Děti a elektronika: na prvním místě pravidla!

14.10.2015 | Tisková zpráva | Domácí elektronika | Komentářů 0 |

Elektronikou jsme dnes v domácnosti doslova obklopeni. Přitom nám nemusí vždy pomáhat, ale pokud se používá špatným způsobem nebo se dostane do nepovolaných rukou, může způsobit pořádné trable. Naučte se několik pravidel a vysvětlete je svým dětem, abyste se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem.

Děti a elektronika: na prvním místě pravidla! - foto, Hyperbydleni.cz

Zdroj: Dyson

Podle Světové zdravotnické organizace by bylo možné díky lepší prevenci zabránit každý den až tisícovce zranění dětí po celém světě, která často končí i smrtelně. Mezi nejčastější příčiny zranění přitom patří věci, se kterými děti přicházejí denně do kontaktu. I přesto, že budete dětem svědomitě vštěpovat pravidla chování spojená s elektřinou a spotřebiči, může jejich zvědavost často zvítězit. Děti prostě rády zkouší nové a někdy i nebezpečné věci. Proto se snažte sami dodržovat několik základních zásad.

Zajišťujte – Nepoužívané zásuvky by měly být vždy zajištěny nevodivými krytkami, například z plastu. Na trhu je jich k dispozici více, duležité je, aby vždy zcela zakryly zdířky v zásuvce a zabránily dítěti cokoliv do ní strčit. Schovávejte – Pokud máte někde na stálo natažené prodlužovačky, veďte je za nábytkem, nebo využijte tzv. husí krk, který spojí více kabelů dohromady a skryje je před zraky dítěte. Nejbezpečnějším zajištěním elektroniky v koupelně (fény, kulmy, holící strojky) je prostě využít uzamykatelné skříňky. Další možností je odnášet je po použití z koupelny a ukládat je mimo dosah dětí. Umísťujte vysoko – I když moderní interiérové trendy velí umísťovat elektroniku, jako DVD přehrávače apod., na nízký nábytek, s malými dětmi se tomu raději vyhněte. Čím výše zařízení umístíte, tím víc v klidu můžete být. S dětmi často opakujte základní pravidla. Zvolte například formu hry, kdy se jich můžete na jednotlivá pravidla ptát a ony budou za každou správně zodpovězenou otázku odměněny.

 • Nikdy nestrkat prsty nebo jakékoliv předměty do elektrické zásuvky
 • Mikrovlnná trouba a toaster se nekamarádí s kovovými předměty
 • Nikdy nepoužívat cokoliv s kabelem nebo zásuvkou v blízkosti vody
 •  Nikdy nevypojovat spotřebič ze zásuvky trhnutím za kabel
 • Nikdy se nepřibližovat k rozvodnám a venkovnímu vedení elektrického proudu
 • Nikdy nešplhat na sloupy vysokého napětí
 • Nikdy nepouštět draka poblíž drátů elektrického vedení
 •  Nepřibližovat se k přetrženým nebo na zem spadlým drátům elektrického vedení
 •  Nikdy nešplhat na stromy, které jsou v těsné blízkosti elektrického vedení, ani se jich nedotýkat
 • Nikdy nesahat na transformátorové skříně s varovnými nápisy
 • Vždy se řídit všemi varovnými nápisy, které se týkají elektřiny a spotřebičů

 

Spotřebiče přitom nemusí být nebezpečné jen možností poranění elektrickým proudem. Mnohdy se může jednat také o nepříjemnosti způsobené jejich samotnou funkcí. Časté jsou popáleniny od žehličky. Tu by samozřejmě malé děti neměly vůbec používat a pro případ, že ji zapomeneme zapojenou, je dobré mít některý z modelů, které se po určité době samy vypínají. Například Philips GC 4870 má elektronické bezpečnostní vypínání, které ji automaticky vypne, pokud je ponechána bez obsluhy nebo se převrhne. 

Děti a elektronika: na prvním místě pravidla!, fotka

 

 „Komplikovaná zranění způsobují také zařízení s rotujícími součástmi, jako jsou ventilátory, do jejichž lopatek mohou děti opět strčit prst nebo předmět, který je pak odmrštěn a může je poranit. Pro domácnosti s dětmi a také domácími zvířaty jsou však na trhu bezlopatkové ventilátory, které vyrábí značka Dyson. U těch pak nebezpečí způsobené lopatkami zcela odpadá,“ říká Ing. Igor Pifka, odborník na bezpečnost spotřebičů ve společnosti Solight.

Děti a elektronika: na prvním místě pravidla!, fotka

Zdroj: Dyson

Nenápadné, ale důležité nebezpečí představují také drobná elektronická zařízení, která jsou napájena tzv. knoflíkovými a mincovými bateriemi (miniaturní ovladače, kalkulačky, hodinky, elektrické svíčky atd.). Čísla pro ČR nejsou k dispozici, ale v USA skončí u lékaře po jejich spolknutí nebo vdechnutí každoročně až 2300 dětí. Zařízení s takovými bateriemi nikdy nepokládajte v dosahu malých dětí. 

Děti a elektronika: na prvním místě pravidla!, fotka

 

První pomoc – buďte vždy připraveni!

Pokud si už ani nepamatujete, kdy jste naposledy obsolvovali školení první pomoci a máte děti, je určitě načase osvěžit si znalosti. Například Český červený kříž provádí školení v první pomoci prostřednictvím svých Oblastních spolků. Školení jsou určena pro všechny věkové kategorie – od dětí v mateřských školách až po dospělé. Na projekt Výuka první pomoci dětí a mládeže plynule navazuje projekt Výuka první pomoci dospělých. Ceny kurzů se pohybují od 900 do 2900 Kč.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Děti a elektronika: na prvním místě pravidla! zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »