Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/1/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89

Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/2/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89
Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit?, Hyperbydleni.cz

Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit?

24.3.2010 | Martina Tlachová | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Edison i Křižík by se divili. Převratný vynález žárovek převálcovaly úsporné zářivky, ke kterým mnoho lidí nemá důvěru. Zářivky tak nahradí starou klasiku, žárovky budou postupně mizet do roku 2016. Vznikají diskuse, ve kterých argumentují odpůrci i příznivci nového zákazu. Přesto zůstává mnoho lidí, kteří tápou.

Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit? - foto, Hyperbydleni.cz

Stručně řečeno, od loňského září se postupně zakazuje uvádět na trh klasické všesměrové žárovky. Zatím se začíná od žárovek o výkonu nejméně 100 W, přičemž zákaz žárovek se plně dotkl těch s matnou baňkou. Postupně se budou zakazovat i žárovky s nižším výkonem.

Důvod je podle europoslanců jasný – nové světelné zdroje spotřebují zhruba jen čtvrtinu energie, rodinný rozpočet by tak měly ročně snížit v průměru o tisícovku. A kromě úspory energie sníží zákaz žárovek i produkci oxidu uhličitého.

Zářivkami proti skleníkovým plynům

Nová směrnice tak pomůže hojně diskutovanému evropskému cíli snížit emise skleníkových plynů, které mají být do roku 2020 nižší o dvacet procent. Žárovky jsou totiž kromě zdroje světla i malými topnými tělísky.

Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit? - foto, Hyperbydleni.cz

Ale – světlo tradičních žárovek je skutečně „teplé“. Nepřirozená modrá barva zářivek se klasickým žárovkám nemůže rovnat. I právě proto se omezení týká jen žárovek pro běžné použití, ty pro speciální účely zatím zůstanou na trhu.

Zářivka u fotografa? Na to zapomeňte

Například profesionálové z řad fotografů nebo kameramanů by nikdy ke své práci zářivku nepoužili, žárovky jsou v tomto směru nenahraditelné. Barevnou intenzitu světla a jeho teplotu totiž identicky zobrazí jen obyčejná žárovka. Úsporné zářivky vytvářejí nepřirozený odstín do modra, a co víc, unavují lidské oko.

Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit? - foto, Hyperbydleni.cz

Halogenové žárovky zůstanou povoleny, ale pouze pokud budou spadat do energetické třídy C. To v současnosti většina z nich nesplňuje, protože spadají do třídy o stupeň nižší. Přesto ale jejich světlo připomíná klasický odstín, na který jsme od žárovek zvyklí.

I zákaz žárovek může mít uspokojivé řešení

Řešení? Je jich několik a pro každého je správné nějaké jiné. Někdo doporučuje například lustr s více slabšími žárovkami 50 nebo 75 W. Ty na trhu zatím zůstávají. Ostatně, o přechodu na nová svítidla se můžeme inspirovat v některých zemích, které se s žárovkami rozloučily už dříve. 100wattová žárovka je minulostí například v Austrálii.

Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit? - foto, Hyperbydleni.cz

Technologie jsou rychle kupředu a rok 2016 je relativně daleko. Kdoví, třeba do té doby odborníci klasické světlo, které dnes umí vydávat jen staré dobré žárovky, dokážou nahradit.

Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit? - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Martina Tlachová

Foto: chinese-letter.com, keetsa.com, apartmenttherapy.com, diy-store-in.co.uk, massive-osvetleni.cz, blogspot.com Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Zákaz žárovek vyvolává diskusi. Zvládnou je úsporné zářivky nahradit? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo