Světlo - léčí i zabíjí!

3.2.2014 | Mgr. Monika Kovačková | Svítidla, osvětlení | Komentářů 1 |

Výsledky vědeckých studií posledních let přinesly překvapivé závěry: umělé světlo zásadním způsobem ovlivňuje naše zdraví.

Světlo -  léčí i zabíjí! - foto, Hyperbydleni.cz

Podrobnosti o této skutečnosti jsem se dozvěděla na strhující přednášce s příznačným názvem Kurz osvětlení vedené Hynkem Medřickým z designového studia Artemide (www.artemide.cz).

Máme být vděčni pokroku?

V dnešní době, kdy jsme doslova obklopeni světlem dnem i nocí, si už ani nedokážeme představit, že před pouhými 130 lety by nám k prolomení tmy posloužil jedině oheň. Objevení ohně je datováno do období 1 milionu až 750 tisíc let před naším letopočtem a až za neuvěřitelně dlouho dobu, teprve v roce 1879, poprvé zablikala Edisonova žárovka. Ta má paradoxně mnohem blíže k pradávnému ohni než k současným formám umělého osvětlení, zářivkám a LEDkám. Pro ně je typické dominantní zastoupení modré spektrální složky – to mají společné s přirozeným denním světlem. Pokud si však myslíte, že je to jejich nepopiratelná výhoda, nemáte tak úplně pravdu.

Světlo -  léčí i zabíjí!, fotka

 

Umělé osvětlení klame mozek

Světlo s modrou spektrální složkou nám prostřednictvím gangliových buněk v sítnici oka do mozku vysílá signál, že je den. V případě přirozeného světla je to v pořádku; v případě světla umělého toho můžeme využít ve svůj prospěch. Když potřebujeme noc obětovat studiu nebo práci není lepšího osvětlení než zářivky či LEDky. Nepřekvapí pak, že takové druhy osvětlení jsou naprosto nevhodné pro svícení v noční době, kdy nepotřebujeme vyburcovat k žádné fyzické či psychické aktivitě.

Světlo -  léčí i zabíjí!, fotka

 


Pomůže nám návrat do přírody

Únava, problémy se spánkem, migréna, deprese a další civilizační choroby tak často souvisí právě s nevhodným osvětlením. Jejich řešení je tak nasnadě: podle Hynka Medřického nám pomůže návrat k přírodě. Modrého světla si užijme dosyta přes den; západ a východ Slunce je však doprovázen červeným světlem, které v interiéru můžeme napodobit například svíčkou, tlumenou žárovkou či speciálními svítidly s červenými kryty apod. Vhodné je také umělým osvětlením symbolizovat pohyb Slunce po obloze a k večeru a k ránu svítit svítidly umístěnými při zemi. Tak v interiéru snadno vytvoříme světelnou atmosféru, která je nám přirozená a která nám umožní relaxovat a připravit se na spánek či pozvolné probouzení. Podle Hynka Medřického dělá vhodné osvětlení doslova zázraky. Vyprávět by o tom mohli jeho klienti, mezi něž často patří rodiče trápící se s problematickým uspáváním svých dětí.

Světlo -  léčí i zabíjí!, fotka

 

Jde tu o zdraví!

Nejde tu však pouze o vytvoření světelné pohody – ta je pouze vítaným bonusem. Jde tu především o naše zdraví. O tom, že spánek léčí, jsme se snad všichni přesvědčili na vlastní kůži a vědci pravdivost tohoto tvrzení jen potvrzují. Po hodině a půl spánku náš mozek začne produkovat utlumující hormon melatonin patřící mezi nejsilnější antioxidanty, které naše tělo očišťují od nebezpečných volných radikálů. Jeden cyklus produkce melatoninu trvá přibližně 8 hodin, následně jeho produkce klesá, zvyšuje se produkce kortizolu a my se budíme. A kde je problém?

Světlo -  léčí i zabíjí!, fotka

 

Stačí pouhý vteřinový záblesk modrého světla a produkce melatoninu je přerušena. Tím, že se třeba jen během procitnutí podíváme na mobil, kolik je hodin, nebo si rozsvítíme zářivku, když se jdeme napít, přerušujeme produkci tohoto pro zdraví nezbytného hormonu. Výsledkem je nejen to, že se i po dostatečně dlouhém spánku budíme unavení a vyčerpaní, ale především to, že se naše tělo „neočistí“, neboť noční cyklus produkce melatoninu neproběhne, nebo neproběhne úplně. Tato skutečnost je stále častěji dávána do souvislosti především s narůstajícím výskytem rakoviny prostaty a prsu. Vhodnou prevencí je tak používání osvětlení v souladu s denní dobou. V noci nás před modrým světlem může ochránit nejen vhodné osvětlení, ale i nošení červených brýlí či používání červené fólie (na displeje mobilních telefonů a obrazovky tabletů, notebooků apod.). Další variantou, jak se v noci ochránit před modrým světlem z telefonů či tabletů, je používání aplikace, kterou vymyslel přímo Hynek Medřický. Více o této aplikaci se dozvíte zde.

Světlo -  léčí i zabíjí!, fotka

 

Informace i zábava

Přednášku Kurz osvětlení Hynka Medřického doporučuji nejen zapáleným vědcům, kreativním designérům a vyznavačům zdravého životního stylu, ale všem, kteří se chtějí o světě kolem sebe dozvědět nové informace a pomocí nich si zkvalitnit život.

Během třech poutavých hodin se zde dozvíte spousty praktických informací, mimo jiné i to, jak se pomocí osvětlení zbavit plísně v bytě nebo jak žít v souladu se svým biologickým nastavením. Seznámíte se s šokujícími výsledky ještě více šokujících výzkumů i s připravovanou aplikací Night reading do iPhonů a iPadů pro zdravé noční čtení. Budete vědět, za kolik let máme kompletně nové tělo i to, že většina z nás žije 25tihodinový den. Nebude nouze ani o zábavu – uvidíte krásná designová svítidla (na mě nejvíce zapůsobil model Námořníkovy slzy) a na vlastní oči zakusíte účinky optických klamů. Čekají vás i perličky z historie – víte například, proč piráti nosili pásku přes oko? Můžu prozradit, že kvůli ztrátě oka v boji to nebylo.

Více informací najdete na www.artemide.cz/kurzy.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Isabela: Zdravím, chtěla bych se...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo