Co všechno chtít od nové pračky?

1.2.2012 | Monika Kovačková | Bílá technika | Komentářů 0 |

Jelikož vývoj technologií směřuje nezadržitelnou rychlostí kupředu, můžete od domácích spotřebičů vyžadovat nadstandardní funkce, a to za příznivé ceny. Proto byste se při nákupu nové pračky neměli spokojit pouze s tím, že dobře vypadá a podle všeho i funguje. Zameřte se na kvalitu všech jejích částí a funkcí a dejte přednost modelům s užitečnými vychytávkami, které oceníte při každém praní.

Co všechno chtít od nové pračky? - foto, Hyperbydleni.cz

Sladění s prostorem

Pokud si vybíráte pračku, musíte samozřejmě dopředu vědět, kam ji umístíte. Pokud si pračku kupujete již do zařízeného interiéru, vybírejte z typů volně stojících – dodatečné vestavění pračky je poměrně náročným procesem. Výhodou volně stojících praček je, že je můžete umístit těměř kamkoli; pračky zabudované zase lépe plní nároky na kompaktní, sladěný prostor.

 

Co všechno chtít od nové pračky?, fotka

 

Popřemýšlejte i nad způsobem plnění pračky. Pračky s předním plněním vyžadují dostatečný přední prostor, aby jste je mohli pohodlně dokořán otevřít. Proto se pračky s vrchním plněním, které se navíc vyrábějí poměrně úzké, zdají být prostorově úspornější – opak je ale pravdou: pračky s předním plněním se totiž mohou pyšnit skvělým odkládacím prostorem například pro koš s prádlem, prací prášky a další nezbytnosti, které k praní potřebujete. Navíc se do těchto typů praček snáze dostanete a na své prádlo během procesu praní vidíte.

 

Co všechno chtít od nové pračky?, fotka

 

Na trhu je dnes velké množství praček od známých i neznámých výrobců, přičemž známá značka není automatickou zárukou kvality a naopak. Navíc i v rámci nabídky jednoho výrobce se můžete setkat s modely, které se výrazně liší nejen cenou, ale i kvalitou, proto je ideální, zjistíte-li si recenze na pračku od spotřebitelů, kteří si ji již zakoupili.

Úspora

Bezpochyby si pořiďte pračku, která vyniká nízkou spotřebou vody a energie. Šetření v těchto oblastech však nesmí jít na úkor kvality praní. Praktické jsou pračky s tzv. šestým smyslem, který zajistí, že každý konkrétní druh oblečení je vyprán dokonale, a to s maximální úsporou vody i energie. Pokud pračku často zapínáte poloprázdnou, obhlídněte i vnitřní konstrukci pračky, především velikost jejího bubnu. Perete-li menší várky prádla, vyberte si model pračky s menším bubnem a nízkou spotřebou vody. Abyste se i v takovém případě vyhli problémům s nedostatečně vymáchaným prádlem, nabízejí moderní typy užitečnou fuknci zvanou sensitive program, jenž zvýší množství máchání a zaručí tak, že na vypraném prádle nezůstanou zbytky pracího prostředku. Voda je živel, a to platí i o vodě v pračce. Pokud se chcete bezpečně vyhnout všem nehodám a kolizím, ke kterým při praní může dojít, upřednostněte pračku s aqua – alarmem, který vás na možné nebezpečí včas upozorní.

 

Co všechno chtít od nové pračky?, fotka

 

Snadné ovládání

Při výběru pračky si všímejte také ovládacího panelu. Od prodejce si způsob ovládání pračky nechte ukázat: pokud je složitý a musíte se proklikat velkým množstvím tlačítek, poohlídněte se po jiném typu. Nejideálnější jsou přístroje, které jsou vybaveny intuitivním ovládáním.
 

 

Co všechno chtít od nové pračky?, fotka

 

Jedním takovým důležitým tlačítkem je množství otáček. Čím větší je množství otáček za minut, tím bude vlhkost vypraného prádla menší. Standardní pračky disponují až 800 otáčkami za minutu, modernější verze dosahují až 1800 otáček za minutu. Vyšší počet otáček výrazně zkracuje dobu sušení vypraného prádla, je však nevhodný pro jemné prádlo, u nějž způsobuje zbytečné pomačkání a prádlo se tak rychleji opotřebovává.
 

Ačkoli se přihrádky na prací prášek, tablety a aviváže zdají být zdrojem čistoty, ve skutečnosti jsou mnohdy semeništěm bakterií. Proto si pořiďte pračku, u niž tuto přihrádku snadno vyndáte a čas od času ji umyjete. Opravdovou vychytávkou jsou v tomto směru pračky s přihrádkou s antibakteriálním povrchem.
 

Co všechno chtít od nové pračky?, fotka

 

Při nákupu se nezapomeňte poptat i na míru hlučnosti pračky, abyste pak nebyli překvapeni, jakého hlučného pomocníka jste si pořídili. Úplně bezhlučnou pračku sice nenajdete, ale můžete si vybrat tu, jež při své práci nebude ohlušující. Hlučnost si ohlídejte především, chcete-li pračku zabudovat do kuchyňské linky a nebudete moci ji po dobu praní v místnosti uzavřít.

Cena praček

Cena poměrně kvalitních praček se pohybuje v rozmezí od deseti do dvaceti tisíc korun. Za nadstandardní funkce si však můžete zaplatit i více než čtyřicet tisíc, zatímco jednodušší typy či standardní pračky v akcích či ve slevách se vám podaří sehnat i za méně než deset tisíc.

Jelikož praní prádla je pravidelnou povinností, snažte si ji výběrem správné pračky co nejvíce usnadnit a zpříjemnit. 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Co všechno chtít od nové pračky? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »