Více světla bez oken a žárovek

16.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Svítidla, osvětlení | Komentářů 2 |

Světlovod přivádí denní světlo z oblohy bez nároků na elektrickou energii přesně tam, kde ho chceme nebo potřebujeme mít. Zjednodušeně řečeno jde v podstatě o jakýsi zdokonalený střešní světlík, který dopraví světelné paprsky i na místo, které není bezprostředně pod střechou.

Více světla bez oken a žárovek - foto, Hyperbydleni.cz

 

Tento jev je možný díky vstupu (například v podobě skleněné plochy nebo speciálně tvarované skleněné kopule) zabudované do střechy nebo na fasádu domu. Jeho prostřednictvím denní světlo nasměrované do tubusu s vysoce odrazivou vnitřní reflexní plochou putuje do konečného prvku celé sestavy, tedy do difuzéru umístěného ve stropě osvětlované místnosti, který zajistí rovnoměrné rozptýlení denního světla do prostoru.

Čím širší, tím lepší

Množství světla, jež dokáže do interiéru přivést, je obecně přímo úměrné velikosti průměru světlovodu. Tento stavební prvek o průměru 25 cm prosvětlí za optimálních světelných podmínek místnost o podlahové ploše 6 – 7 m2, průměr 35 cm zpravidla vystačí na 9 – 10 m2. Další faktory vycházejí z kvality a konstrukce daného výrobku. Například z tvaru střešního vstupu. Ploché sklo má sice nižší světelný výkon, ale protože nevystupuje nad úroveň střešní roviny, může se jevit výhodnějším řešením z hlediska estetiky. Nevýhodou plochého skla je také podstatnější náročnost na údržbu a problematičnost fungování v případě, že napadne sníh. Pak je lepší vsadit na vstup v podobě kopule ze skla nebo kvalitního tvrzeného plastu, která nejen přivádí více světla, ale má také samočisticí funkci, její tvar dokonce může zajímavě doplnit vzhled střechy. Ideálním materiálem je pak sodno-draselné sklo. Tvar kvalitních kopulí dokáže sluneční paprsky nejen sbírat, ale také násobit. A to i při nepříznivých světelných podmínek – například při „zatažené“ obloze, protože dovedou zachycovat i nepřímé rozptýlené světlo.

 

Více světla bez oken a žárovek, fotka

 

O účinnosti rozhoduje tubus i difuzér

Kvalitu tubusu ovlivňují jeho vnitřní zrcadlové plochy. Pokud je jejich povrch dokonale hladký a reflexní vrstva odpovídá těm nejvyšším nárokům, může odrazivost tubusu dosáhnout i více než 99 %. Důležitá je rovněž schopnost vést světlo na určitou vzdálenost, aniž by přitom docházelo ke ztrátám: u kvalitních produktů to na metr délky bývají pouhá 2 – 3 procenta. Difuzér je vyroben nejčastěji z plastických hmot, používá se však i dražší, avšak kvalitnější sodno-draselné sklo. V případě jednoduché konstrukce se do místnosti dostane světlo v intenzitě přímo odpovídající množství přiváděného světla. Propracovanější (ale zároveň i nákladnější) difuzér je pak schopen znásobit intenzitu světla například soustavou speciálních optických čoček.

 

Více světla bez oken a žárovek, fotka

 

Na střechu i do fasády

Na trhu jsou světlovody určené k instalaci do šikmých i rovných střech. Ač je technologicky možné instalovat při dobré účinnosti světlovody dlouhé dvacet i více metrů, v rodinném domě bychom měli vystačit se světlovody kratšími, maximálně do pěti metrů při průměru 25 cm a sedmi metrů při průměru 35 cm. Cesta světla nemusí být přímá, ale tubus je možné směrovat pomocí kolen. Každý ohyb však znamená určitou světelnou ztrátu, proto bychom o světlovodu měli uvažovat zejména tam, kde nepotřebujeme více než dva ohyby. Je také třeba pečlivě si rozmyslet, k jakému účelu konkrétní místnost slouží a jak intenzivní světlo je v tomto prostoru nutné. Pro šatny, toalety, koupelny, chodby či technické místnosti vystačíme se světlovodem o menším průměru a s levnějšími komponenty, například do pracovny či kuchyně se však vyplatí investovat do výkonnějšího produktu. Pokud je světlovod plánován od ložnice, lze uvažovat o typu, který je možné v případě potřeby „zatáhnout“. Na trhu jsou i výrobky s diodou nebo halogenovým svítidlem zabudovanými v difuzéru, což eliminuje instalaci jiného umělého osvětlení.

 

Více světla bez oken a žárovek, fotka

 

Vývoj přináší změny

Technologové se v posledních 5 letech zaměřili především na vylepšení světelných parametrů a na prodloužení životnosti celého systému. Na rozdíl od starších typů světlovodů, jejich tubus je vybaven odraznou fólií, používají moderní produkty jako odrazný materiál vysoce kvalitní hliníkový plech, na němž jsou přímo naneseny odrazové a ochranné krycí vrstvy. Díky této technologii je možné garantovat životnost systému 25 let, aniž by došlo ke zhoršení světelných parametrů. Jako odrazový materiál v současnosti používá rovněž čisté stříbro, které zajišťuje stejný odraz v celém spektru viditelného záření, takže nedochází ke změně zabarvení přeneseného světla. Zároveň se změnou technologie výroby odrazových materiálů bylo nutné zvýšit také životnost ostatních prvků světlovodu. Proto byla na nástřešní část světlovodu vyvinuta skleněná kopule, v interiéru je světlovod ukončen skleněným difuzérem. Tento materiál si udržuje své kvalitní optické parametry mnohem déle než nejmodernější plasty, a proto garantuje kvalitní osvětlení prostoru i za 30 let.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: LightwayDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Říčanský: Je pravda, že světlovody...< Odpovědět

Otýlie: Světlovody...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Veletrhy - foto, 25 let inspirace pro Vaše bydlení přináší veletrh FOR HABITAT, Hyperbydleni.cz

25 let inspirace pro V...

20.03.2018

Již neuvěřitelné čtvrtstoletí se scházejí špičky...

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo