Slunce do vašeho domova

19.7.2007 | Kamil Hrubý | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Speciální střešní světlík pojmenovaný tisíci jmény, např. Solar-tube (solární tubus), Sky-light (nebeské světlo), Light-way (světelná cesta), Sun-pipe (sluneční potrubí) sjednocené do jednoho českého termínu - světlovod.

Slunce do vašeho domova - foto, Hyperbydleni.cz
Světlovod vede zdravé sluneční paprsky do každého kouta vašeho domu nebo kanceláře. Používá se například pokud máte mezi střechou a stropem velký prostor a zabudování střešního okna by nebylo technicky možné. Svojí funkcí nahrazuje světlovod původní systém osvětlení vystavěným světlíkem procházejícím stavbou a citelně zasahujícím do konstrukce budovy.

Past na slunce


Základní světelnou sadu světlovodu tvoří speciální kopule na střeše stavby, dále systém potrubí s vnitřní reflexní plochou, přičemž jeden nebo dva díly jsou stavitelné až do 45°. Světlo je směrováno do místnosti difuzorem, který svou konstrukcí rozptyluje světlo do celé části osvětleného prostoru. Světlovod je vhodný pro instalaci do střech se sklonem 15°–60°. Na zasklený rám navazuje ohebný tubus, který přivádí světlo do interiéru. Tubus je možno dle potřeby nastavit prodlužovacím kusem. Na stropě v místnosti je tubus zakončen kruhovým difuzérem s akrylátovým dvojsklem.

Ani paprsek na zmar


Reflexní vrstva dutého světlovodu díky zrcadlovému efektu nevykazuje ztráty na intenzitě spektra denního světla vyšší než 4 procenta. To i v případě, že tubus vede hluboko do vnitřních prostor budovy na přesně určené místo, nebo se i opakovaně lomí ve stavitelných kolenech.

K nerozeznání od běžného světla


Světlovody obsahují uvnitř tubusu extrémně lesklou zrcadlovou plochu tvořenou stříbrem. Sluneční paprsky vnikají skrz střechu do místnosti a násobí se pomocí speciální průhledné kopule ve tvaru diamantu umístěné na střeše. V místnosti jsou světlovody vzhledově nerozeznatelné od běžných elektrických svítidel díky designu spodního krytu – difuzéru.

Denní světlo má přednost


Srovnání s tradičním světlíkem ještě více vynikne, když je potřeba přivést světlo od střešního otvoru šikmo, z jednoho konce budovy na druhý. Uplatní se proto v nových projektech i při renovacích stávajících objektů, kde se kladou stále vyšší požadavky na kvalitu vnitřního prostředí. Přirozené denní světlo patří k nejdůležitějším faktorům, přičemž přivést ho již umíme nejen okny a těmi starodávnými šachtami, neboli světlíky.Text: Kamil Hrubý

Foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Slunce do vašeho domova zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo