Velké rostliny zpříjemní váš domov

19.7.2007 | Ing. Martin Matouš | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Velké rostliny udávají tón a jsou nezbytným dopňkem kvalitního interiéru. Kdo nepoznal pocit klidu, pokoje a jistoty v přírodě mezi stromy? Velké rostliny patří k duchu naší uspěchané doby. Přeplněné diáře nás neustále honí od jedné schůzky ke druhé, jednání střídá jednání, vše probíhá v neustálém stresu. Jenom velké rostliny zůstávají na svém místě.

Zelené uvolnění


Není proto překvapením, že velké živoucí rostliny v interiéru prokazatelně uklidňují a mají pozitivní vliv na vaši mysl. Samotný pohled na rostliny v nás vyvolává pozitivní emoce, pocit uvolnění a zdraví. Domov bez rostlin si dokáže představit jen málokdo. I ten největší odpůrce rostlin vlastní doma alespoň jeden kaktus. Novinkou v moderním bydlení však jsou velké rostliny, které nejsou schované tak jako „ty menší“ za záclonou, kde nikoho nepotěší. Velké rostliny se umísťují tam, kde je ocení obyvatelé domácnosti.

Symbióza


Kromě produkce kyslíku zvyšují rostliny odparem vody vzdušnou vlhkost v suchých prostorech. Hydroponicky pěstované rostliny nebo rostliny v plně minerálních zeolitových substrátech filtrují ze vzduchu jedovaté látky, např. formaldehydy. Měli bychom podvědomě cítit, že rostliny nutně patří do našeho domova. Nově se ale začínají být ale stejnou samozřejmostí i na pracovištích, do interiériérech vstupních hal a obchodních center – nejen do našich domovů.

V péči profesionálů


Pěstitelé, kteří produkují velké rostliny pro interiéry se stále přizpůsobují současné poptávce. Kolekce vhodných rostlin z nejrůznějších částí světa se neustále rozšiřuje o druhy, kterým se daří i v podmínkách s nižší světelnou intenzitou nebo méně vhodnými pěstebními podmínkami. Stejně důležitá je i aklimatizace těchto rostlin ve sklenících před výsadbou do interiérů.

Rostliny jako standard


V řade evropských zemích jsou již velké rostliny v podnikových interiérech neodmyslitelné. Každý interiér vyžaduje již při návrhu odpovídající vybavení zelení, které by mělo být vypracováno zahradním architektem. Představu ozelenení, výběru vhodných nádob nám usnadňuje vkládání obrázku skutečných rostlin do digitální fotografie interiéru.

Rostliny s vlastním servisem


Servis, odbornou péči zajistí specializovaná firma. Součástí může být zálivka, musí být hnojení. Ošetřování nadzemních částí rostlin, odstraňování suchých listů nebo zaschlých špiček, zbavování prachu. Zlepšení vzhledu postřikem přípravku pro lesk listu. Rostliny a jejich vzhled je třeba upravovat pravidelným a včasným řezem. Odborný dohled zajistí včasný zásah proti chorobám a škudcům.

Důležitý substrát


Pestebním substrátem už však není půda s podílem organických substancí, která mineralizuje, mění fyzikální vlastnosti a rostliny potřebují přesazení. Moderní pěstební technologie využívají čiste minerálních substrátů (zeolitový substrát Zeostrat®, Seramis®, keramzit Hydroton® pro hydroponii), které zajišťují rostlinám optimální pěstební podmínky. Vysoká nasáklivost zajištuje dokonalé vláhové poměry, absorpční vlastnosti zeolitových minerálu zajištují stabilní přísun živin.

Rostliny bez přesazování


Rostliny díky stálým fyzikálním i chemickým vlastnostem nemusíme po celou dobu jejich životnosti přesazovat. Rostliny v minerálních substrátech snadno a úspešně využijeme v domácích interiérech nebo zimních zahradách. Zejména pak oceníme čistotu a hygienu takových technologií. V prostorách, kde žijí alergici mužeme bez obav hydroponické rostliny použít. Rozdíly a způsob pěstování pokojových rostlin v minerálních substrátech si popíšeme v dalších pokračováních.


Text: Ing. Martin Matouš

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 21

Diskuze

Článek Velké rostliny zpříjemní váš domov zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HODINY A KLENOTY nově v Letňanech: Veletrh představí řadu novinek a podpoří mladé talenty, Hyperbydleni.cz

HODINY A KLENOTY nově ...

20.08.2019

Ve dnech 5. až 7. září 2019 se tradiční...

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo