Co se skrývá za slovem „mikrovlnná trouba“?

19.1.2012 | Monika Kovačková | Bílá technika | Komentářů 0 |

Mikrovlnná trouba je nejběžněji užívaným a nejrychlejším elektrickým přístrojem pro přípravu a tepelnou úpravu pokrmů. Přesto jen málokdo ví, na jakých principech funguje. Tento nepostradatelný pomocník našich domácností navíc vznikl jaksi omylem a dodnes je opředen řadou mýtů a pověr.

Co se skrývá za slovem „mikrovlnná trouba“? - foto, Hyperbydleni.cz

Historie

Jako první popsal mikrovlnné záření Čech - Augustin Žáček, profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, a to již v roce 1924. K objevu tepelných účinků mikrovlnné energie na některé látky došlo však až v roce 1946. Tohoto objevu nečekaně dosáhl doktor Percy Spencer při svém výzkumu radarů. Netrvalo dlouho a na základě tohoto zjištění byla vyrobena první mikrovlnná trouba, která by však dnešní hospodyňky příliš nenadchla: vážila totiž neuvěřitelných 340 kg a byla vysoká 165 cm. A jak to tak bývá, vědci započali pracovat na menších a levnějších modelech pro praktické použití. Mikrovlnné trouby zaplavily americký trh v 70. letech; již v 90. letech byly téměř nutností i v každé evropské domácnosti. Od té doby prodělaly mnoho technických i materiálních vylepšení. Dnešním hitem jsou multifunkční mikrovlnky se zabudovaným toustovačem či pecí na pizzu.

 

Co se skrývá za slovem „mikrovlnná trouba“?, fotka

 

Tajemství mikrovlnné trouby

Mikrovlny jsou elektromagnetické vlny s frekvencí v rozsahu 300 MHz až 300 GHz. Mikrovlnná trouba pracuje s elektromagnetickým zářením s frekvencí 2,45 GHz, tedy 2,45 milliardy kmitů za vteřinu, tj. s vlnovou délkou 12,24 cm. Mikrovlny jsou absorbovány především molekulami tuků, cukrů a vody. Tím je zrychlen pohyb molekul, což způsobuje šíření tepla. Teplo se šíří pouze uvnitř pokrmu; stejně tak je mikrovlnné záření vyzařováno pouze do ohřívacího prostoru trouby, ze kterého díky kovovému povrchu nemůže uniknout. Mikrovlny se od kovových stěn i dveří s kovovou mřížkou odrážejí a zasahují jídlo. Proto trouby zpravidla obsahují otočný podnos, který zajišťuje, že kmity procházejí různými místy pokrmu, tedy že pokrm je rovnoměrněji ohříván. Naopak materiály, jako je sklo, porcelán, keramika, papír a některé plasty, dokáží mikrovlny procházet, aniž by je zahřívaly. Proto je nádobí vyrobé z těchto materiálů vhodné a bezpečné pro použítí při vaření a ohřívání v mikrovlnné troubě.

 

Co se skrývá za slovem „mikrovlnná trouba“?, fotka


 

Strach ze záření

Slovo „záření“ s sebou nese negativní konotace - zpravidla si pod tímto pojmem představíme něco škodlivého a zdraví nebezpečného. Řada výzkumů na toto téma potvrdila, že mikrovlny mají na jídlo pouze tepelné účinky, ne jiné. Nedochází tedy k žádným změnám uvnitř molekul (k těm je třeba ionizující záření, zatímco mikrovlny jsou zářením neionizujícím), dochází pouze k jejich ohřátí. Výsledkem vaření v mikrovlnné troubě je naopak zdravější jídlo. Díky krátké době přípravy si potraviny zachovají svoji výživnou hodnotu i čerstvou chuť. Sice dochází k jisté ztrátě vitaminů, aminokyselin či bílkovin, které se však nevyhnete ani při jiných způsobech přípravy pokrmů.

 

Co se skrývá za slovem „mikrovlnná trouba“?, fotka

 

Mikrovlnné trouby tak nabízejí bezpečné a pohodlné vaření, které je navíc časově i energicky velmi úsporné.
 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Co se skrývá za slovem „mikrovlnná trouba“? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »