Máme doma školáka

28.8.2007 | Jana Štichová | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

Nastane doba, kdy váš potomek vyrazí do školy. Bude mít mnoho nových povinností a starostí a vy s ním, protože nastává další kolo přestavby dětského pokoje. Prvňáčci ještě dělají úkoly v kuchyni u jídelního stolu pod dohledem maminky.

Máme doma školáka - foto, Hyperbydleni.cz

Zhruba od třetí třídy už je však z vašeho školáka téměř zcela samostatné dítě, které si sice ještě hraje, ale také už má své ambice. Jak ve sportu, tak v různých kroužcích. Potřebuje tedy pořádný psací stůl, dnes už nejlépe v blízkosti zásuvky pro počítač, více úložných prostor na knihy do školy i knihy vlastní, na sportovní potřeby a také ještě na některé hračky.

Osobní prostor


Školák chce své kamarády přivítat ve vlastním, ale důstojném prostředí, kde by přesto mělo zůstat dostatek místa pro různé hry. Spaní v přísně oddělené zóně, kam se hned tak někdo nedostane, děti také rádi ocení. Pracovní či psací stůl by měl být blízko denního světla a umístěný tak, aby dítě pokud možno vidělo na dveře a mělo přehled o celé místnosti. Dítěti pro začátek klidně postačí pracovní deska 100 krát 75 cm, důležitá je její správná výška.

Rychlý růst


A protože děti rychle rostou, a zařízení by mělo minimálně několik let vydržet, jsou ideální sestavy, které rostou s dítětem. Lze nastavovat výšku i sklon stolu či pracovní desky i židle. Vrátí se tak počáteční vyšší investice a máme vystaráno i v jeho studentském věku. Pokud tomu tak není, bude třeba dospívajícímu potomkovi pořídit výškově vyhovující stůl se židlí. A protože s věkem přibývá učení, tím rostou i nároky na prostor. Základem by měla být dostatečně velká pracovní plocha. Tu lze rozšířit pomocí přídavných rohů a stolků včetně toho na počítač. Při jeho umístění bychom měli dodržet několik nezbytných zásad. Na monitor by nemělo dopadat přímé slunce a nemělo by se v něm odrážet světlo z místnosti. Jako nejideálnější se pro umístění počítače jeví rohový pracovní stůl.

Židle je klíčová


Kvalitní židle je pro zdravý vývoj dítěte minimálně stejně důležitá jako pracovní stůl. Šetřit bychom na ní tedy rozhodně neměli. Zásada je, že dítě by mělo dosáhnout chodidly buď na zem, nebo na pevnou opěru nohou. Ideální dětská židle má nastavitelný sedák i podpěru pro nohy. Ta pak dítěti poslouží opravdu od batolecího věku až po ukončení základní školní docházky, tedy do patnácti let. Pro děti staršího školního věku není od věci pořídit židli i s nastavitelným opěrákem a područkami.

Úložné prostory


Chybět nesmí ani dostatečné úložné prostory – police, zásuvky, boxy apod. V malých dětských pokojích oceníme nábytek na kolečkách, které umožňují jeho přesun a jinou podobu může mít pokoj přes den a jinou v noci. Téměř každé dítě i teenager jsou rádi za nástěnku. Větší děti už ve svém pokoji ocení pohodlné křeslo. Některé z nich věnují spoustu času knihám či poslechu hudby. U starších dětí, dětí školou povinných, se může osvětlení pokoje přizpůsobit jejich přání, nebo tam ponecháme osvětlení klasické. V každém případě bychom měli brát zřetel na to, že dítě školou povinné bude potřebovat mít především dobře osvětlený pracovní stůl.

Noční stolek


Důležité je i osvětlení u postele, které je dobré pro čtení před spaním. Taková lampa se dá umístit buď na stěnu za postel, nebo na noční stolek. Rovněž je možné využít osvětlení s výkyvným ramenem, které je opět upevněno ke stěně. Nesmíme zapomenout ani na prostor, který dítě bude využívat k hrám či svým koníčkům. Starší děti jsou už natolik samostatné, že si s pokojem umí poradit sami. Je však potřebné myslet na to, že dětský pokoj by měl počítat s místem pro práci, odpočinek a zároveň poskytovat úložný prostor na osobní věci. Důležité je i barevné ladění. Červená, bílá a dřevo tvoří rozumný mezistupeň mezi dětským a studentským pokojem.

Máme doma školáka - foto, Hyperbydleni.cz

Sourozenecký kompromis


Problémem může být uspořádání dětského pokoje, který sdílejí sourozenci s velkým věkovým rozdílem, a tím jinými požadavky. I při dnešní nabídce je zřejmě nejtěžší skloubit soužití batolete a dítěte školního věku. Potřeby dvou školáků, byť jeden je na základní a druhý na střední škole, jsou si bližší. Středoškolák i batole mají své potřeby, které je pro jejich zdravý vývoj dobré respektovat. Diskuse s dětmi, nebo aspoň se starším z nich je nutná. Nábytek musí být nejen hezký, ale i funkční a praktický pro obě děti. Při soužití batolete a školáka je asi nejdůležitější dostatek volné plochy na podlaze na hraní. Pokud nechceme koberec, je třeba zvolit teplý a snadno udržovatelný povrch. Zapomeňme na dlažbu, lité stěrky a kvůli údržbě i přírodní dřevo. Každé z dětí by mělo mít v pokoji aspoň opticky oddělený kout. Nepřežeňme to však s různými miniprostory, kde se mohou děti cítit stísněně. Vyvarujme se nestabilních a příliš vysokých kusů nábytku a také ostrým hranám. Věci školáka by pak měly být umístěny mimo dosah menšího dítěte, nejlépe v uzamykatelných skříňkách.

Text: Jana Štichová

Foto: LokkiDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 21

Diskuze

Článek Máme doma školáka zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »