Jak udržet záclony zářivě bílé

15.10.2012 | Monika Kovačková | Bytový textil | Komentářů 0 |

Ačkoli nejrůznější žaluzie a rolety představují v současnosti modernější způsoby zastínění a ochrany soukromí, záclony se stále těší velké oblibě, neboť plní především dekorativní funkci a proměňují interiéry v útulné domovy.

Jak udržet záclony zářivě bílé - foto, Hyperbydleni.cz

K záclonám přistupujeme jako k poměrně trvanlivému bytovému textilu a od toho se mnohdy odvíjí i naše péče o ně, která je obvykle omezena na jejich občasné vyprání v pračce. Proto není divu, že se po čase musíme smířit s jejich zešednutím nebo zežloutnutím. Pokud však chcete, aby vaše záclony i po letech zářily sněhově bílou, věnujte jim tu správnou péči.

Jak udržet záclony zářivě bílé, fotka

 

Za nevzhlednou změnu barvy záclon mohou především usedající prachové částice, kouř, mastnota a sluneční záření. Praktickým pomocníkem při bělení textilu je podomácku vyrobený roztok vody a soli. Můžete použit klasickou kuchyňskou sůl (ve třech litrech vody rozpusťte přibližně jednu polévkovou lžíci soli), nebo si můžete pořídit speciální bělící sůl na záclony. Záclony ideálně venku vyklepejte a ponořte je přibližně na 3 hodiny do solné lázně ještě před vypráním.

Jak udržet záclony zářivě bílé, fotka

 

Základem sněhobílé záře je šetrné praní. Záclony vložte do bubnu složené, aby se při praní příliš neničila vlákna. Teplota praní záleží na materiálu záclon – doporučovaná teplota je 30 nebo 40 stupňů. Zvolte program s předpírkou a nejnižší počet otáček při ždímání. Do hlavního praní můžete přidat prací bělící prostředek; do posledního máchání pak přilijte aviváž pro svěží vůni a škrob na záclony pro dokonalý tvar. Raději nepoužívejte změkčovadlo – vlákna by mohla ztratit svůj původní tvar a pevnost.

Jak udržet záclony zářivě bílé, fotka

 

Záclony jsou vyráběny z velmi jemných tkanin, a tak jsou náchylné k opotřebení, proto je raději nežehlete, ale ještě za vlhka pověste zpátky na okno. Tak se záclony krásně vypnou a nebudete se muset potýkat s nevzhlednými záhyby a pomačkáním. Pokud jste přeci jen zvyklí záclony žehlit, nastavte žehličku na nejnižší možnou teplotu.

Díky šetrné péči budou záclony jako nové po dlouhá léta.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Jak udržet záclony zářivě bílé zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »