Byt i dům potřebuje zabezpečení

23.9.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Zabezpečení | Komentářů 1 |

Majetek kdysi strážila dravá zvířata, například krokodýli, ostatně i dnes se často spoléháme na ostré hlídací psy. Ovšem dnes se spoléháme na mnohem sofistikovanější ochranu nemovitostí před napadením nepovolanými osobami.

Byt i dům potřebuje zabezpečení - foto, Hyperbydleni.cz

Menším množstvím rizikových míst vybízejících k napadení se sice vyznačuje byt, jehož velikost, poloha a dispoziční řešení navíc usnadňují volbu optimální formy zábran. Ovšem prakticky všechny rady upotřebitelné pro zabezpečení bytu lze uplatnit i v případě rodinného domu. K neoprávněnému vstupu do nemovitosti doslova lákají zejména prosklené stavební otvory – okna, balkóny a lodžie. Podle zkušeností kriminalistů si před vpádem do objektu jejich prostřednictvím nemohou být jisti ani majitelé bytů ve vyšších patrech, k průnikům přes okna nebo balkony dochází v podstatě kdykoliv a kdekoliv.

Největším lákadlem a nejsnadnější kořistí jsou však byty v přízemí, v prvním a v posledním patře. Fakt, že jsou z hlediska vykradení nejrizikovější, se také často odráží v jejich znevýhodnění vyššími pojistnými sazbami. Při zvažování ochrany je nutné počítat s tím, že eventuální pachatel hledá co nejjednodušší cestu k proniknutí do objektu a že dovede využít i zdánlivě banální drobnost, která může zhatit i promyšlenou ochranu objektu. Aby byl při pokusu vloupat se do bytu úspěšný, musí být pachatel rychlý, tichý a nenápadný. A v tom mu musíme co nejúčinněji zabránit. Rychlost vniknutí do bytu nebo domu lze výrazně snížit účinnými technickými zábranami, při jejich překonávání naruší zloděj ticho. Jeho „pracovní“ postup zviditelníme buď spuštěním hlučné sirény, která široko daleko ohlásí narušení objektu, nebo spuštěním tichého alarmu, který narušení objektu signalizuje na příslušném zařízení v hlídací agentuře, na policii nebo majiteli nemovitosti. Pachatel tak může být snadno dopaden při činu.

Byt i dům potřebuje zabezpečení - foto, Hyperbydleni.cz

Posílit je nutné všechny komponenty dveří: dveřní křídlo, zárubně, závěsy i zámek. Dveřní křídlo musí co nejdéle odolat prosekání nebo proražení, zárubně je nutné důkladně zabetonovat a ukotvit do okolního zdiva. Konstrukci zpevní kvalitní beton nalitý do dutin mezi zárubněmi a stěnami, což snižuje možnost roztažení dveřního rámu pomocí hydraulického zvedáku. Vysazení dveří zabrání mechanické pojistky na závěsech (pantech), ochranu dveří doplní kvalitní bezpečnostní cylindrická vložka s odolným štítem. Dalším cenným prvkem je zabudovaný rozvorný systém, který zajistí mohutné zpevnění dveřního křídla po obvodu ve více bodech. Výrazné zvýšení bezpečnosti představují celoplošné závory. Chrání dveře po celé jejich šířce, znemožňují vysazení dveří ze závěsů a zamezí otevření dveří násilným vyražením. Součástí celoplošné závory bývá zajišťovací řetízek a bezpečnostní cylindrická vložka. Vstupní dveře do bytu je také třeba opatřit panoramatickým kukátkem, abychom měli vizuální kontrolu dění za dveřmi.

Byt i dům potřebuje zabezpečení - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Redakce Hyperbydlení.cz, Foto: FAB, NEXTDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Pepa: Myslim si, ze v dnesni dobe...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo