Světlovody – denní světlo pro váš domov

19.7.2007 | Kamil Hrubý | Svítidla, osvětlení | Komentářů 4 |

Pokud se rozhodnete pořídit si do svého domova světlovod, jedním z důležitých parametrů ovlivňujících jeho účinnost je průměr.

Světlovody – denní světlo pro váš domov - foto, Hyperbydleni.cz

Průměr vyhrává


Čím větší bude, tím větší plochu místnosti naplní světlem. Při výběru světlovodu je také velice důležité zvážit, jaký systém přenosu paprsků využijete. Celý světelný prvek musí být vyvážený. Nebude-li na střeše diamantová kopule s vybroušenými drážkami, ztrácí systém až 30 procent účinnosti, když se nepoužije hladké potrubí s odrazivostí neuvěřitelných 98 procent, bude účinnost systému kolem zhruba třetinová. S návrhem nejvhodnějšího typu světlovodu se obraťte na dovozce nebo specialisty na světlovody, kteří přesně vědí, kolik světla je nutné přivést, a jaký světlovod to dokáže splnit.

Světlovody – denní světlo pro váš domov - foto, Hyperbydleni.cz

Čtverce do kanceláří


V nabídce jsou také světlovody čtvercové, které krásně zapadají do stropních kazet (šablon) a dokonale se sladí s interiérem. Ty se nejčastěji používají u kancelářských prostor. Například světlovod firmy Velux se skládá ze čtvercového rám o rozměru 48 x 48 cm, který je umístěn na střeše a zasklen tvrzeným sklem o tloušťce 4 mm. Firma jej považuje za dostatečný pro osvětlení místnosti o rozloze do 10 metrů čtverečních. Jiné typy mohou mít tvar kruhu nebo polokoule. V rodinných domcích stačí délka tubusu kolikrát jen metr, nebo i půl, aby se světlo dostalo kam má. Jiná situace nastane, když se přístavbou změní světelné podmínky uvnitř budovy, kudy zpravidla vede schodiště. Svítit na něm celý den by bylo dost nehospodárné a při výpadku elektrického proudu by nastala katastrofa.

Světlovody – denní světlo pro váš domov - foto, Hyperbydleni.cz

Světlovody – denní světlo pro váš domov - foto, Hyperbydleni.cz

Světlovod pod lupou


Hygienické normy stanovují, že ve vnitřních prostorech s trvalým pobytem osob je nutné v maximální míře využívat denního osvětlení. Nábytek, i koberce i ostatní vybavení vypadají úplně jinak v měkkém přirozeném osvitu shora, než zkreslené umělým studeným a ostrým světlem žárovky, výbojky či zářivky. A taky je to vedle bočního světla něco nového. Zajímavý prvek v interiéru vytvoří například mléčné sklo pod vyústěním tubusu. Mezi neoddiskutovatelné požadavky na dobrý světlovod patří například dobrá vodotěsnost, tepelná nepropustnost a kryt odolný proti UV záření. Samozřejmostí při instalaci světlovodu by mělo být i vzduchotěsné uzavření celého systému tak, aby nehrozilo riziko kondenzace vodních par na vnitřní straně zasklení.

Světlovody – denní světlo pro váš domov - foto, Hyperbydleni.cz

Světlovody – denní světlo pro váš domov - foto, Hyperbydleni.cz

Není bez záruky


Montáž světlovodu není náročná. Dokonce se při ní nevyžaduje ani stavební povolení, jako je tomu u běžných střešních oken. Přesto je lepší ji svěřit odborníkům ze specializovaných firem. Samotná montáž se skládá z práce na střešním plášti a z instalace vnitřních částí světlovodu. Aby se světlovod využil při nedostatku slunečních paprsků (za šera nebo v noci), tak lze zabudovat do spodní části systému světelný zdroj (žárovku). Potom stiskem vypínače změníte světlovod na běžné interiérové svítidlo. Pokud se začnete shánět po firmě, která světlovod montuje, nezapomeňte se poptat i na délku záruční doby. Některé společnosti nabízejí až 25 let.Text: Kamil Hrubý

Foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

jardaFrideX: Mám starý dům kde byl...< Odpovědět

Radek: Ale je to zajímavé. Akorát...< Odpovědět

Ruda: hmmm. Nic moc. Ten článek...< Odpovědět

Standa: Moc pěkný článek. Snad se...< Odpovědět

počet příspěvků: 4

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo