Zařizujeme dětský pokoj

26.2.2008 | Jana Štichová | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

Když přijdou do vašeho života a vaší domácnosti děti, je to ten nejhezčí dárek, který vám může osud přichystat. Následují příjemné starosti a jednou z nich je i jak vybavit jejich pokoj či pokojíček.

Zařizujeme dětský pokoj - foto, Hyperbydleni.cz

Nejmenší batolata a kojenci jsou pokud jde o vybavení a nábytek skutečně velmi skromní. Většinou si přejí prožít co nejvíce času s rodi­či a sourozenci. Pro začátek tedy stačí postýlka, police a třeba také přebalovací pult. Naši nejmenší odpočívají nejraději v soukromí, proto milují malé skrýše, kde mají pocit naprostého bezpečí. Není proto od věci jim nad postýlku umístit veselý baldachýn a okno jim zakrýt římskou roletou. Baldachýn může mít malá okénka, kam starostlivý rodič může čas do času nahlédnout. Naše batole také nebude mít strach z uzavřeného prostoru.

 

Postýlka podle trendu

Současným trendům odpovídá postýlka o rozměrech 140 x 70 cm na kolečkách s aretací, výsuvnými bočnicemi a výškově polohovatelným roštem. Z důvodu bezpečnosti nesmí být tyčky v postranicích dál než 7,5 cm od sebe a výsuvy by měly být konstrukčně zajištěny tak, aby s nimi větší dítě nemohlo manipulovat a skřípnout si prstíky. Kupujeme-li postýlku „z druhé ruky“, je vždy nezbytné opatřit novou matraci. Měla by být z antialergického přírodního materiálu, který se dá dobře prát. Některé postýlky jsou tak variabilní, že z jejich rozložených dílů můžeme sestavit dětský stůl a bočnice tvoří žebřiny k zavěšení šatů. Případně je možné po odstranění bočnic postýlku přestavět na lůžko pro starší dítě. Od tří let už by dítě mělo spát v posteli široké alespoň 90 až 140 cm. Postel by měla být dostatečně pevná, dlouhá i široká, alespoň 100 x 200 cm, ale pokud nám to prostor umožní, klidně i 120 až 140 x 220 cm. Ideální je lamelový rošt, je-li polohovací, tím lépe.

Kolébka nebo houpačka

Naše babičky mívaly prastarou a dobře osvědčenou kolébku, která plačícího potomka uklidňovala. Její funkce v moderní době převzala houpačka, neuškodí mít v pokojíku i pohodlné křeslo pro maminku. Dětský pokoj je ale i pro ty nejmenší místo plné her, a proto také batolata ocení, když mají kolem sebe hračky, které milují. Nyní se dostáváme k problematice podlahy. Jelikož se náš potomek bude většinu svého herního času šourat po zemi, je rozumné vybrat do jeho pokoje takovou krytinu, kterou můžete rychle vytřít. Velký koberec se v dětském pokoji neudržuje úplně snadno v dokonalé čis­totě, ale menší „hrací“ kobereček vaše dítě ocení, protože určitě touží po co největší pohodě. Pokojík by proto měl být především příjemný a útulný s přihlédnutím na praktickou stránku věci. Batolata milují veselé barvy, proto může mít kobereček na hraní výrazné barevné odstíny. Jinak ostatní barvy bychom měli sladit tak, aby pokojík zářil a přitom nebyl příliš agresivní. Základem je sytě modrý strop, připomínající večerní nebe, bílé stěny, na ostatních doplňcích červená, žlutá a oranžová.

Důležité osvětlení

Úplně malé dítě do šestého roku by mělo mít pokoj osvětlen tak, aby byl maximálně zamezen jeho přístup k elektrické části. Proto je lepší dát přednost stropním světlům nebo nástěnným lampám umístěným mimo dosah dítěte. I stůl, na kterém si hraje, je nejvhodnější nasvítit ze shora. Dáme-li však přeci jen přednost přenosnému svítidlu, pak je dobré využít drobná světýlka na baterii nebo alespoň transformované napětí 12 voltů. Ať zvolíme jakékoli svítidlo, v žádném případě by nemělo mít dítě šanci dostat se nějakým způsobem k elektrickému zdroji, což platí i pro zásuvky, které bychom měli chránit plastovými kryty. Rozmístění svítidel a intenzita světla by měly být funkční, aby byl v maximální míře osvětlen celý prostor. Věku dítěte přizpůsobujeme i design – vybavení pokoje. Stejně jako v jeho zařízení, tak i v osvětlení volíme veselejší barvy. Vhodná jsou halogenová světla doplněná různými ozdobami, aby dítě mělo pokoj veselý, barevný a dobře vidělo na své hry.

Zařizujeme dětský pokoj - foto, Hyperbydleni.cz

Pokoj plný her

Předškolní děti si svůj prostor samy zabydlují a jejich potřeby jsou najednou výrazně širší. Batolecí pokojík jim je už těsný a vy musíte pomýšlet na výraznou změnu místnosti, která jim pro příště bude sloužit k hraní těch nejrůznějších her. Potřebují místo, v němž mohou alespoň náznakem vytvářet variace různých prostředí. Z lehkých plastových kontejnerů, na nichž se dá sedět, si mohou postavit také třeba věž. Velmi rády využijí všech možností, kde si dokážou vystavět skrýše, domečky a bunkry, bohatě také uplatní veškeré lehké mobilní prvky. Svou „schovku“ mají například pod postelí nebo také pod kulatým stolkem. Dítěti do čtyř let postačí pro hru a výtvarné práce malý stolek, později je již nezbytný kvalitní pracovní stůl, nejlépe s nastavitelnou pracovní deskou. Bude-li obohacen o zásuvky nebo kontejner, tím lépe. Pokud nemusíte bojovat s každým centimetrem, dejte přednost většímu stolu, alespoň 140 x 180 cm, nebo ještě lépe rohovému. Neprohloupíte, když budete dopředu počítat i s pozdějším umístěním počítače. Od tří let by se dítě mělo již učit, že všechno nepatří na jednu hromadu do krabice, ale na určené místo. Dítě by mělo mít k dispozici dostatek regálů, zásuvek a skříněk, kam by mohlo ukládat zvlášť hračky, kreslicí potřeby, knížky a podobně. V místnosti by mělo být prostředí maximálně podporující umělecké a pohybové sklony dětí. Neměla by chybět plocha na kreslení ani malé místo na cvičení. Praktické a jistě vítané můžou být například: ribstol na zdi, houpačka ve dveřní zárubni nebo klouzačka z palandy. Mnoho zejména větších a nadnárodních řetězců dnes nabízí také různé houpací podložky (1 000 – 2 000 Kč), uzavírací a točící křesílka (1 500 – 3 000 Kč), stany iglú (kolem 200 Kč) a další „průzkumnické“ hračky, které ocení hlavně mladší ročníky. Některé z nich se ovšem dají využít i pro oživení pokoje teenagera.

 

Palandy nejsou pro každého

Samostatnou kapitolou mezi dětskými postýlkami jsou palandy. Výhodu efektivního využití prostoru, jehož nedostatek však v rodinném domě nebývá problémem, vyvažuje množství nevýhod. Dítěti na horním lůžku často komplikuje usnutí vyšší teplota (o 1-2 °C), dítě na spodním lůžku zase může obtěžovat prach uvolňovaný z matrace a lůžkovin horní postele. V žádném případě by tedy nemělo být spodní lůžko palandy využíváno dítětem s nachlazením dýchacích cest nebo trpícím astmatem. Při častém nočním probouzení dítěte a návštěvách toalety přibývá riziko pádu při opakovaném lezení po žebříku. A konečně je tu i poměrně častý problém dětského nočního pomočování, které může přetrvávat až do sedmi let věku. Použití palandy v dětském pokoji podmiňuje také světlá výška místnosti. Vzdálenost horního lůžka od stropu místnosti by měla umožnit pohodlné a bezpečné sezení dítěte, lépe však dospělého, jehož výšky během času potomek pravděpodobně doroste. Pokud to okolí palandy a uspořádání pokoje dovoluje, je lepší volit k výlezu na horní lůžko strmé schůdky nežli žebřík a doplnit je zábradlím, třeba provazovým. Kompromisním řešením využívajícím výhody palandy a zmírňujícím její nedostatky jsou dnes její modifikované verze. Postýlky dětí nejsou přímo nad sebou, ale v půdoryse se překrývají jen částečně, často v pravém úhlu, což zpravidla umožní i menší výšku horního lůžka a jeho snadnější dostupnost. V kombinaci s úložnými prostory nebo psacím stolem dochází k maximálně efektivnímu využití prostoru a vytvoření lákavého prostředí pro dětské hry. 

Zařizujeme dětský pokoj - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Článek Zařizujeme dětský pokoj zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »