Kobercová geometrie, romantika i klasika

30.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Bytový textil | Komentářů 0 |

Koberec sice v praxi bývá jedním z posledních zařizovacích předmětů, ovšem o tom, jak bude vypadat, tedy o jeho barvě, vzoru, velikosti i tvaru je dobře přemýšlet už od začátku vybavování místnosti. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že koberec vybíráme ze všeho nejdřív. Ostatně ne nadarmo Arabové tvrdí, že k zařízení bytu naprosto stačí pouhý koberec.

Kobercová geometrie, romantika i klasika - foto, Hyperbydleni.cz

 

Je jasné, že určujícím kritériem je vzhled, konkrétně barva a vzor. Především barvy totiž určují vzhled celé místnosti a velmi významně ovlivňují náladu člověka. Obecně lze vycházet z toho, že tmavé odstíny a výrazné vzory prostor opticky zmenšují a zútulňují, i když na optimismu nepřidají. Světlé s nenápadnou kresbou zase mysl povzbudí, místnost rozjasní, přidají jí na rozměru a dovolí prosadit se jiným výrazným prvkům interiéru, například nábytku nebo nápaditému ztvárnění stěn. Červená, oranžová, odstíny žluté a hnědé dokážou dodat pokoji teplo a slunce, studené barvy jako modrá, zelená a šedá jsou zase schopny prostředí pocitově zchladit. Pozor je nutné dávat také na intenzitu barev, příliš agresivní tóny mohou totiž být až nepříjemné a způsobovat nervozitu. Barevnost a vzor koberce je také třeba přizpůsobit typu podlahové krytiny. Ve velkých místnostech může kusový koberec kromě role estetické a izolační sehrát i úlohu optického předělu.

 

Kobercová geometrie, romantika i klasika, fotka

 

Písek, tráva, dřevo

Jak ukázal veletrh bytového textilu Heimtextil 2010 ve Frankfurtu nad Mohanem, trendy se příliš nezměnily. Stálicí zůstávají koberce s geometrickými tvary, kruhy, čtverci, proužky či oblouky inspirované mnohdy kubismem a futurismem. Prosazují se rovněž kaligrafické tisky, které jsou jakousi reminiscencí na japonskou kulturu. Uplatnění nacházejí výrazné květinové vzory nebo dekory ve stylu přírodnin, jako jsou písek, tráva, kámen, dřevo či hlína, či osvědčené zvířecí motivy. Na oblibě neztratila ani klasika, která těží ze složitých vzorů, jak si je pamatujeme z domovů našich prarodičů: ornamenty v podobě krajek či výšivek, barokní a orientální vzory… vše nejen v osvědčených temnějších, těžších tónech, ale i se svěžím závanem moderních odstínů, například kávy latté. Hodně v kurzu jsou plastické efekty založené na různé výšce vlasu nebo vycházející z kombinace vlněného filce s klasickou vpichovanou technologií.

 

Kobercová geometrie, romantika i klasika, fotka

 

Vlna, akryl, kůže i křišťály

Dlouhá životnost a pružnost, to jsou vlastnosti, díky nimž je stále materiálem číslo jedna vlna. A to i přes to, že syntetická vlákna jako akryl či polyester, přece jen lépe odolávají nečistotám. Také se lépe barví, takže jejich paleta je mnohem širší, ale zase časem žmolkovatí a nemají takovou výdrž. Pokud jde o materiály, koberce se vyrábějí také z bavlny, přírodního i umělého hedvábí, kokosových vláken, kozí srsti, papír nebo mořské trávy, sisalu, lnu, dokonce i z koňských žíní. Na trhu jsou i produkty z takzvaných čistých vláken odolných špíně odpuzujících prach, například s příměsí teflonu, jež ocení zejména lergici. Kromě toho se však v poslední době nabídka rozšířila o vpravdě luxusní kousky, například v podobě vzhledově výjimečných ručně vyráběných koberců z kvalitní hovězí, ovčí či krokodýlí kůže.

 

Kobercová geometrie, romantika i klasika, fotka

 

Lze je přirovnat k jakémusi patchworku sešívanému z kousků různé velikosti a barev, jehož výsledkem jsou geometrické nebo jiné vzory. Švy mohou být dokonale skryté, nebo záměrně viditelné a dekorativní. Spojením různě opracovaných druhů materiálu (hladké a osrstěné kůže) se docílí plasticita, zajímavé vzhledové obohacení představují stylové metalické odlesky. Trh nabízí také koberce pletené z kožených proužků. Pevnost a odolnost všem koženým produktům dodává podlepení celistvým kusem kůže nebo podšití plstěnou textilií. Úchvatné jsou také „chlupáče“ s různými typy obšívek a bordur z pravé kůže a s dekorací v podobě vkládaných kovových destiček. Ovšem skutečnou lahůdkou jsou koberce zdobené třpytivými křišťály Swarovski.

 

Kobercová geometrie, romantika i klasika, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Alax, Caroli, Optimal designDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kobercová geometrie, romantika i klasika zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »