Rozsviťte si

5.1.2011 | Lucie Sýkorová | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Světlo je součástí našeho života, doprovází nás na každém kroku a má významný vliv i na naši náladu. Cítíme se díky němu dobře při čtení oblíbené knihy, více nám chutná u jídelního stolu a právě světlo nás dělá krásnějšími, když se díváme do zrcadla. Světlo by proto mělo být tou nejdůležitější součástí našeho domova. Je tedy důležité, abychom výběru a nákupu světla věnovali dostatek času a případně se obrátili na odborníky, kteří se touto problematikou zabývají.

Rozsviťte si - foto, Hyperbydleni.cz

 

Co všechno sledovat při výběru světla?

Dobré osvětlení nezávisí jen na výběru vhodného designu světla, ale také na tom, kde je umístěno. Podstatné je také zvolit správný světelný odstín a zajistit, aby bylo světla v místnosti dostatek a aby proudilo správným směrem. V této souvislosti je dobré vyhnout se přímému nebo reflexnímu oslnění. Při výběru vhodného osvětlení je nutné sledovat, jak jsou orientována jednotlivá okna domu (nejméně světla je v pokoji směrem na sever), a tím zjistit, kolik přirozeného světla využijeme. Intenzita světla se také mění v průběhu dne i ročního období. Každá místnost vyžaduje jiný druh osvětlení. Řídíme se především tím, k jakým účelům nám světlo v jednotlivých pokojích bude sloužit. V kuchyni nám postačí tlumené světlo (s výjimkou např. bodových světel nad pracovní deskou), naopak intenzivnější světlo volíme do pracovny nebo nad jídelní stůl. Správně zvolené osvětlení nám pomůže vymodelovat prostor. Malé předsíně budou vypadat prostornější a naopak větší plochy můžeme díky hře světla a odstínu udělat útulnejšími. Intenzitu a míru světla ovlivňují také barvy, které máme například na stěnách. Bílé a světlé stěny odrážejí až 80% světla, které na ni dopadá, zatímco matné nebo tmavé plochy světlo naopak pohlcují.

 

Rozsviťte si, fotka
Rozsviťte si, fotka

 

Stropní osvětlení 

Stropní osvětlení uprostřed místnosti je klasickým a oblíbeným zdrojem světla především v místnostech, kde trávíme nejvíce času, přijímáme návštěvy a kde se soustřeďuje život rodiny. Takovou místností je například obývací pokoj nebo jídelna. Je potřeba si uvědomit, že když je lustr umístěn na stropě uprostřed místnosti, podporuje soustředné vnímání, zdůrazňuje střed. Všechny odstíny v místnosti se středové poloze podřizují a svými směry se k ní vztahují, což člověk podvědomě vnímá. Rozhodně však musíme počítat is dalšími doplňkovými světly, které nám pomohou dokreslit tu správnou atmosféru. Vhodná je stojací lampa, kterou můžeme postavit vedle pohovky nebo pohodlného křesla. Na kvalitní lampě pak můžeme regulovat směr toku světla i jeho intenzitu. Lampa je vhodná jako doplňkový zdroj světla také při sledování televize. Pro naše oči totiž není dobré, pokud jsou vystaveny ostrým přechodem mezi světlem obrazovky a okolní tmou. Oči pak mohou pálit či bolet.

 

Rozsviťte si, fotka
Rozsviťte si, fotka

 

Stojící svítidla

Stojanová svítidla se z architektonického hlediska liší od ostatních typů svítidel tím, že nejsou fixována na předem určenou polohu. Poskytují nám tedy určitou variabilitu, a díky tomu je lze různým způsobem využít k osvětlení, resp. směřování světelného toku. Kromě již zmíněné obývacího pokoje můžeme stojací lampy využít například na schodištích, v předsíních či chodbách. Správným umístěním stojícího světla můžeme zdůraznit také například knihovnu.

 

Rozsviťte si, fotka
Rozsviťte si, fotka

 

Bodová světla

Za zmínku jistě stojí bodová světla, které nám slouží jako doplňkové k hlavnímu osvětlení v místnosti. Pomocí správně zvolených a namontovaných "bodovek" ke stropu navodíme intimní atmosféru například v ložnici nebo obývacím pokoji. Bodové světla se hodí také do koupelen, kde je používáme nad zrcadlo, které příjemně osvítí.

 

Rozsviťte si, fotka

 

Světlo je nedílnou součástí našeho života, jeho záře nás nabíjí a dodává nám energii. Správné osvětlení nás tedy může zbavit únavy či dokonce depresí a pomůže nám pozitivně se naladit. Pokud tedy zařizujeme nové bydlení, je velmi důležité, abychom výběru a koupi světla věnovali velkou pozornost. Odměnou nám bude příjemné a útulné bydlení, kde se budeme cítit dobře a kam se budeme rádi vracet.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Rozsviťte si zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo