5 tipů, jak vybrat správnou LED žárovku

30.10.2013 | PR článek | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Dokáží ušetřit až 80 % energie, padnou do vašich stávajících lustrů, lampiček a svítidel, můžete si zvolit barvu světla a zejména – nabízí životnost v řádu až desítek tisíc hodin! Ano, řeč je o fenoménu současného trhu s osvětlením – LED žárovkách. Jak se ale zorientovat v nabídce, jak nenaletět a na co si dát při výběru pozor? Máme pro vás 5 základních tipů, jak vybrat správnou LED žárovku.

5 tipů, jak vybrat správnou LED žárovku - foto, Hyperbydleni.cz

1. Řiďte se světelným tokem, ne příkonem

Doposud jsme byli zvyklí porovnávat intenzitu vyzařovaného světla příkonem. Věděli jsme, jak moc svítí klasická 40W žárovka a jak 100W. Jedná se však pouze o příkon, který nám jednoduše řečeno udává, kolik nám žárovka spotřebuje elektrické energie. To, kolik žárovka vydává světla, nám ale udává světelný tok vyjádřený v lumenech (lm). Pro naše účely postačí, když si uvědomíme, že běžná 40W žárovka vyzařuje cca 400 lumenů, 60W 700 lumenů a 100W 1300 lumenů.

Úsporným LED žárovkám však ke stejné intenzitě světla postačí daleko nižší příkon. Příklad? Abychom dosáhli stejného světla, jako běžná 40W žárovka, stačí nám LED žárovka o příkonu pouhých 6 W. Jednoduchou matematikou dospějeme k výsledku, že LEDka spotřebuje pouhou sedminu energie – a přitom vyprodukuje stejné množství světla!

V obchodě se proto při výběru intenzity osvětlení orientujte dle lumenů, které porovnávejte s vaší dosluhující klasickou žárovkou. Například specialisté na LED žárovky z obchodu Moje-elektro.cz uvádí světelný tok u každého produktu.

2. Teplá, nebo studená bílá?

U klasických žárovek byla barevná teplota (neboli teplota chromatičnosti) jasně dána. Teplou (žlutou) bílou jsme svítili v celé domácnosti – v obývacím pokoji, kuchyni i koupelně. Přitom u LED žárovek máme na výběr s celé škály odstínů bílé, od těch teplých až po studené denní bílé. Jakou vybrat do jednotlivých místností?

Vědci a lékaři byl několikrát prokázán vliv barevné teploty osvětlení na psychiku člověka. Ne nadarmo se proto do kancelářských a školních prostor osazují svítidla se studenou bílou, která podporuje naše soustředění. A naopak – v obývacích místnostech se setkáme s teplými odstíny bílé, která uklidňuje a dodává pocitu intimity. Stejně tak bychom při výběru měli postupovati my. Mějte na paměti, že barevná teplota se udává v kelvinech – teplá bílá v rozmezí 2 700 až 3 300 kelvinů, studená bílá od 4 000 až do 6 000 kelvinů.

Teplé odstíny, které jsou charakteristické nažloutlým až naoranžovělým světlem, jsou vhodné do obývacího pokoje, ložnice či dětského pokoje. Naopak studené či denní bílé najdou uplatnění v kuchyni, koupelně, pracovně, kanceláři, dílně, garáži či chodbě. Přizpůsobte si atmosféru prostoru po svém!

3. Pozor na správný závit/patici

V drtivé většině případů najdete za svou současnou žárovku náhradu v podobě LED žárovky. Do vašeho stávajícího lustru, svítidla, či lampičky stačí pouze namontovat novou LEDku – je nutné se ale všímat závitů. LED žárovky našly uplatnění v široké škále svítidel, proto jsou osazovány různými paticemi: E27, E14, GU10, G9, MR16 nebo G4. Ani tady výběr ale nebude tak složitý, jak na první pohled vypadá.

Většinou si vystačíte s klasickým závitem E27, který najdete ve většině lustrů a lamp vaší domácnosti. Jedná se o klasický velký "žárovkový" závit, který našel uplatnění napříč produkty. Naopak E14 je malý závit, GU10 je zase patice pro bodová světla, G9 se používá u nových svítidel a MR16 či G4 jsou patice pro 12V napětí – typicky do koupelen či k venkovnímu použití. Jak zjistit, jaký závit má vaše dosluhující žárovka? Podívejte se na její závit, kde bude informace jistě uvedena.

4. Rozptyl světla – úzký nebo všesměrový?

U běžných zářivek jsme dostali vždy vyzařovací úhel světla cca 360°. Žárovka svítila do všech stran a neměli jsme možnost tento kužel světla měnit. Jinak je tomu u LED žárovek, kdy si rozptyl světla můžete vybrat – od 30°, 60°, 120° až po 360°. Pamatujte, že úhly do 120 stupňů jsou poměrně výrazně směrové a hodí se spíše k nasvícení konkrétního předmětu. Taková žárovka se ale hodí třeba i do podhledů nebo lampiček. Naopak do lustrů či stropních svítidel jsou vhodné LED žárovky s vyzařovacím úhlem od 130°do 360°, které rozptýlí světlo do celého prostoru a všech stran.

5. Kvalita na prvním místě

LED žárovky nabízí nejen 80% úsporu spotřebované energie, ale i dlouhou životnost v řádu desítek tisíc hodin. Nevadí jim ani časté zapínaní či vypínání svítidla, umí si poradit s vlhkým či prašným prostředím, nabízí také ihned 100 % osvětlení bez potřebného "naběhnutí", jako je tomu třeba u halogenových žárovek. Abyste si mohli užívat toho komfortu, je potřeba vybírat produkty od kvalitních výrobců.

Radost z výhodné slevové nabídky LED žárovek od neznámého výrobce vás může po pár měsících přejít. Vybírejte proto LEDky od renomovaných producentů, kteří vám poskytnou záruku a jistotu pro váš nákup. Pamatujte, že pouze kvalitní LED žárovka vám zajistí všechny výše uvedené výhody.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek 5 tipů, jak vybrat správnou LED žárovku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, 25 let inspirace pro Vaše bydlení přináší veletrh FOR HABITAT, Hyperbydleni.cz

25 let inspirace pro V...

20.03.2018

Již neuvěřitelné čtvrtstoletí se scházejí špičky...

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Veletrhy - foto, Festival Evolution představí v březnu ekologické vychytávky, Hyperbydleni.cz

Festival Evolution pře...

12.03.2018

Festival, který vám nasadí brouka do hlavy. To...

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo