Výhody domácí vinotéky

27.1.2012 | Monika Kovačková | Bílá technika | Komentářů 2 |

Snem každého milovníka vín je vlastnit vinný sklípek, v němž by se svým pokladům mohl plně věnovat a hýčkat si je. V bytech je uskutečnění této představy nemožné a ani domy s rozlehlými sklepy nemusí mít předpoklady pro správné uskladnění vína. Nejlepším řešením je domácí vinotéka, která dokonale imituje prostředí pravých vinných sklepů, a tím vínům poskytuje vhodné podmínky jak pro uskladnění, tak i dozrávání.

Výhody domácí vinotéky - foto, Hyperbydleni.cz

Podmínky skladování vína

Víno by mělo být uskladněno na suchém a tmavém místě, přičemž ideální teplota pro pomalé dozrávání, které je zárukou vytříbené chuti, se pohybuje v rozmezí 10 a 14°C. Optimální musí být i vlhkost vzduchu. Vysoká vlhkost vzduchu podporuje vznik a šíření plísní, které by snadno poškodily korkovou zátku; nízká vhlkost zase způsobuje postupné vysoušení korku – v obou případech korek přestává dokonale těsnit a vzduch vniká do láhve, čímž se víno pomalu kazí. Prevencí proti vysušené korkové zatce, která by póry propouštěla vzduch, je i horizontální poloha láhve, díky které korek zůstane stále vlhký. Důležité je také víno nevystavovat otřesům a zbytečnému přemisťování, které by narušilo vazbu buketních látek.

 

Výhody domácí vinotéky, fotka

 

Domácí vinotéka

Víno potřebuje opravdu kvalitní péči a specifické podmínky, jichž dosáhnout je celkem tvrdý oříšek. Tak pokud chcete zakusit symfonii vinných chutí, pořiďte si domácí vinotéku, díky které budete mít příchuť vinného sklípku na dosah ruky.

 

Výhody domácí vinotéky, fotka

 

Teplota

Když už jste se rozhlodli pro investici do domácí vinárny, zvolte takový typ, který vytvoří adekvátní klimatické podmínky různým druhům vína. Každý druh vína vyžaduje jinou skladovací teplotu, a proto si vyberte specializované boxy, ve kterých budete moci nastavit různorodou vnitřní teplotu. Obecně si můžete vybrat ze dvou druhů. Tzv. temperované vinotéky bývají rozděleny zpravidla na dvě nezávislé části se samostatnými termostaty, jimiž můžete nastavit teplotu obvykle v rozsahu 5-15°C. Moderní vinotéky jsou pro snadnou regulaci teploty vybaveny digitálním dotykovým displejem a digitálním ukazatelem teplot. V některých boxech je v jednotlivých zónách vyznačen i druh vína, kterému konkrétní umístění vyhovuje. Vychytávkou některých vinoték je i speciální police, v které víno dosáhne přesné konzumační teploty. Oblíbené jsou dále klimatizované vinotéky, které umožňují nastavit pouze jednu vnitřní teplotu, přičemž se teplejší vzduch, který vyhovuje především červeným vínům, drží nahoře, zatímco se chladnější vzduch vhodný pro vína bílá koncentruje dole. Klimatizované vinotéky mají ventilátory, díky nimž boxem cirkuluje vzduch. Aby byl tento vzduch zbaven všech nežádoucích mikroorganismů, je důležité, aby byl ventilátor opatřen kvalitním filtrem s aktivním uhlíkem.

 

Výhody domácí vinotéky, fotka

 

Vlhkost

Jak bylo řečeno, vína musí být uskladněna v takové vlhkosti, v níž korek nevysychá ani neplesniví. Ideální je vlhkost vzduchu mezi 60-75%, kterou domácí vinotéky bez problémů zajistí.

Světlo

Víno by mělo být co nejvíce chráněno před osvětlením, a proto pokud se rádi kocháte pohledem na víno a chcete si pořídit typ s průhlednými dvířky, dbejte na to, aby sklo mělo UV filtr, ale i s ním vinotéku slunečnímu záření nijak nevystavujte. Pro skvostnou podívanou si můžete pořídit police s nastavitelnou výškou a sklonem; nejpraktičtější jsou police výsuvné.

 

Výhody domácí vinotéky, fotka

 

Cena

I když vlastní vinotéka vyvolává představu luxusu a přepychu, jde o finančně dostupný kousek. Její cena se pohybuje přibližně od dvou tisíc korun, ale může vystoupat až nad sto tisíc – samozřejmě záleží na velikosti, kvalitě a nadstandardním vybavení. Pokud nechcete obyčejné chladící boxy, ale kvalitnější malé vinotéky, připravte si přibližně deset tisíc korun. Můžete si vybrat vinotéky vestavěné nebo samostatně stojící, a to ve všech možných velikostech, provedeních a materiálech. Při nákupu nevybírejte pouze podle designového provedení a objemu, ale zaměřte se také na spotřebu elektrické energie a hlučnost, aby jste svého výběru později nelitovali.

 

Výhody domácí vinotéky, fotka

 

S domácí vinotékou si do svých domovů přenesete kousek nezaměnitelné atmosféry krásných vinic a budete si moci vychutnávat jejich dary v dokonalé kvalitě.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

MichalKot: Dobrý den. Máte někdo...< Odpovědět

MichalKot: Dobrý den. Máte někdo...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »