Byt i dům potřebuje zabezpečení

23.9.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Zabezpečení | Komentářů 1 |

Majetek kdysi strážila dravá zvířata, například krokodýli, ostatně i dnes se často spoléháme na ostré hlídací psy. Ovšem dnes se spoléháme na mnohem sofistikovanější ochranu nemovitostí před napadením nepovolanými osobami.

Byt i dům potřebuje zabezpečení - foto, Hyperbydleni.cz

Menším množstvím rizikových míst vybízejících k napadení se sice vyznačuje byt, jehož velikost, poloha a dispoziční řešení navíc usnadňují volbu optimální formy zábran. Ovšem prakticky všechny rady upotřebitelné pro zabezpečení bytu lze uplatnit i v případě rodinného domu. K neoprávněnému vstupu do nemovitosti doslova lákají zejména prosklené stavební otvory – okna, balkóny a lodžie. Podle zkušeností kriminalistů si před vpádem do objektu jejich prostřednictvím nemohou být jisti ani majitelé bytů ve vyšších patrech, k průnikům přes okna nebo balkony dochází v podstatě kdykoliv a kdekoliv.

Největším lákadlem a nejsnadnější kořistí jsou však byty v přízemí, v prvním a v posledním patře. Fakt, že jsou z hlediska vykradení nejrizikovější, se také často odráží v jejich znevýhodnění vyššími pojistnými sazbami. Při zvažování ochrany je nutné počítat s tím, že eventuální pachatel hledá co nejjednodušší cestu k proniknutí do objektu a že dovede využít i zdánlivě banální drobnost, která může zhatit i promyšlenou ochranu objektu. Aby byl při pokusu vloupat se do bytu úspěšný, musí být pachatel rychlý, tichý a nenápadný. A v tom mu musíme co nejúčinněji zabránit. Rychlost vniknutí do bytu nebo domu lze výrazně snížit účinnými technickými zábranami, při jejich překonávání naruší zloděj ticho. Jeho „pracovní“ postup zviditelníme buď spuštěním hlučné sirény, která široko daleko ohlásí narušení objektu, nebo spuštěním tichého alarmu, který narušení objektu signalizuje na příslušném zařízení v hlídací agentuře, na policii nebo majiteli nemovitosti. Pachatel tak může být snadno dopaden při činu.

Byt i dům potřebuje zabezpečení - foto, Hyperbydleni.cz

Posílit je nutné všechny komponenty dveří: dveřní křídlo, zárubně, závěsy i zámek. Dveřní křídlo musí co nejdéle odolat prosekání nebo proražení, zárubně je nutné důkladně zabetonovat a ukotvit do okolního zdiva. Konstrukci zpevní kvalitní beton nalitý do dutin mezi zárubněmi a stěnami, což snižuje možnost roztažení dveřního rámu pomocí hydraulického zvedáku. Vysazení dveří zabrání mechanické pojistky na závěsech (pantech), ochranu dveří doplní kvalitní bezpečnostní cylindrická vložka s odolným štítem. Dalším cenným prvkem je zabudovaný rozvorný systém, který zajistí mohutné zpevnění dveřního křídla po obvodu ve více bodech. Výrazné zvýšení bezpečnosti představují celoplošné závory. Chrání dveře po celé jejich šířce, znemožňují vysazení dveří ze závěsů a zamezí otevření dveří násilným vyražením. Součástí celoplošné závory bývá zajišťovací řetízek a bezpečnostní cylindrická vložka. Vstupní dveře do bytu je také třeba opatřit panoramatickým kukátkem, abychom měli vizuální kontrolu dění za dveřmi.

Byt i dům potřebuje zabezpečení - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Redakce Hyperbydlení.cz, Foto: FAB, NEXTDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Pepa: Myslim si, ze v dnesni dobe...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo