o technologii firmy Samsung, která s její pomocí nahrazuje již zaostalou řadu SUHD.  QLED funguje na bázi diodového podsvícení, ale místo barevných filtrů používá vrstvu nanokrystalů. Ta obsahuje 3 základní přírodní barvy - červenou, zelenou a modrou - a užívá je k vytvoření jednoho pixelu na obrazovce. Dosahuje tak vynikající věrohodnosti obrazu a jasu se zářivými a živými barvami. Barevná paleta je širší než u OLED (více než miliarda odstínů ve srovnání s “pouhými” miliony u OLED). Pro lidské oko je ale rozdíl i tak prakticky nezaznamenatelný.
 
QLED je v mnoha ohledech o malinko napřed před ostatními technologiemi, ale má jednu velkou mouchu: návrat zpět co se týče “dokonalé černé”. QLED nemůže vypnout podsvícení, kvůli čemuž nezažijeme opravdovou, hluboce černou barvu. Tím pocítitelně trpí kontrast.
 
 • ULED

Jedná se o novinku z roku 2019. Jako ULED se označuje technologie vyvinutá a představená výrobcem Hisense obsahující 17 různých patentů týkajících se barvy, jasu, rozlišení a obnovovací frekvence obrazovky. Tyto patenty mají zajišťovat vysokou kvalitu ve všech zmíněných ohledech plus široký pozorovací úhel. Barevná paleta je srovnatelná s QLED. Díky čtyřjádrovému procesoru je televize rychlá, čímž činí používání chytrých funkcí pohodlnějším. 
 
Tip: Prohlédněte si nabídku ULED TV od Hisense. ULED je ve srovnání s OLED i QLED cenově velice výhodná, jelikož je při srovnatelné kvalitě levnější. Nespornou výhodou je i o poznání nižší cena, šetrná spotřeba a oproti OLED zhruba dvojnásobná životnost.
 
 • Mini-LED

Ještě novější je další technologie od Hisense zvaná Mini LED, která bere kvalitu QLED nebo ULED, ale dodává jí další rozměr pomocí perfektního lokálního stmívání s miliony samostatných diod, které je možné zhasnoout (oproti pár desítkám až stovkám stmavovacích zón u ostatních technologií).
 

HD

Jak už vyplynulo z výše uvedeného textu, každá obrazovka se skládá z pixelů, čili jednotlivých barevných bodů. V dávných dobách měly obrazovky tak nízké rozlišení, že jste je mohli vidět pouhým okem, tyto časy jsou však pryč. Dnes jednotlivé body nevidíte, přesto však jejich množství (dá se říci “hustota”) ovlivňuje kvalitu obrazu - přesnost vykreslení, detaily.
 
HD znamená High Definition neboli Vysoké rozlišení. U televizí toto označení znamená 1280×720 pixelů, což je téměř milion jednotlivých bodů. Na HD navazuje následující odstupňování: HD Ready (1366 × 768 px), Full HD (1920×1080 px), Ultra HD (4K) (3840×2160 px) a nově i 8K, což je dvojnásobek 4K. Při volbě úrovně rozlišení záleží na úhlopříčce obrazovky a pozorovací vzdálenosti: čím menší obrazovka a/nebo pozorovací vzdálenost, tím menší rozlišení je třeba. Čím větší obrazovka a čím blíže k ní jste, tím více potřebujete vidět detaily. Kupříkladu televizi 4K má smysl kupovat jen v případě, že se jedná o velkou obrazovku, kterou budete sledovat z menší vzdálenosti.
 

Další moderní technologie

Ještě některé moderní inovace stojí za zmínku. Jedna z nich je prohnutá televize, vypouklá směrem od vás tak, aby se každý bod na obrazovce nacházel ve stejné vzdálenosti od oka. Přináší tak intenzivnější prožitek ze sledování. Pak také stojí za to sledovat pojem micro-dimmingčesky lokální stmívání. Čím více zón lokálního stmívání, tím lepší bude kontrast, kterého je televize schopna dosáhnout. Další možností je dnes již častá dotyková televize. Ovšem například 3D televize dnes už bohužel nepořídíte. 
 
Tip: Zajímá vás, proč dnes všichni nesedíme před televizí s 3D brýlemi na očích? Přečtěte si více o vzestupu a pádu 3D televize. Dozvíte se, které filmy byly speciálně pro 3D natočeny, i to, proč od této technologie nakonec výrobci upustili.
 

Chytré funkce

Výrobcům televizí nezbývá než rozšiřovat nabídku toho, co televize umí, aby drželi krok s ostatními chytrými zařízeními. Díky vynálezu hybridní televize (HbbTV), kombinující televizní vysílání a širokopásmový internet, zavedli výrobci do chytrých televizí možnost surfování po internetu, přístup k videotékám (Netflix, apod.), hraní videoher on-line a další vymoženosti. Dnes je normální promítání fotek z USB, televize s Wi-Fi, připojením k místní síti a propojením s ostatními chytrými zařízeními. Také je možné pořídit konkrétní operační systém, třeba televizi s Androidem. Ty nejlepší televize nabízejí ovládání domácnosti nebo “tichou tapetu”: televize ve vypnutém stavu reaguje na atmosféru v místnosti a volí podle toho fotky, které promítá.

 

Jak vybrat televizi? Naučte se rozdíly mezi technologiemi, fotka

Zdroj: Pixabay.com

Oblíbená “chytrá funkce” je umístění televize na zeď. Televize tak na ničem nezabírá místo, je ve správné výšce proti očím a nikdo ji neshodí, když o ni omylem zavadí.

Tip: Přečtěte si více o správném umístění televize v prostoru, abyste se při jejím sledování cítili pohodlně a zároveň nenarušovala estetický dojem z místnosti. Zjistíte, že na vzdálenosti i výšce umístění televize záleží a že velká televize není někdy tou nejlepší volbou.

Kritéria pro výběr TV

 • Typ signálu

Existují 3 typy signálu: pozemní, kabelový a satelitní. Pozemní (základní) a kabelové (placené) vysílání zpracuje většina televizí bez problému. Pokud však chcete přijímat přes satelit, ujistěte se, že daná televize umí signál zpracovat.

 • Úhlopříčka televize

Do průměrného obývacího pokoje by se neměla volit úhlopříčka menší než 50” (126 cm) a s tím i související rozlišení Full HD.

 • Využití funkcí TV

V posledním odstavci jsme nastínili různé možnosti, jak se dá dnes televize využívat. Chcete surfovat po internetu nebo sledovat seriály?

 • Kontrast

Je jasné, že QLED kvůli své neschopnosti zobrazovat pravou černou v tomto ohledu pokulhává. OLED i ULED jsou napřed.

 • Barvy

V této oblasti vítězí technologie QLED, ale pravdou je, že velice těsně. Ostatní technologie jsou taktéž prvotřídní.

 • Černá

Zde QLED naopak zaostává. QLED televizory nejsou schopné vypnout podsvícení konkrétního bodu obrazovky a zobrazit tak “dokonalou černou” - prostě tak, že daný bod přestane svítit. Na obrazovce tak zůstane světlejší černá. OLED i ULED to dokáží.

Tip: S nástupem VBT-T2 se ceny OLED televizí snižují. Přečtěte si více o OLED televizích a tom, jaké technické nedostatky nové generace musely překonat i co je důvodem poklesu ceny.

 • Životnost

Jak často televize pojede? Při hojném sledování se například OLED rychle opotřebuje, kdežto ULED vydrží podstatně déle.

 • Obnovovací frekvence

Čím vyšší obnovovací frekvence, tím plynulejší je pohyb na obrazovce. To je důležité pro sledování rychlých akčních scén, sportu a hraní videoher.

Rada na závěr může znít: “Udělejte si jasno v tom, co chcete, a běžte si do obchodu vyzkoušet, která technologie nejvíc vyhovuje vašim potřebám”. Není nic lepšího, než přesvědčit se na vlastní oči.

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jak vybrat televizi? Naučte se rozdíly mezi technologiemi zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »