Zařizujeme dětský pokoj

28.8.2007 | Jana Štichová | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

Když přijdou do vašeho života a vaší domácnosti děti, je to ten nejhezčí dárek, který vám může osud přichystat. Následují příjemné starosti a jednou z nich je i jak vybavit jejich pokoj či pokojíček.

Zařizujeme dětský pokoj - foto, Hyperbydleni.cz
Nejmenší batolata a kojenci jsou pokud jde o vybavení a nábytek skutečně velmi skromní. Většinou si přejí prožít co nejvíce času s rodiči a sourozenci. Pro začátek tedy stačí postýlka, police a třeba také přebalovací pult. Naši nejmenší odpočívají nejraději v soukromí, proto milují malé skrýše, kde mají pocit naprostého bezpečí. Není proto od věci jim nad postýlku umístit veselý baldachýn a okno jim zakrýt římskou roletou. Baldachýn může mít malá okénka, kam starostlivý rodič může čas do času nahlédnout. Naše batole také nebude mít strach z uzavřeného prostoru.

Postýlka podle trendu


Současným trendům odpovídá postýlka o rozměrech 140 x 70 cm na kolečkách s aretací, výsuvnými bočnicemi a výškově polohovatelným roštem. Z důvodu bezpečnosti nesmí být tyčky v postranicích dál než 7,5 cm od sebe a výsuvy by měly být konstrukčně zajištěny tak, aby s nimi větší dítě nemohlo manipulovat a skřípnout si prstíky. Kupujemeli postýlku „z druhé ruky“, je vždy nezbytné opatřit novou matraci. Měla by být z antialergického přírodního materiálu, který se dá dobře prát.

Variabilní postýlky


Některé postýlky jsou tak variabilní, že z jejich rozložených dílů můžeme sestavit dětský stůl a boč­nice tvoří žebřiny k zavěšení šatů. Případně je možné po odstranění bočnic postýlku přestavět na lůžko pro starší dítě. Od tří let už by dítě mělo spát v posteli široké alespoň 90 až 140 cm. Postel by měla být dostatečně pevná, dlouhá i široká, alespoň 100 x 200 cm, ale pokud nám to prostor umožní, klidně i 120 až 140 x 220 cm. Ideální je lamelový rošt, jeli polohovací, tím lépe.

Kolébka nebo houpačka


Naše babičky mívaly prastarou a dobře osvědčenou kolébku, která plačícího potomka uklidňovala. Její funkce v moderní době převzala houpačka, neuškodí mít v pokojíku i pohodlné křeslo pro maminku. Dětský pokoj je ale i pro ty nejmenší místo plné her, a proto také batolata ocení, když mají kolem sebe hračky, které milují. Nyní se dostáváme k problematice podlahy.

Zařizujeme dětský pokoj - foto, Hyperbydleni.cz

Pro hraní na zemi


Jelikož se náš potomek bude většinu svého herního č­asu šourat po zemi, je rozumné vybrat do jeho pokoje takovou krytinu, kterou můžete rychle vytřít. Velký koberec se v dětském pokoji neudržuje úplně snadno v dokonalé čistotě, ale menší „hrací“ kobereček vaše dítě ocení, protože určitě touží po co největší pohodě. Pokojík by proto měl být především příjemný a útulný s přihlédnutím na praktickou stránku věci. Batolata milují veselé barvy, proto může mít kobereček na hraní výrazné barevné odstíny. Jinak ostatní barvy bychom měli sladit tak, aby pokojík zářil a přitom nebyl příliš agresivní. Základem je sytě modrý strop, připomínající večerní nebe, bílé stěny, na ostatních doplňcích červená, žlutá a oranžová.

Důležité osvětlení


Úplně malé dítě do šestého roku by mělo mít pokoj osvětlen tak, aby byl maximálně zamezen jeho přístup k elektrické části. Proto je lepší dát přednost stropním světlům nebo nástěnným lampám umístěným mimo dosah dítěte. I stůl, na kterém si hraje, je nejvhodnější nasvítit ze shora. Dámeli však přeci jen přednost přenosnému svítidlu, pak je dobré využít drobná světýlka na baterii nebo alespoň transformované napětí 12 voltů.

Bezpečí


Ať zvolíme jakékoli svítidlo, v žádném případě by nemělo mít dítě šanci dostat se nějakým způsobem k elektrickému zdroji, což platí i pro zásuvky, které bychom měli chránit plastovými kryty. Rozmístění svítidel a intenzita světla by měly být funkční, aby byl v maximální míře osvětlen celý prostor. Věku dítěte přizpůsobujeme i design – vybavení pokoje. Stejně jako v jeho zařízení, tak i v osvětlení volíme veselejší barvy. Vhodná jsou halogenová světla doplněná různými ozdobami, aby dítě mělo pokoj veselý, barevný a dobře vidělo na své hry.


Text: Jana Štichová

Foto: Lokki

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 19

Diskuze

Článek Zařizujeme dětský pokoj zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »