Nádobí z myčky jako ze žurnálu

14.1.2012 | Monika Kovačková | Bílá technika | Komentářů 0 |

Mytí nádobí je chtě nechtě naší každodenní povinností. Tento pro mnohé nepříjemný úkol nám do velké míry usnadňují myčky nádobí, které se díky svým výhodám staly součástí mnoha domácností. Moderní myčky spotřebují oproti ručnímu mytí pouze čtvrtinu vody a za rok dokážou ušetřit až tři týdny našeho času. Aby i nadále fungovaly tak, jak mají, a aby výsledkem bylo vždy křišťálově čisté nádobí, je třeba o myčku správným způsobem pečovat. Pravidelné čištění myčky navíc snižuje spotřebu elektřiny a zvyšuje její životnost.

Nádobí z myčky jako ze žurnálu - foto, Hyperbydleni.cz

Základní prevence

Na ochranu myčky, myslete již při vkládání nádobí. Nádobí sice není třeba předmývat, ale je nutné odstranit z něj zbytky jídla, které by v reakci s vodou mohly vytvořit korozní vrstvu. Myčku sice kvůli ekonomickým i ekologickým úsporám zapínejte vždy plnou, ale nikdy ne přeplněnou. Každý kus nádobí musí být v myčce vhodně umístěn tak, aby nedocházelo ke tření jednotlivých kusů a aby stříkací ramena měla dostatečný prostor pro volné otáčení. Velké a těžší nádobí má své místo ve spodním koši myčky, menší a křehčí kousky pak v koši horním. Opatrně zacházejte především se sklem, které by se v důsledku nevhodného umístění mohlo snadno poškodit. Příbory vkládejte do pro ně určených speciálních zásobníků, a to vždy rukojetí dolů.

 

Nádobí z myčky jako ze žurnálu, fotka

 

I když se budete snažit nádobí před jeho umytím v myčce zbavit co nejvíce nežádoucích zbytků, úplnému vzniku usazenin nezabráníte. Častým problémem je nejen nahromadění nečistot a mastnoty, ale také vodní kámen či minerální usazeniny, a to převedším máte-li tvrdou vodu. Pohodlné vyčištění myčky zajistí speciální tekuté čističe nebo ubrousky určené k čištění elektroniky; někdy však zcela postačí i suchý hadřík. Takovéto preventivní pročištění myčky provádějte nejlépe alespoň jednou měsíčně. Větší péči věnujte nejfrekventovanější části myčky, mycím ramenům, jejichž pohyb může být v důsledku nahromadění nečistot blokován. V takovém případě mycí ramena odšroubujte a umyjte je ručně pod tekoucí horkou vodou, nebo použijte kvalitní čistící prostředky, které tuto práci udělají za vás.

 

Nádobí z myčky jako ze žurnálu, fotka

 

Co do myčky nepatří?

 Při mytí nádobí v myčce byste měli věnovat pozornost i materiálu, z kterého je vyrobeno. Co se týče skleněného nádobí, to je v myčce při vhodném umístění v bezpečí. Vyhněte se však starožitným kouskům, ručně malovanému sklu či křišťálu. Příbory ze stříbra či nerezové oceli, stejně tak nerezové hrnce a pánve jsou také vhodné pro mytí v myčce, ale vyplatí se z nich předem pečlivě odstranit zbytky jídla, čímž zabráníte vzniku koroze. Pokud možno, nádobí z myčky vyndávejte ihned po mycím cyklu a nenechávejte ho ve vlhkém prostředí přespříliš dlouho. U plastového nádobí si ověřte, zda-li je určeno pro mytí v myčce. Plasty nikdy neumisťujte do spodního koše, kde by mohly být poškozeny topným tělesem při procesu sušení. Dřevěné nádobí či příbory s dřevěnou rukojetí myjte ručně. Nevíte-li si u svého nádobí rady, zda jej můžete mýt v myčce, obraťte se na výrobce.

 

 

Nádobí z myčky jako ze žurnálu, fotka

 

Čistící prostředky a přísady

Při údržbě vnitřního prostředí myčky si ušetříte práci i peníze, použijete-li multifunkční tekuté prostředky či tablety. Ty nejen rozpouští znečištění a mastnotu, odstraňují skvrny a zabraňují usazování vodního kamene, ale zároveň nádobí dokonale myjí, ochraňují a dodávají mu tolik vytoužený lesk.

 

Nádobí z myčky jako ze žurnálu, fotka

 

Přestože všechny myčky obsahují změkčovací systémy, je vhodné do zásobníku nasypat speciální sůl pro změkčení vody. Používejte vždy sůl, která je určena do myček nádobí; mnohé běžné kuchyňské soli totiž obsahují přísady, které by tvrdost vody mohly naopak ještě zvýšit, popřípadě by způsobily ucpání myčky. Plnost zásobníku soli stačí zkontrolovat přibližně jednou do měsíce, více se o ni nemusíte starat, neboť myčka si sůl při každém mytí dávkuje automaticky. Moderní myčky navíc mají kontrolku množství soli, která vás upozorní, že zásobník je třeba doplnit. Použití soli je výhodná prevence vzniku matných povlaků a nevzhledných šmouh.

 

Nádobí z myčky jako ze žurnálu, fotka

 

Obdobně funguje použití leštidla. Leštidlo se přidává do speciální přihrádky, ze které se pak uvolňuje velmi malé množství během posledního horkého máchání. Leštidlo zamezuje tvorbu kapiček vody na nádobí a zajišťuje tak, že voda z nádobí vysychá rovnoměrně. Dalšími přísadami, které zkvalitňují mytí i jeho výsledek, jsou různé prostředky zvyšující výkon myčky, které zároveň neutralizují zápach. Starost o myčku a investice do čistících a ochranných prostředků se vám brzy vrátí v podobě dokonale čistého a zářivého nádobí.
 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Nádobí z myčky jako ze žurnálu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »