Všechno, co potřebujeme, je denní světlo

29.9.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Mimořádný potenciál denního světla není v současných stavbách zdaleka využit naplno. A protože podle nejnovějších výzkumů má denní světlo zásadní vliv na lidské zdrav, jsou okna jako zprostředkovatelé denního světla v budovách velmi důležitá.

Všechno, co potřebujeme, je denní světlo  - foto, Hyperbydleni.cz

V polovině května 2009 se v Rotterdamu sešli delegáti z 22 zemí (200 architektů, odborníků na denní světlo, pedagogů a dalších zájemců o působení světla na zdraví) na sympoziu, jehož tématem byl přínos denního světla z hlediska úspor energie a zdraví.

Zájem o studium denního světla jako prostředku k možným úsporám energie v budoucnosti zaznamenal celosvětově značný nárůst. Navíc si sílící hnutí za podporu udržitelných staveb stanovilo velmi slibný cíl, aby v blízké budoucnosti budovy dosáhly energetické soběstačnosti.

Všechno, co potřebujeme, je denní světlo  - foto, Hyperbydleni.cz

Svá zjištění na tomto poli představilo několik mezinárodních expertů: docentka Marilyn Andersenová, ředitelka Laboratoře pro výzkum denního světla na Massachusetts Institute of Technology v americké Cambridge, docent Steven Lockley z americké Harvard Medical School, hostující profesor Tor Nørretranders z dánské Copenhagen Business School, docent Mohamed Boubekri z University of Illinois v americkém Urbana-Champaign a americký architekt James Carpenter.

Všechno, co potřebujeme, je denní světlo  - foto, Hyperbydleni.cz

Nedávné studie se pokusily najít vztah mezi prvky životního prostředí, jako například denním světlem, a lidskou výkonností a zdravím. První zjištění ukazují silné pozitivní vazby. Světlo může lidi ovlivňovat na fyzické, fyziologické a psychologické úrovni, a jeho nedostatek může mít tak samozřejmě i vliv na lidské zdraví,“ říká Marilyn Andersenová.

Všechno, co potřebujeme, je denní světlo  - foto, Hyperbydleni.cz

Podle Stevena Lockleye a Mohammeda Boubekriho může mít nedostatek slunečního světla závažné zdravotní následky. „Způsobuje to vážný nedostatek vitaminu D, což vede například k měknutí a křehnutí kostí, k rakovině a sezonním a dalším depresím. Asi 80 % vitaminu D získáváme ze slunečního světla, lidé přitom tráví stále více času v interiérech, například v práci. Nedostatek denního světla a jeho vliv na zdraví obyvatel budov stále roste na významu. Hlavním úkolem architektů a designérů osvětlení je optimalizovat efekty světla v budoucích udržitelných stavbách,“ říká Mohammed Boubekri.

Všechno, co potřebujeme, je denní světlo  - foto, Hyperbydleni.cz

Používejte prvky světla tak, aby pronikalo zvenčí do hloubi budovy,“ radí James Carpenter, který pracuje s průhledností oken a s tím, jak světlo prochází budovou. Při práci se inspiruje vnějšími prvky denního světla, například odrazem světla na vodě – a podle nich vymýšlí možnosti uvedení denního světla do interiéru.

Všechno, co potřebujeme, je denní světlo  - foto, Hyperbydleni.cz

Nezávislý autor, myslitel a komentátor Tor Nørretranders, který získal doktorát v oboru environmentálního plánování a sociologie vědy, je názoru, se slunečním světlem se musíme znovu sžít. „Civilizace tak, jak ji dnes známe, vyrůstá z planety pod námi. Civilizace, jak ji musíme přetvořit do budoucna, bude plynout z hvězd nad námi. Jak říkali Beatles v jedné ze svých známých písniček – ‚All you need is love‘, my můžeme parafrázovat: ‚All you need is light‘,“ prohlásil Tor Nørretranders.

Všechno, co potřebujeme, je denní světlo  - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Redakce Hyperbydlení.cz, Foto: VeluxDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Všechno, co potřebujeme, je denní světlo zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo