Slunce do vašeho domova

19.7.2007 | Kamil Hrubý | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Speciální střešní světlík pojmenovaný tisíci jmény, např. Solar-tube (solární tubus), Sky-light (nebeské světlo), Light-way (světelná cesta), Sun-pipe (sluneční potrubí) sjednocené do jednoho českého termínu - světlovod.

Slunce do vašeho domova - foto, Hyperbydleni.cz
Světlovod vede zdravé sluneční paprsky do každého kouta vašeho domu nebo kanceláře. Používá se například pokud máte mezi střechou a stropem velký prostor a zabudování střešního okna by nebylo technicky možné. Svojí funkcí nahrazuje světlovod původní systém osvětlení vystavěným světlíkem procházejícím stavbou a citelně zasahujícím do konstrukce budovy.

Past na slunce


Základní světelnou sadu světlovodu tvoří speciální kopule na střeše stavby, dále systém potrubí s vnitřní reflexní plochou, přičemž jeden nebo dva díly jsou stavitelné až do 45°. Světlo je směrováno do místnosti difuzorem, který svou konstrukcí rozptyluje světlo do celé části osvětleného prostoru. Světlovod je vhodný pro instalaci do střech se sklonem 15°–60°. Na zasklený rám navazuje ohebný tubus, který přivádí světlo do interiéru. Tubus je možno dle potřeby nastavit prodlužovacím kusem. Na stropě v místnosti je tubus zakončen kruhovým difuzérem s akrylátovým dvojsklem.

Ani paprsek na zmar


Reflexní vrstva dutého světlovodu díky zrcadlovému efektu nevykazuje ztráty na intenzitě spektra denního světla vyšší než 4 procenta. To i v případě, že tubus vede hluboko do vnitřních prostor budovy na přesně určené místo, nebo se i opakovaně lomí ve stavitelných kolenech.

K nerozeznání od běžného světla


Světlovody obsahují uvnitř tubusu extrémně lesklou zrcadlovou plochu tvořenou stříbrem. Sluneční paprsky vnikají skrz střechu do místnosti a násobí se pomocí speciální průhledné kopule ve tvaru diamantu umístěné na střeše. V místnosti jsou světlovody vzhledově nerozeznatelné od běžných elektrických svítidel díky designu spodního krytu – difuzéru.

Denní světlo má přednost


Srovnání s tradičním světlíkem ještě více vynikne, když je potřeba přivést světlo od střešního otvoru šikmo, z jednoho konce budovy na druhý. Uplatní se proto v nových projektech i při renovacích stávajících objektů, kde se kladou stále vyšší požadavky na kvalitu vnitřního prostředí. Přirozené denní světlo patří k nejdůležitějším faktorům, přičemž přivést ho již umíme nejen okny a těmi starodávnými šachtami, neboli světlíky.Text: Kamil Hrubý

Foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Slunce do vašeho domova zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo