Závěsy jsou znovu v módě

2.2.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Bytový textil | Komentářů 4 |

Bez textilií se interiér neobejde. Patří k nim samozřejmě také závěsy, které v uplynulých letech byly leckde nuceny ustoupit poněkud do pozadí. Minimalistické interiéry se bez nich totiž často obešly. Teď se s velkou slávou vracejí.

Závěsy jsou znovu v módě - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jde vlastně o jeden z nejstarších způsobů dekorací, jež zároveň vždy plnily roli zastínění a ochrany soukromí. Interiéru dodají měkkost a útulnost, dovedou ale také tlumit hluk a pohlcovat zvuky. Nelze podceňovat ani jejich význam pro tepelnou pohodu v místnosti, k níž přispívají také prostřednictvím barev. Pomocí studených či teplých tónů lze totiž opticky upravit teplotu v místnosti až o sedm stupňů Celsia dolů či nahoru. Díky nepřebernému množství barev, vzorů a textur totiž dokážou jednoduše a rychle změnit tvář bytu k nepoznání, jsou jakousi třešničkou na dortu. Naštěstí dnes už není nutné (až na funkční výjimky) se striktně držet dříve platných pravidel o tom, který typ látky se kam hodí, takže veškerý dostupný sortiment lze aplikovat podle osobního vkusu a konkrétních priorit. Závěsy mohou být prakticky z jakéhokoliv materiálu: lehoučkého povlávajícího, polyesteru, přírodního hedvábí či viskózy, z těžší a tužší bavlny i lnu, z bytelné žinylky či důstojného brokátu a damašku. Použít lze také tafty, satény, samet či krep. Lišit se mohou matem a leskem, oblíbené jsou moaré efekty a vetkaná kovová vlákna. Efekt vhodně zvolené barvy a dekoru podpoří forma aplikace, typ řasení, způsob zavěšení, délka, doplňkové prvky v podobě konzolí, koncovek a dalších...

 

Závěsy jsou znovu v módě, fotka

 

Uměřená klasika

Osvědčená logika velí kombinovat pouze látky v návazném barevném spektru, se střídmým používáním dekorů. Ať už si zvolíte minimalistické ladění tón v tónu, nebo opravdu výrazné barvy a vzory, vždy je nutné se pohybovat pouze v mezích uměřenosti. Závěsy mohou ladit s kobercem, nábytkem, barvou na stěnách nebo pouze s doplňky, například v podobě polštářků. Za zmínku stojí trend posledních let, a sice bytový textil v "zimní" a "letní" variantě. V praxi to znamená, že pro jaro a zejména léto, kdy je žádoucí interiér chladit, volíme textilie ve studenější barevnosti, chladnější části roku - podzim a zimu – se zase snažíme barevně proteplit. Není přitom nutné mít dvojí závěsy, stačí vsadit na oboustranně potištěné tkaniny.

 

Závěsy jsou znovu v módě, fotka

 

Barevné a vzorové hýření

Kontrastem k první variantě jsou řešení, která počítají s kombinací v podstatě nekombinovatelného. Nejde jen o přemíru zdánlivě nekompatibilních barev, ale zejména o vzory a struktury, které se kromě závěsů mohou různou měrou a v řadě variant opakovat například na záclonách, čalounění, polštářích, přehozech, lůžkovinách či dokonce na tapetách. Takové „úlety“ však požadují skutečně odborný cit pro vyznění celku a zřídkakdy se výsledný efekt a hlavně soulad podaří dosáhnout prostřednictvím laického přístupu. Překročení únosné meze se však lze vyhnout například i tím, že vsadíte na nákup textilií v jednom obchodě. Výrobci nám situaci usnadňují i produkcí různě bohatých setů, jejichž prvky spolu vzájemně ladí.

 

Závěsy jsou znovu v módě, fotka

 

Vítězství funkčnosti

Díky nejnovějším technologiím si lze pořídit závěsy nejen v nešpinavé úpravě, ale například i nehořlavé. Příslušný žáruvzdorný materiál je vetkán přímo do textilie, takže při eventuálním požáru se jen seškvaří a nehrozí zapálení ostatního vybavení. Výhodou jsou také materiály se zatemňující úpravou, takzvaný black-out, které nepropouštějí světlo a odrážejí sluneční paprsky. Efekt je výsledkem nanesení takzvaného „zátěru“ na rubovou stranu potištěných nebo barvených tkanin. Vrstva zamezí nejen pronikání světla, ale také hluku a tepla. Pozor na záměnu s méně účinnými takzvanými dim-outy (polopropustné). Lze se setkat také s pojmem částečný blackout, pod nímž se skrývají materiály složené ze dvou vnějších barevných vrstev, mezi nimiž je jedna vrstva zatemňovací. Závěsy s dolním lemem zatíženým oluvkem patří už ke standardní nabídce.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Linie DesignDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Aneta: Ahoj Eliško moc děkuji za...< Odpovědět

Eliška: Nevím jestli je to ještě...< Odpovědět

Aneta: Ahoj,prosím neznáte...< Odpovědět

marika: Některé závěsy jsou opravdu...< Odpovědět

počet příspěvků: 4

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »