Pokojíček pro předškoláky

13.2.2009 | Jana Štichová | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

Děti potřebují místo, v němž mohou alespoň náznakem vytvářet variace různých prostředí. Z lehkých plastových kontejnerů, na nichž se dá sedět, si mohou postavit také třeba věž. Velmi rády využijí všech možností, kde si dokážou vystavět skrýše, domečky a bunkry, bohatě také uplatní veškeré lehké mobilní prvky.

Pokojíček pro předškoláky - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pro radost

Svou „schovku“ mají například pod postelí nebo také pod kulatým stolkem. Dítěti do čtyř let postačí pro hru a výtvarné práce malý stolek, později je již nezbytný kvalitní pracovní stůl, nejlépe s nastavitelnou pracovní deskou. Bude-li obohacen o zásuvky nebo kontejner, tím lépe. Pokud nemusíte bojovat s každým centimetrem, dejte přednost většímu stolu, alespoň 140 x 180 cm, nebo ještě lépe rohovému. Neprohloupíte, když budete dopředu počítat i s pozdějším umístění počítače.

Místo pro zábavu i pohyb

Od tří let by se dítě mělo již učit, že všechno nepatří na jednu hromadu do krabice, ale na určené místo. Dítě by mělo mít k dispozici dostatek regálů, zásuvek a skříněk, kam by mohlo ukládat zvlášť hračky, kreslicí potřeby, knížky a podobně. V místnosti by mělo být prostředí maximálně podporující umělecké a pohybové sklony dětí. Neměla by chybět plocha na kreslení ani malé místo na cvičení. Praktické a jistě vítané můžou být například: ribstol na zdi, houpačka ve dveřní zárubni nebo klouzačka z palandy. Mnoho zejména větších a nadnárodních řetězců dnes nabízí také různé houpací podložky (1 000 – 2 000 Kč), uzavírací a točící křesílka (1 500 – 3 000 Kč), stany iglú (kolem 200 Kč) a další „průzkumnické“  hračky, které ocení hlavně mladší roč­níky. Některé z nich se ovšem dají využít i pro oživení pokoje teenagera. 

Pokojíček pro předškoláky - foto, Hyperbydleni.cz

Palandy nejsou pro každého   

Samostatnou kapitolou mezi dětskými postýlkami jsou palandy. Výhodu efektivního využití prostoru, jehož nedostatek však v rodinném domě nebývá problémem, vyvažuje množství nevýhod. Dítěti na horním lůžku často komplikuje usnutí vyšší teplota (o 12 °C), dítě na spodním lůžku zase může obtěžovat prach uvolňovaný z matrace a lůžkovin  horní postele. V žádném případě by tedy nemělo být spodní lůžko palandy využíváno dítětem s nachlazením dýchacích cest nebo trpícím astmatem. Při častém nočním probouzení dítěte a návštěvách toalety přibývá riziko pádu při opakovaném lezení po žebříku.

Pokojíček pro předškoláky - foto, Hyperbydleni.cz

Schůdky se zábradlím

A konečně je tu i poměrně častý problém dětského nočního pomočování, které může přetrvávat až do sedmi let věku. Použití palandy v dětském pokoji podmiňuje také světlá výška místnosti. Vzdálenost horního lůžka od stropu místnosti by měla umožnit pohodlné a bezpečné sezení dítěte, lépe však dospělého, jehož výšky během času potomek pravděpodobně doroste. Pokud to okolí palandy a uspořádání pokoje dovoluje, je lepší volit k výlezu na horní lůžko strmé schůdky nežli žebřík a doplnit je zábradlím, třeba  provazovým.

Nové nápady

Kompromisním řešením využívajícím výhody palandy a zmírňujícím její nedostatky jsou dnes její modifikované verze. Postýlky dětí nejsou přímo nad sebou, ale v půdoryse se překrývají jen částečně, často v pravém úhlu, což zpravidla umožní i menší výšku horního lůžka a jeho snadnější dostupnost. V kombinaci s úložnými prostory nebo psacím stolem dochází k maximálně efektivnímu využití prostoru a vytvoření lákavého prostředí pro dětské hry.

Pokojíček pro předškoláky - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Pokojíček pro předškoláky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »